Urząd Gminy Łomża

Biuletyn Informacji Publicznej

PROTOKÓŁ Nr XVIII/08

Protokół Nr XVIII/08
Sesji Rady Gminy Łomża
odbytej w dniu 21 maja 2008 roku
Posiedzenie odbywało się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Łomży przy ul. Marii Skłodowskiej Curie 1 a, pod przewodnictwem Pana Roberta Łada - Przewodniczącego Rady Gminy. Posiedzenie rozpoczęło się o godz. 1000, zakończyło o godz.: 13:00
W sesji udział wzięło 13 radnych, na ogólną liczbę 13 tj. 86,7 %.
(zgodnie z listą obecności stanowiącą załącznik nr 1 do oryginału protokołu).
Ponadto w sesji udział wzięli:
Goście:
1. Jacek Albin Nowakowski - Wójt Gminy
2. Tomasz Walczuk - Kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego i Ochrony Środowiska
3. Zofia Brokowska - Skarbnik Gminy
4. Barbara Sobczyńska – Wanke - Sekretarz Gminy
5. Krystyna Jastrzębska - Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej
6. Tomasz Tyszka – Dyrektor Zarządu Ekonomicznego Szkół Gminy Łomża
7. Antoni Szepietowski – inspektor
(zgodnie z listą obecności stanowiącą załącznik nr 2 do protokołu)
10. Sołtysi – 27 osób
(zgodnie z listą obecności stanowiącą załącznik nr 3 do protokołu)
Przebieg sesji:
Na początku Przewodniczący Rady Gminy Łomża dokonał otwarcia sesji XVIII sesji i powitał radnych, Wójta Gminy oraz zaproszonych gości. Następnie na podstawie listy obecności poinformował, że w obradach sesyjnych uczestniczy 13 radnych. Tym samym stwierdził, że jest to wystarczająca liczba do podejmowania prawomocnych uchwał. Przypomniał, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności, co najmniej połowy ustawowego składu rady.
Przewodniczący poinformował, że porządek obrad XVIII sesji Rady Gminy Łomża został radnym doręczony wraz z materiałami będącymi przedmiotem obrad w terminie ustawowym. Następnie zwrócił się do radnych z zapytaniem, czy mają uwagi i wnioski do porządku obrad.
W głosowaniu jawnym udział wzięło 13 radnych. Za przyjęciem porządku obrad głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. W oparciu o wyniki głosowania porządek obrad XVIII sesji Rady Gminy Łomża został przyjęty w głosowaniu i przedstawia się następująco:

1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Przyjęcie porządku obrad.



3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
4. Interpelacje i zapytania radnych.
5. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy pomiędzy Sesjami
6. Sprawozdanie z wykonania uchwał Rady Gminy podjętych na XVII Sesji Rady Gminy.
7. Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawie:
a) stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego,
b) wyrażenie zgody na sprzedaż działek,
c) zmian w budżecie gminy na 2008 r.,
d) zaopiniowania projektu obszarów specjalnej ochrony ptaków.
8. Rozpatrzenie wyników kontroli przeprowadzonych przez Komisję Rewizyjną.
9. Rozpatrzenie złożonych wniosków.
10. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
11. Wolne wnioski.
12. Zamknięcie obrad.
Następnie zabrał głos Leszek Krzyżkowiak po złożeniu rezygnacji z funkcji radnego podziękował za współpracę radnym radnym, pracownikom i Wójtowi Gminy i wnioskował o przyjęcie jego rezygnacji. Głos zabrali również Wójt i Przewodniczący Rady.

Do punktu 3
Do przedstawionego protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy Łomża odbytej dnia 10 kwietnia 2008 roku nie wniesiono uwag. W głosowaniu jawnym nad przyjęciem protokołu udział wzięło 13 radnych. Za przyjęciem głosowało 13 radnych, nie było głosów przeciwnych i wstrzymujących się.
Do punktu 4:

