Urząd Gminy Łomża

Biuletyn Informacji Publicznej

UCHWAŁA NR XXIV/143/05 RADY GMINY ŁOMŻA

z dnia: z dnia 17 marca 2005 r.
w sprawie: w sprawie ustanowienia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów i słuchaczy zamieszkałych na terenie Gminy Łomża.
Na podstawie art. 90 f ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z
2004 r. Nr 256, poz. 2572, Nr 273, poz. 2703, Nr 281, poz. 2781) uchwala się, co następuje:
§ 1. Ustanawia się regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów i słuchaczy zamieszkałych na terenie gminy Łomża, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Łomża.
§ 3. Postanowienia regulaminu obowiązują od dnia 1 stycznia 2005 r.
§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.
Przewodniczący Rady
Andrzej Szabłowski






Załącznik
do Uchwały nr XXIV/143/05
Rady Gminy Łomża
z dnia 17 marca 2005 r.

REGULAMIN UDZIELANIA POMOCY O CHARAKTERZE SOCJALNYM UCZNIOM I SŁUCHACZOM ZAMIESZKAŁYM NA TERENIE GMINY ŁOMŻA.
ROZDZIAŁ I
RODZAJE POMOCY MATERIALNEJ O CHARAKTERZE SOCJALNYM
§ 1. Pomoc materialna udzielana jest w ramach zadań własnych gminy z dotacji celowej
z budżetu państwa w postaci:
1) stypendium szkolnego;
2) zasiłku szkolnego.

