Urząd Gminy Łomża

Biuletyn Informacji Publicznej

Zagrożenia - zasady postępowania

Zasady zachowania się na wypadek różnych zagrożeń - to zbiór podstawowych informacji na temat zagrożeń jakie mogą wystąpić w naszym regionie. Znajdą w nim Państwo wskazówki jak reagować, przeciwdziałać,  likwidować skutki oraz zapobiegać wystąpieniu niektórych z zagrożeń w przyszłości.
Jak zabezpieczyć się przed wichurą
Jak zabezpieczyć się przed wichurą
Jak zabezpieczyć się przed burzą
Jak zabezpieczyć się przed burzą
Bezpieczeństwo nad wodą
Bezpieczeństwo nad wodą
Jak przetrwać upały
Jak przetrwać upały
Bezpieczne zakupy
Bezpieczne zakupy
Zagrożenia zimowe
Zagrożenia zimowe
Jak zabezpieczyć się przed czadem
Jak zabezpieczyć się przed czadem
Jak zabezpieczyć się przed grypą
Jak zabezpieczyć się przed grypą
Alarm bombowy
Alarm bombowy

Zagrożenia

Zagrożenia pogodowe

 

Upał

- stan pogody, gdy temperatura maksymalna powietrza, jest większa lub równa 30°C.

Przed wystąpieniem upałów:

  • Zaopatrz się w okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy.
  • W okresie letnim nakładaj ubrania w jasnych barwach -ciemne przyciągają słońce.
  • Zadbaj o zapas wody pitnej.
  • Kup balsam z filtrem.
  • Sprawdź w jakich temperaturach powinny być przechowywane Twoje lekarstwa.

Podczas wystąpienia upałów:

  1. Przebywając w domu, zasłoń okna. Odpowiednia wentylacja zamkniętych pomieszczeń, zapewni komfort przebywania w pomieszczeniach podczas upałów.
  2. W miarę możliwości staraj się przebywać w cieniu. W godzinach popołudniowych, unikaj długiego przebywania na słońcu.
  3. Noś okulary przeciwsłoneczne, nakrycia głowy oraz luźne ubrania, zakrywające jak największą powierzchnię ciała.
  4. W celu ochrony skóry, stosuj balsamy z filtrem.
  5. Spożywaj lekkie posiłki, pij duże ilości płynów. Ogranicz spożywanie słodkich napoi, kawy i alkoholu (powodują odwodnienie organizmu).
  6. Ogranicz wysiłek fizyczny, który podczas upałów może stwarzać zagrożenie.
  7. Zwróć szczególną uwagę na rzeczy i materiały pozostawione w samochodzie. Łatwopalne (kanistry z benzyną, butle gazowe) mogą stwarzać niebezpieczeństwo.
  8. Nie zostawiaj w samochodzie dzieci oraz zwierząt.
  9. Zadbaj o zwierzęta. Zapewnij im nieograniczony dostęp do wody pitnej oraz zacienionego miejsca.
  10. Zadbaj o prawidłowe nawodnienie roślin.

Skutki upałów:

  • Upały negatywnie wpływają na przyrodę, człowieka oraz infrastrukturę. Wysoka temperatura powietrza niszczy nawierzchnie dróg, tory kolejowe oraz linie energetyczne. Powoduje znaczny spadek wilgotności terenów zielonych co prowadzi do pożarów. Potęguje zjawisko suszy atmosferycznej, gruntowej i hydrologicznej.
  • Upał najbardziej zagraża osobom chorym, starszym, dzieciom i kobietom w ciąży. Skutkiem przegrzania i odwodnienia organizmu są zawroty głowy, osłabienie, problemy żołądkowe, gorączka i bóle mięśni, omdlenia, problemy z krążeniem krwi
  • Wskutek zbyt długiego przebywania na słońcu lub w gorącym pomieszczeniu, może także dojść do udaru cieplnego. Objawami udaru są: silne bóle głowy wraz z zawrotami, zmęczenie, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.
  • Kolejnym następstwem upału i przegrzania organizmu jest szok termiczny, gdy nastąpi kontakt rozgrzanego ciała z zimnym środowiskiem.

Zasady zachowania w lesie w czasie suszy

W obliczu panującej suszy należy pamiętać o właściwym zachowaniu w lesie.

  • W lesie nie używaj ognia otwartego pod żadną postacią.
  • Ogniska, grille wolno palić w miejscach wyznaczonych, a jeśli takiego miejsca nie ma to zachowaj odległość 100 m od granicy lasu.
  • Nie wjeżdżaj autem do lasu.
  • Biwakuj tylko w miejscach do tego przeznaczonych.
  • Czytaj leśne tablice -informują o zagrożeniach, czasem pokazują, że ten fragment lasu jest niedostępny.

