KOMUNIKAT NR 2 W SPRAWIE PRZETARGU
KOMUNIKAT NR 2 W SPRAWIE PRZETARGU
W związku z zapytaniem, jakie wpłynęło w postępowaniu od udzielenie zamówienia na zadanie "budowa ulicy Polnej i Krótkiej w Zawadach" Zamawiający, to jest Gmina Łomża wyjaśnia:
Pytanie 1:
„Gdzie należy wpisać wartość robót związanych z utrzymaniem. Nie ma takiej pozycji w kosztorysie i w załączonym wzorze oferty.”
Odpowiedź:
Koszty utrzymania dróg należy wycenić w pozycjach kosztorysu ofertowego – można wprowadzić odrębną pozycję lub wkalkulować w inne, bo za wycenę odpowiada Wykonawca. W ofercie nie ma wyszczególnionej pozycji za utrzymanie, ponieważ okres utrzymania jest kryterium oceny ofert obliczonym w zależności od czasu, a nie ceny.
Pytanie 2:
„Na jakim etapie w jakim czasie i jakiej formie nastąpi zapłata za wykonanie ww usług,”
Odpowiedź:
Zapłata za te usługi nastąpi wraz z fakturą końcową za wykonanie robót budowlanych – w § 8 ust. 2 lit. A wzoru umowy określone są konsekwencje niewykonywania lub nienależytego wykonywania tej usługi przez okres, do jakiego zobowiąże się Wykonawca w ofercie i jaki zostanie zapisany w § 3 ust. 21 wzoru umowy.
Pytanie 3:
„Czy bieżące utrzymanie obejmuje okres letni i zimowy gdyż podane kody CPV w pkt. VI o tym mówią a w pkt. VI. 1. Określa się tylko zimowe utrzymanie,”
Odpowiedź:
Bieżące utrzymanie obejmuje tylko okres zimowy – dokładne sprecyzowanie zakresu robót zapisane w § 3 ust. 21 wzoru umowy.
Pytanie 4:
„kto podejmuje decyzje o rozpoczęciu działania (czy to jest przedstawiciel UG, sołtys, mieszkańcy itp}.”
Odpowiedź:
Zgodnie treścią § 3 ust. 21 wzoru umowy Wykonawca jest zobowiązany do bieżącego monitorowania sytuacji i przystępowania do odśnieżania lub zwalczania śliskości zimowej bez wezwania Zamawiającego.
Pytanie 5:
„Czy zimowe utrzymanie ma być wykonywane tylko w porze dziennej, czy przez całą dobę lub w innych określonych godzinach.”
Odpowiedź:
Odśnieżanie i zwalczanie śliskości zimowej ma być wykonywane – w zależności od warunków atmosferycznych – przez całą dobę.
Pytanie 6:
„Czy zwalczanie śliskości polega tylko na doraźnym uszarstnianiu jezdni i chodników czy na usuwaniu gołoledzi poprzez stosowanie soli i solanek lub np. mechanicznego usuwania lodu z chodników.”
Odpowiedź:
Zwalczanie śliskości zimowej ma być wykonywane – w zależności od warunków atmosferycznych – z użyciem materiałów i środków, które są przeznaczone do tego typu prac i dobrane przez Wykonawcę z zastrzeżeniem, że mają to być materiały nieszkodzące środowisku.
Pytanie 7:
„Jaki wymagany będzie sprzęt do wykonywania tych robót (piaskarki, solarki, sprzęt rolniczy czy wykonywanie pryzm z piaskiem wzdłuż ulicy}.”
Odpowiedź:
Zamawiający nie wymaga zastosowania konkretnego sprzętu do zwalczania śliskości zimowej lub odśnieżania.
Pytanie 8:
„Do kogo należy utrzymanie chodników, wykonawcy czy mieszkańców posesji.”
Odpowiedź:
Zwalczanie śliskości zimowej lub odśnieżanie obejmuje chodniki, jezdnie i wszystkie inne elementy pasa drogowego.
Pytanie 9:
„Co ze zwałami śniegu powstającymi przy kolejnym odgarnianiu zalegającymi wzdłuż ulic co przy jezdniach 5m znacznie ogranicza ich przepustowość jednocześnie zachowując drożność chodników.”
Odpowiedź:
Jeżeli pryzmy śniegu będą uniemożliwiać swobodne i bezpieczne korzystanie z jezdni lub chodników, należy przewidzieć ich usunięcie.
Pytanie 10:
„Kto ponosi odpowiedzialność prawną i materialną za zdarzenia {np. urazy kończyn czy stłuczki} wynikające z panujących warunków.”
Odpowiedź:
Zamawiający posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za zdarzenia na drogach gminnych, ale odpowiedzialnością za te zdarzenia może zostać obciążony Wykonawca, jeśli ubezpieczyciel dróg stwierdzi, że zdarzenie powstało w związku z niewłaściwym wykonywaniem obowiązku usuwania śliskości zimowej lub odśnieżania.
Pytanie 11:
„Kto ponosi koszty związane z uszkodzeniem mechanicznym urządzeń drogi (np. koszty zniszczonego lub skradzionego oznakowania).”
Odpowiedź:
Uszkodzenia mechaniczne wszystkich elementów drogi i jej wyposażenia, powstałe na skutek normalnej eksploatacji nie są kosztami gwarancji.
Pytanie 12:
„Prosimy określić wszelkie pozostałe czynności w tym zakresie objęte przedmiotem zamówienia.”
Odpowiedź:
Wszystkie możliwe do sporządzenia wyceny informacje zawiera dokumentacja techniczna, Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia i szczegółowe specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót. Zamawiający zaleca ponadto dokonanie wizji lokalnej w terenie.