ROZDZIAŁ II
UPRAWNIENI DO KORZYSTANIA Z POMOCY MATERIALNEJ O CHARAKTERZE SOCJALNYM:
§ 2. 1. Uprawnieni do otrzymania stypendium szkolnego są:
1) uczniowie szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dorosłych, a także słuchacze publicznych i niepublicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia;
2) wychowankowie publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 16, ust. 7 ustawy o systemie oświaty, a także dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację odpowiednio, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki;
3) uczniowie szkół niepublicznych, nieposiadajacych uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dorosłych – do czasu ukończenia obowiązku nauki;
3. 2. Stypendium szkolne może otrzymać każdy uczeń zamieszkały na terenie Gminy Łomża znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów przypadajacych na jednego członka rodziny w szszególności, gdy w rodzinie tej występuje:
a) bezrobocie,
b) niepełnosprawność,
c) ciężka lub długotrwała choroba,
d) brak umiejetności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych,
e) alkoholizm,
f) narkomania,
g) rodzina jest niepełna.
3. Stypendium szkolne nie przysługuje uczniowi, który otrzymuje inne stypendium
4. o charakterze socjalnym ze środków publicznych z zastrzeżeniem ust. 4.
5. 4. Uczeń, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych, może otrzymać stypendium szkolne w wysokości, która łącznie z innym stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych nie przekracza w okresie roku szkolnego dwudziestokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2, pkt. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. .zm), a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych osiemnastokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2, pkt. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych.
6. 5. Uczeń może korzystać jednocześnie z pomocy o charakterze socjalnym i motywacyjnym.
7. 6. Liczbę stypendiów i ich wysokość w danym roku szkolnym kazdorazowo określa Wójt na wniosek komisji stypendialnej po uchwaleniu w budżecie wysokosci funduszu stypendialnego.
ROZDZIAŁ III
FORMY POMOCY MATERIALNEJ O CHARAKTERZE SOCJALNYM.
§ 3. 1. Stypendium szkolne będzie udzielane w formie refundowania udokumentowanych, całkowitych lub częściowych kosztów związanych z:
1) udziałem ucznia w zajęciach wyrównawczych, dodatkowych zajęciach edukacyjnych realizowanych w szkole i poza szklołą, kursach językowych, zajęciach dla dyslektyków oraz dysortografików, itp.;
2) zakupem podręczników, słowników, programów komputerowych i innych pomocy edukacyjnych;
3) zakwaterowaniem w bursie lub na stancji (trzeba przedstawić umowę najmu) ucznia szkoły ponadgimnazjalnej oraz słuchaczy kolegiów, którzy uczą się poza miejscem zamieszkania;
4) zakupem biletów miesięcznych uczniom szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczom kolegów, którzy uczą się poza miejscem zamieszkania;
5) dożywianiem w stołówce szkolnej;
6) zakupem ubrania i obuwia, szczególnie do zajęć wychowania fizycznego.
3. 2. W sytuacjach szczególnych, gdy Wójt uzna, że żadna z wyżej wymienionych form nie jest celowa, pomoc materialna może być udzielona w formie swiadczenia pienięznego.
4. 3. Stypendium szkolne może być udzielone w jednej lub kilku formach jednocześnie.
5.
ROZDZIAŁ IV
TRYB I SPOSÓB PRZYZNAWANIA ORAZ WSTRZYMYWANIA I COFANIA ŚWIADCZEŃ POMOCY MATERIALNEJ O CHARAKTERZE SOCJALNYM.
§ 4. 1. Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym przyznaje Wójt w drodze decyzji administracyjnej.
2. 2. Prowadzenie spraw zwiazanych z przyznawaniem pomocy materialnej o charakterze socjalanym Wójt może powierzyć gminnej jednostce organizacyjnej – Zarządowi Ekonomicznemu Szkół Gminy Łomża lub imiennie pracownikowi jednostki lub Urzedu Gminy. Uprawniony pracownik nie może być zatrudniony w Ośrodku Pomocy Społecznej Gminy Łomża.
3. 3. Świadczenie pomocy materialnej o charakterze socjalnym jest przyznawane na wniosek:
a) rodziców lub opiekunów prawnych ucznia lub słuchacza,
b) pełnoletniego ucznia /słuchacza/,
c) dyrektora szkoły, kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych, kolegium pracowników służb społecznych, a także dyrektora ośrodka, o którym mowa w § 2 ust. 1, pkt. 2.
4. 4. Wniosek o udzielenie pomocy materialnej o charakterze socjalnym i załączniki do wniosku nie podlegają opłacie skarbowej.
5. 5. Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym mogą być również przyznawane z urzędu.
6. 6. Przy rozpatrywaniu wniosków bierze się pod uwagę opinię odpowiednio: dyrektora szkoły, kolegium lub ośrodka.
7. 7. Wzory wniosków o pomoc materialną o charakterze socjalnym stanowią załączniki Nr 1, 2, 3 do niniejszego Regulaminu.
8. 8. Do wniosku o udzielenie pomocy materialnej o charakterze socjalnym załącza się zaświadczenie o wysokości dochodów, a w przypadku gdy rodzina ucznia korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów przedkłada się zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.
§ 5. 1.Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się w Zarządzie Ekonomicznym Szkół Gminy Łomża, ul. M.C. Skłodowskiej 1a, 18-400 Łomża, pokój nr 18 od poniedziałku do piatku w godzinach od 830 do 1500 do dnia 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych – do dnia 15 października danego roku szkolnego.
2. 2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach wniosek o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1.
§ 6. 1. Do analizowania złożonych wniosków o udzielenie pomocy materialnej
o charakterze socjalnym Wójt powołuje komisję stypendialną.
2. 2. Skład komisji, tryb jej pracy oraz szczegółowe zadania zostaną określone zarządzeniem Wójta powołującym komisję.
§ 7. 1. Rodzice ucznia, słuchacza, jego opiekunowie prawni lub pełnoletni uczeń, słuchacz są zobowiązani niezwłocznie powiadomić Wójta o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego.
2. 2. Przepis ust. 1 stosuje się też odpowiednio do dyrektora szkoły, kolegium, ośrodka, w przypadku, gdy dyrektor poweźmie informację o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego.
3. 3. Stypendium szkolne wstrzymuje się lub cofa w przypadku ustania przyczyn, które stanowiły podstawę jego przyznania.
4. 4. Należności z tytułu niezależnie pobranej pomocy materialnej o charakterze socjalnym podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
5. 5. Wysokośc należności podległej zwrotowi oraz termin zwrotu tej należności ustala się w drodze decyzji administracyjnej.
6. 6. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, zwłaszcza jeżeli żądanie zwrotu niesłusznie pobranej pomocy materialnej o charakterze socjalnym w całości lub części stanowiłoby dla osoby zobowiązanej nadmierne obciążenie lub też niweczyłoby skutki udzielonej pomocy, Wójt może odstapić od żądania takiego zwrotu.