Wstęp do lasów w Polsce jest wolny, jednak w sytuacjach katastrofalnego zagrożenia pożarowego lasu może być wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu. Informacje o aktualnym zagrożeniu pożarowym lasu oraz wykaz obowiązujących zakazów wstępu do lasu są dostępne pod adresemi:

http://www.lasy.gov.pl/informacje/zagrozenie-pozarowe

https://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/

http://zakazywstepu.lasy.gov.pl/

Co zrobić kiedy pali się:

  • Oceń zagrożenie i ostrzeż osoby będące w niebezpiecznej strefie.
  • Natychmiast powiadom straż pożarna (tel. 998 lub 112)
  • Informując straż pożarna, zachowaj spokój i podaj: -swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego zgłaszasz pożar; -dokładna lokalizację miejsca, w którym się pali; -jeśli jest to możliwe, także pozycje odczytaną z GPS, odczyt ze słupka kilometrażowego drogi; -podstawowe informacje: gdzie i co się pali, czy są zagrożeni ludzie i budynki.
  • Mów głośno i wyraźnie.
  • Telefon miej w pogotowiu, przyjmujący zgłoszenie najczęściej chce je potwierdzić, dzwoniąc do Ciebie. Może tez prosić o dodatkowe informacje.
  • Jeśli to możliwe, udaj się na drogę dojazdową do lasu, oczekuj na jednostki straży pożarnej lub Służbę Leśną i wskaż im miejsce pożaru.

JEŻELI WIDZISZ POŻAR ZADZWOŃ! pod jeden z poniższych bezpłatnych numerów czynnych całą dobę:

112 Numer Alarmowy

998 Straż Pożarna

 

Intensywne opady deszczu, burze, silny wiatr

Burze, intensywne opady deszczu oraz huraganowy wiatr są naturalnymi zjawiskami pogodowymi i występują z różną siłą. Zjawiska te szybko się przemieszczają i mogą być niebezpieczne. Zanim nadejdzie żywioł, zastanów się, czy Twój dom jest bezpieczny. Działaj przed szkodą !!!

Przed wystąpieniem żywiołu:

1. Upewnij się, czy wszyscy członkowie Twojej rodziny wiedzą, jak postępować w czasie niebezpieczeństwa oraz naucz ich jak w razie zagrożenia wyłączać gaz, elektryczność i wodę.

2. Opracuj plan komunikowania się w czasie zagrożenia.

3. Naucz dzieci, jak i kiedy wzywa się policję, straż pożarną lub pogotowie oraz jak korzystać z mediów lokalnych (radio, TV).

4. Przygotuj rzeczy, które należy zabrać podczas ewentualnej ewakuacji tj. dokumenty, odzież, żywność, wartościowe przedmioty.

5. Poinformuj najbliższych o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Zachowanie w domu:

1. Słuchaj aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu. W celu uzyskania komunikatu o zagrożeniu i sposobach postępowania, miej przygotowane radio na baterie, ustawione na częstotliwości radia regionalnego.

2. Usuń z balkonów, tarasów i parapetów rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Pamiętaj, że mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie dla Ciebie, Twoich bliskich i osób postronnych.

3. Zamknij okna i drzwi.

4. W miarę możliwości wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe.

5. Nie planuj spacerów, wycieczek, w miarę możliwości nie wychodź z domu.

6. Zabezpiecz minimalny zapas wody pitnej, żywności i niezbędnych lekarstw.

7. Sprawdź czy masz w pobliżu sprawne oświetlenie awaryjne (np. latarkę na baterie i zapas baterii) oraz naładowany telefon komórkowy.

8. Nie obserwuj niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W czasie nawałnicy nie podchodź do okien i drzwi, usiądź pod ścianą nośną, z daleka od okien i drzwi, najlepiej na najniższej kondygnacji, np. w piwnicy.

9. Podczas burzy, staraj się nie korzystać z telefonów stacjonarnych przewodowych oraz urządzeń elektrycznych, przede wszystkim tych obsługiwanych ręcznie (np. suszarek do włosów, elektrycznych szczoteczek do zębów, elektrycznych maszynek do golenia) - korzystanie z tych urządzeń grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji.