Radna Jałowiecka złożyła zapytanie, czy w Giełczynie drogi asfaltowe są zakończone oraz kiedy przystanek przy remizie będzie postawiony. Złożyła również podziękowanie za asfalt i za wyrównane drogi. Ponadto zapytała o projekt oświetlenia na ul. Akacjowej i Konarskiej.
Radna Boguska złożyła zapytanie o projekt odwodnienia drogi w Janowie oraz wnioskowała o wykonanie drogi między Jarnutami i Sierzputami Młodymi, ok. 1 km
Radny Mioduszewski złożył wniosek o podsypanie drogi w kierunku do Gronostaj.
Radna Ostrowska zapytała o wniosek w sprawie dofinansowania przez Gminę Zambrów drogi przy cmentarzu w Puchałach oraz poinformowała, że dyrektor czeka na pisemną odpowiedź w sprawie szkoły w Puchałach.
Radni składali również zapytania dotyczące bieżącego utrzymania dróg w gminie, ustalenia planu pracy i kontrolowania wykonawcy.
Radny Szymański złżył zapytanie o wykonanie ul. Leśnej, kiedy będzie i podsypanie odnogi tej ulicy.
Przewodniczący obrad wnioskował o oznakowanie drogi w Wygodzie przez las, na końcu ul. Leśnej Wygoda kolonia.
Radny Nieciecki złożył zapytanie w sprawie wyrwy w nawierzchni na ul. Armii Krajowej oraz ewentualne postawienia lampy nie na ul. Wiśniowej, ale od strony ul. Armii Krajowej. Złożył również wniosek o wprowadzenie głosowania imiennego radnych w najważniejszych sprawach dla gminy.
Do punktu 5:
Wójt Gminy Gminy przedstawił sprawozdanie ze swej działalności w okresie międzysesyjnym. Poinformował o podjętych zarządzeniach, uczestnictwie w szkoleniach oraz bieżącej pracy urzędu. /Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu nr 4 do protokołu/. Sprawozdanie radni przyjęli bez zastrzeżeń.

Do punktu 6:
Wójt Gminy przedstawił informację o realizacji uchwał. /Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu nr 5 do protokołu/.
Do punktu 7 a:
Projekt uchwały zostały omówiony na posiedzeniach komisji Rady Gminy i uzyskał akceptację.
Przewodniczący odczytał uchwałę. W głosowaniu jawnym udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
UCHWAŁA Nr XVIII/102/08
w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego
stanowi załącznik nr 6 do protokołu
Wyszedł radny Łomotowski.
Do punktu 7 b:
Projekt uchwały został omówiony na posiedzeniach komisji Rady Gminy i uzyskał akceptację. Wywiązała się dyskusja w sprawie sprzedaży działek. Sołtys z Giełczyna wnioskował w zorganizowanie zebrania w sprawie działek w tej miejscowości. Wójt poinformował, że odbyły się już dwa zebrania miejscowości, wszyscy wiedzą, że z pozyskanych pieniędzy zostanie wydatkowane na zbudowanie świetlicy przy boisku, gdzie będzie pomieszczenie na spotkania, łazienka, kuchnia, szatnia. Wnioskował o zakwalifikowanie do sprzedaży tylko szkoły. Głos zabierali radna Dębowska, Boguska, Jałowiecka. Radna Jałowiecka była zaskoczona postawą sołtysa. Uznała że wcześniejsze ustalenia były inne i najwięcej wątpliwości wzbudzał budynek szkoły
Radny Nieciecki udzielił poparcia sołtysowi wsi Giełczyn i uznał, że dobrze byłoby przysunąć przyjęcie uchwały i skonsultować z mieszkańcami takie decyzje. Wnioskował, aby zapewnieć na piśmie, że w Starych Kupiskach będzie wybudowana świetlica i drogi. Radna Dębowska nie zgodziła się, aby całe środki przeznaczać tylko na te miejscowości, gdzie leżą działki, ponieważ to jest mienie gminne.
Głos zabrał Wójt Gminy. Uznał, że nie można patrzeć tylko przez pryzmat miejscowości, decyzja zgodnie z przepisami należy do radnych. Wójt złożył zapewnienie, że zostanie wybudowana świetlica w Starych Kupiskach za pieniądze uzyskane ze sprzedaży działek w tej miejscowości.
Radny Wysmułek uznał, że powstawanie remiz w tych czasach nie spełni swoich funkcji.
Wniosek o odłożenie o dwa tygodnie głosowania na projektem złożony przez radnego Niecieckiego został wycofany.

Następnie Przewodniczący odczytał uchwałę. W głosowaniu jawnym udział wzięło 12 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 10 radnych, przy braku przeciwnych i 2 głosy wstrzymujących się.
UCHWAŁA Nr XVIII/103/08
w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż działek stanowiących mienie gminne
stanowi załącznik nr 7 do protokołu
Po podjęciu uchwały zabrał głos pan Jan Cwalina. Zwrócił się do radnych o niesprzedawanie mienia we wsiach bez z zgody mieszkańców. Konsultacje według jego wiedzy są najważniejsze i to one decydują. Szeroko omówił zadania sołtysów i radnych i zwrócił uwagę na obowiązek przekazania mienia sołectwom. Przewodniczący obrad przerwał wystąpienie i uznał, że jest ono bezprzedmiotowe.