ROZDZIAŁ V
ZASADY USTALANIA WYSOKOŚCI STYPENDIUM ORAZ OKRESY I FORMY PŁATNOŚCI POMOCY MATERIALNEJ O CHARAKTERZE SOCJALNYM.
§ 8. 1. Stypendium szkolne może otrzymać uczeń, słuchacz, wychowanek, jeżeli miesieczny dochód na osobę w jego rodzinie wynosi mniej niż kwota, o której mowa w art. 8, ust. 1, pkt. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (DZ.U. Nr 64, poz. 593 z późn. zm.).
2. 2. Wysokość dochodu ustala się zgodnie z art. 8 ust. 3-13 ustawy o pomocy społecznej z tym , że do dochodu nie wlicza się pomocy materialnej, przyznanej niniejszym regulaminem i pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym, wymienionej w art. 90 c, ust. 3 o systemie oświaty.
3. 3. Stypendium może być przyznane w pełnej lub częściowej wysokości w zależności od sytuacji materialnej ucznia, uzależnionej od dochodu przypadajacego na jednego członka rodziny niezależnie od uzyskiwanej pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym i wynosi miesiecznie:
1) do 200% kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2, pkt. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, gdy dochód na jednego członka rodziny wynosi do 50% kwoty określonej w art. 8, ust. 1, pkt 2 ustawy o pomocy społecznej;
2) do 150% kwoty, o której mowa w art. 6, ust. 2, pkt. 2 ustawy o ,swiadczeniach rodzinnych, gdy dochód na jednego członka rodziny wynosi od 50% - 70% kwoty okreslonej w art. 8, ust. 1, pkt. 2 ustawy o pomocy społecznej.
4. 4. Wójt ustala wysokość pomocy materialnej określonej w ust. 3, w każdej sprawie indywidualnej, kierujac się: sytuacją materialną i rodzinną ucznia oraz opinią komisji analizujacej wnioski.
§ 9. 1. Stypendium uczniom przyznaje się na okres nie dłuższy niż od września do czerwca w danym roku szkolnym, a słuchaczom kolegiów na okres nie dłuższy niż od października do czerwca danego roku.
2. 2. W zależności od formy stypendium wypłata świadczenia może być realizowana jednorazowo, miesięcznie lub kwartalnie z tym , że wysokość stypendium szkolnego w danym roku nie może przekroczyć kwoty określonej w art. 90 d. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
§ 10. 1. Pomoc materialna o charakterze socjalnym przyznawana w formie, o której mowa w rozdziale III § 3 ust. 1, pkt. 1 realizowana jest przelewem po wystawieniu faktury (noty obciążeniowej lub rachunku) na konto bankowe podmiotu prowadzacego zajęcia edukacyjne.
2. 2. Pomoc materialna o charakterze socjalnym przyznana w formach, o których mowa
w rozdziale III § 3, ust. 1, pkt. 2 . 1b realizowana jest poprzez dostarczenie uczniom za pośrednictwem szkół pomocy dydaktycznych, po uprzednim zgłoszeniu przez ucznia i zaakceptowaniu przez szkołę.
3. 3. Pomoc materialna o charakterze socjalnym przyznana w formie, o której mowa
w rozdziale III, § 3, pkt. 1, może być realizowana także poprzez zwrot poniesionych uprzednio zaakceptowanych wydatków po przedstawieniu :
a) imiennych rachunków lub faktur zakupu towarów, co umożliwi określenie kosztów zakupu i osoby dokonujacej zakupu;
b) dowodów wpłat za naukę, pobyt w internacie;
c) imiennego biletu miesięcznego, przy korzystaniu z dojazdu do szkoły;