10. Sprzęt elektroniczny odłącz od sieci elektrycznej i innych instalacji przewodowych (np. instalacji antenowych, telekomunikacyjnych, sieci internetowych, TV kablowej itp.). Zapewni to ochronę tych urządzeń przed wyładowaniami atmosferycznymi.

Jeżeli jesteś na otwartej przestrzeni:

1. Unikaj otwartej przestrzeni. Jeżeli nie masz możliwości schronienia się przed burzą lub huraganem, to najlepiej wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół) - podczas huraganu schroń się w nim, podczas burzy nie siadaj, nie kładź się na ziemi - przykucnij. (Bezpiecznie jest kucnąć ze złączonymi i podciągniętymi do siebie nogami. Po uderzeniu pioruna, w wyniku rozpływu ładunku w postaci prądów powierzchniowych może dojść do przepływu prądu między stopami).

2. Nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami, liniami energetycznymi i lekkimi konstrukcjami, takimi jak wiaty autobusowe i tramwajowe.

3. Podczas burzy, odsuń się od metalowych przedmiotów i nie dotykaj ich, gdyż mogą one ściągać wyładowania atmosferyczne.

4. Podczas burzy, staraj się nie używać telefonu komórkowego.

Jeśli jesteś nad wodą:

1. Wyjdź z wody - pamiętaj, woda jest doskonałym przewodnikiem elektryczności.

2. Opuść żaglówkę, łódź, ponton, rower wodny, kajak itp. Przycumuj ją do brzegu.

Gdy jedziesz np. samochodem:

1. Jeżeli bardzo silny wiatr lub intensywne opady deszczu zaskoczą Cię podczas podróży samochodem, najlepiej nie kontynuuj jazdy. Nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku.

2. Zmniejsz prędkość jazdy i miej świadomość, że gdy wyjeżdżasz z zalesionego lub zabudowanego terenu, gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad pojazdem i doprowadzić do wypadku.

3. Zatrzymaj się na poboczu (włącz światła awaryjne) lub na najbliższym parkingu czy stacji benzynowej.

4. Nie zatrzymuj się oraz nie parkuj pojazdu pod słupami i liniami energetycznymi oraz pod drzewami. Wysokie elementy doskonale przyciągają wyładowania atmosferyczne i najlepiej, aby nie przebywać podczas burzy w ich pobliżu. Złamana gałąź lub drzewo może przygnieść samochód i osoby w nim przebywające.

Pamiętaj, że chwilowa poprawa pogody oraz cisza nie oznaczają, że jest bezpiecznie. Przed wyjściem upewnij się, jaka jest sytuacja.

W przypadku realnego zagrożenia podtopieniami bądź powodzią, zapoznaj się z poradnikiem „Zalecenia dla ludności - intensywne opady deszczu - podtopienia, powodzie".

ZAWSZE, jeśli zauważysz kogoś, kto wygląda na osłabionego zainteresuj się tą osobą, udziel jej pomocy lub poinformuj odpowiednie służby o zaistniałej sytuacji Z A D Z W O Ń ! pod jeden z poniższych bezpłatnych numerów czynnych całą dobę:

112 Numer Alarmowy

997 Policja

998 Straż Pożarna

999 Pogotowie Ratunkowe

 

Podtopienia lub powodzie

Postępowanie przed wystąpieniem zagrożenia:

1. Ubezpiecz swoje mienie, mieszkanie, dom, inne budynki znajdujące się na terenach zagrożonych.

2. Dbaj o swój dom (przeprowadzaj niezbędne konserwacje, remonty, uszczelnienia okien i drzwi, utrzymuj dobry stan rynien dachowych).

3. Dowiedz się w swojej gminie czy Twoje miejsce zamieszkania jest zagrożone powodzią oraz gdzie zlokalizowane są miejsca ewentualnej ewakuacji.

4. Słuchaj lokalnych mediów, postępuj zgodnie z komunikatami.

5. Zaopatrz się w trwałą żywność, zapas wody pitnej i lekarstw.

6. Przygotuj worki z piaskiem (worki należy napełniać do 2/3 ich wysokości).

7. Sprawdź drożność studzienek kanalizacyjnych i rowów.

8. Przygotuj rzeczy, które mogą być potrzebne w czasie ewakuacji tj. dokumenty, odzież, wartościowe rzeczy.

Postępowanie w czasie powodzi (podtopienia):

1. Słuchaj aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu. W celu uzyskania komunikatu o zagrożeniu i sposobach postępowania, miej przygotowane radio na baterie, ustawione na częstotliwości radia regionalnego.

2. Sprawdź czy masz w pobliżu sprawne oświetlenie awaryjne (np. latarkę na baterie i zapas baterii) oraz naładowany telefon komórkowy.