Do punktu 7 c:
Projekt uchwały został omówiony przez P. Skarbnik. Wpłynął jednak wniosek o ujęcie kwoty na stypendia za wyniki w nauce oraz dożywianie dzieci.
Następnie Przewodniczący odczytał uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy na 2008 rok. W głosowaniu jawnym udział wzięło 12 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
UCHWAŁA Nr XVIII/104/08
w sprawie zmian w budżecie Gminy na 2008 rok
stanowi załącznik nr 8 do protokołu
Do punktu 7 d:
Projekt uchwały został omówiony na posiedzeniach komisji Rady Gminy i uzyskał akceptację.
Przewodniczący odczytał uchwałę. W głosowaniu jawnym udział wzięło 12 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 8 radnych, 2 głos wstrzymujący się, 2 głosów przeciwnych nie było.
UCHWAŁA Nr XVIII/105/08
w sprawie zaopiniowania projektu specjalnej ochrony ptaków
stanowi załącznik nr 9 do protokołu
Do punktu 8
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przedstawił analizę wyników kontroli wykonania inwestycji – budowy budynku szkoły z salą gimnastyczną w Wygodzie. Przestawił do wglądu protokół kontroli. Nieprawidłowości nie stwierdzono. Sprawozdanie wraz z wynikami kontroli zostało poddane pod głosowanie jawne i przyjęte jednogłośnie /12 głosów za/.

Do punktu 9:
Analizy dokonanych wniosków dokonano na posiedzeniach komisji rady.

Dwa wnioski były rozpatrywane, wniosek o wykonanie ul. Lipowa w Kanarzycach oraz udzielenie dotacji powiatowi za remont i funkcjonowanie gabinetu lekarza w Gaci.
Po dyskusji poddano wnioski pod głosowanie. Oba zostały rozpatrzone negatywnie.

Do punktu 10:
Wójt udzielał odpowiedzi na zgłoszone interpelacje i zapytania.
- W Giełczynie jeszcze nie zgłoszono gotowości do odbioru, ale prace zmierzają do końca. Przedłuża się natomiast sprawa modernizacji oświetlenia, że względu na konieczność wykupu lamp. Nie podejmujemy teraz kroków dotyczących nowych lamp. Robimy na bieżąco naprawy, a projekty nowych lamp w następnym roku. W sprawie przystanku trwają procedury uzgadniające.
- W sprawie drogi w Janowie jest porozumienie z właścicielem działki, uruchomiono procedurę realne jest w tym roku prawo dysponowania gruntem na cele inwestycyjne. W sprawie drogi z Jarnut do Sierzput Komisja Rozwoju Gospodarczego oceni w terenie.
- Droga w kierunku do Gronostaj, zostanie wstępnie wyrównana materiałem do podsypania W sprawie drogi przy cmentarzu, wybierzemy się z wnioskiem do samorządu Zambrowa.




- Wójt omówił sprawę działania równiarki i ewentualne nieprawidłowości prosił zgłaszać do pracowników urzędu. Wyjaśnień udzielał Pan Szepietowski, omówił działanie i wyraził możliwość skorygowania pracy i dostosowania do potrzeb i kontrolowania jej pracy. W tym punkcie podjęto dyskusję na temat równania dróg gruntowe. Drogi, które były wcześniej podsypywane żwirem nie ma większych pretensji, natomiast gdzie mało jest materiału zgłaszane są poprawki.
- ul. Leśna w Konarzycach będzie wykonana w tym roku asfaltem, projekt jest już prawie gotowy odnoga tej drogi, jeśli środki na to pozwolą.
- Przeanalizujemy konieczność postawienia znaku Kolonia Lipnik, znak na ul. Dwornej w Giełczynie zostanie zdjęty.
- Zgłoszono również, iż należy odebrać znaki w Andrzejkach.
- Sprawa oznakowania ul. w Konarzycach skierowana zostanie na komisję.
- Wyrwa na ul. Armii Krajowej będzie zrobiona i większe projekty dotyczące oświetlenia będą przesunięte na następny rok.

- Do punktu 11:
Przewodniczący obrad odczytał apel posła Kołakowskiego do przyjścia 5 czerwca 2008 godz. 17 na konsultacje w sprawie drogi Via Baltica i o podpisywanie oświadczeń, żeby trasa przebiegała przez Łomżę.

Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego ustalił termin 28 maja godz. 9.00 na posiedzenie wyjazdowe
Wójt Gminy wnioskował o udział w konsultacjach w sprawie drogi Via Baltica.
Do punktu 12:
W związku z wyczerpaniem się porządku dziennego Przewodniczący Rady Gminy dziękując wszystkim za przybycie, zamknął obrady XVIII Sesji Rady Gminy Łomża o godz. 1300.
Na tym protokół zakończono.
Przewodniczący Rady
Robert Łada
Protokolant
Dorota Pazik
Łomża, 21.05.2008 r.
Data powstania: czwartek, 3 lip 2008 11:49
Data opublikowania: czwartek, 3 lip 2008 11:50
Opublikował(a): Admin
Zaakceptował(a): Admin
Artykuł był czytany: 3586 razy