d) przedłożonego przez podmiot prowadzacy stołówkę wykazu osób korzystających z dożywiania w stołówce i kosztach takiego dożywiania w formie wypłaty gotówkowej z kasy urzędu lub przelewem na rachunek oszczędnosciowo-rozliczeniowy rodziców ucznia, opiekunów prawnych lub pełnoletniego ucznia, słuchacza.
4. 4. Świadczenia pieniężne z tytułu pomocy materialnej o charakterze socjalnym wypłaca się w kasie urzedu lub przelewem na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.
5. 5. Termin wypłaty stypendium określa się w drodze decyzji o jego przyznaniu.
6. 6. Stypendium może zostać decyzją administracyjną wstrzymane lub przypisane do zwrotu w przypadku stwierdzenia w przedłożonym wniosku nieprawdziwych danych, ustania przyczyn uzasadnionych przyznanie stypendium lub w przypadku zaprzestania przez ucznia, słuchacza, wychowanka pobierania nauki.
ROZDZIAŁ VI
ZASIŁEK SZKOLNY
§ 11. 1. Formą zasiłku szkolnego może być:
1) świadczenie pieniężne na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym;
2) pomoc rzeczowa o charakterze edukacyjnym;
3. 2. Zasiłek szkolny przyznaje się w przypadku zaistnienia w rodzinie ucznia zdarzenia losowego typu:
1) choroba;
2) śmierć jednego z rodziców czy opiekunów prawnych ucznia;
3) straty w gospodarstwie domowym wynikłe ze zdarzenia losowego np: powódź, pożar,
huragan;
4) inne uzasadnione okoliczności, utrudniające prawidłowe funkcjonowanie rodziny lub
utrudniające naukę uczniowi.
4. 3. Zasiłek przyznawany jest niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego i innych stypendiów oraz wysokości dochodów uzyskanych w rodzinie ucznia.
5. 4. Wniosek o zasiłek szkolny można składać w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniajacego przyznanie tego zasiłku do Zarządu Ekomomicznego Szkół Gminy Łomża po uprzednim zaopiniowaniu go przez dyrektora szkoły.
6. 5. Wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo kwoty stanowiącej pięciokrotność kwoty, o której mowa w art. 6, ust. 2, pkt. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
7. 6. Do analizy wniosku o przyznanie zasiłku szkolnego niezbędna jest opinia komisji socjalnej, która proponuje wysokość zasiłku kierując się indywidualną oceną skutków zdarzenia losowego uzasadniajacego złożenie wniosku.
8. 7. Do analizy wniosku o przyznanie zasiłku szkolnego Wójt powołuje komisję.
9. 8. Zasiłek przyznaje Wójt w formie decyzji administarcyjnej, w której określa termin wypłaty.
10. 9. Zasiłek wypłaca się po przedłożeniu dokumentów potwierdzających zdarzenie będące postawą jego wypłaty.
ROZDZIAŁ VII
PRZEPISY PRZEJŚCIOWE
§ 12. 1. Uczniowie, którym przyznano świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym przed 31 grudnia 2004 r. zachowują te świadczenia do końca okresu na jaki je przyznano.
2. W oparciu o wnioski składane do 15 marca 2005 r. stypendium uprawnionym uczniom będzie pryznawane zgodnie z niniejszym regulaminiem za okres od 1 stycznia 2005 r. do 30 czerwca 2005 r.


Przewodniczący Rady
Andrzej Szabłowski



Data dodania:
Data upublicznienia: wtorek, 20 cze 2006 12:38
Opublikował(a): Admin
Zaakceptował(a): Admin
Artykuł był czytany: 2888 razy