3. Zrezygnuj z wody pobieranej ze studni – nie pij jej! może być skażona.

4. W miarę możliwości wyłącz zasilanie elektryczne, gazowe i wodociągowe.

5. W razie podtopienia budynku mieszkalnego - przenieś apteczkę, dokumenty, łóżko i inne cenne sprzęty i przedmioty na wyższe partie budynku.

6. W przypadku podtopienia budynku inwentarskiego - przeprowadź zwierzęta do oddalonych i niezagrożonych pomieszczeń.

7. Przewieź w bezpieczne miejsce pojazdy znajdujące się na posesji.

8. Wypompuj wodę. Jeśli nie jesteś w stanie sam sobie z tym poradzić – zadzwoń na 112 lub 998. 9. Nie spożywaj żywności, która została zalana, istnieje zagrożenie, że woda ta może być skażona, przez co żywność nie nadaje się do jedzenia.

10. Jeżeli władze zarządzą ewakuację - stosuj się do ich poleceń.

11. W miarę możliwości przewieź dzieci i osoby starsze w bezpieczne miejsce np. do znajomych czy rodziny.

Postępowanie po powodzi (podtopieniu):

1. Wyrzuć artykuły żywnościowe które miały kontakt z wodą.

2. Do momentu zezwolenia przez władze, spożywaj wodę butelkowaną bądź przegotowaną.

3. Sprawdź czy budynek nie stwarza zagrożenia – nie grozi m.in. zawaleniem, sprawdź jego fundamenty, okna, drzwi oraz tynki.

4. Przed podłączeniem instalacji elektrycznej, gazowej i wodociągowej sprawdź jej stan.

5. Udokumentuj wszelkie poniesione straty poprzez zrobienie zdjęć, wszelkie dowody będą niezbędne w celu uzyskania odszkodowania.

6. Przeprowadź odkażanie zalanych pomieszczeń, osusz je, wywietrz i wyremontuj, meble odsuń od ścian (najlepiej o co najmniej 20 cm) oraz podnieś o ok. 5 cm.

ZAWSZE, jeśli zauważysz kogoś, kto wygląda na osłabionego zainteresuj się tą osobą, sam udzielając jej pomocy lub poinformuj odpowiednie służby o zaistniałej sytuacji !!!

 

Intensywne opady śniegu, silny mróz

Przed wystąpieniem śnieżyc i mrozów: 

1. Przygotuj swój dom do zimy: uszczelnij poddasze i ściany, uszczelnij drzwi i okna, zainstaluj okiennice.

2. Zabezpiecz środki, które mogą być niezbędne w czasie zagrożenia: żywność, która nie wymaga gotowania, zapas wody, sól kamienną i piasek, zapas opału, zastępcze źródło światła i ogrzewania, zapasowe baterie do radia i latarek, łopaty, naładowany telefon komórkowy.

3. Zabezpiecz zapas niezbędnych lekarstw.

4. Przygotuj "zimowy zestaw samochodowy" tj. łopatę do śniegu, radio zasilane bateriami, migające światło, racje żywnościowe, rękawice, czapkę, koc, linkę holowniczą, łańcuchy na koła, pojemnik z solą kamienną, kable do akumulatora, mapę drogową. Załóż zimowe opony i upewnij się, czy mają odpowiedni bieżnik. Uniwersalne opony radialne zazwyczaj nadają się do większości warunków zimowych. Jednakże, przepisy w niektórych krajach wymagają stosowania opon z łańcuchami lub opon śniegowych z kolcami.

5. Opracuj plan komunikowania się w czasie zagrożenia na okoliczność, gdy członkowie rodziny są rozdzieleni (realny przypadek, gdy dorośli są w pracy, a dzieci w szkole).

6. Naucz dzieci, jak i kiedy wzywa się policję lub straż pożarną oraz które radio jest nastrojone na odbiór informacji o stanie zagrożenia.

7. Sprawdź miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformuj ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

W obliczu przewidywanych intensywnych opadów śniegu i mrozu:

1. Słuchaj aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu. Miej przygotowane radio na baterie ustawione na częstotliwości radia regionalnego, w celu uzyskania komunikatu o zagrożeniu i sposobach postępowania.

2. Jeżeli to możliwe, nie wychodź z domu. Nie planuj wycieczek, spacerów.

3. Jeżeli musisz wyjść z domu zdejmij metalową biżuterię, ubierz się ciepło najlepiej w kilka warstw odzieży tak, by łatwo było zdjąć sweter, gdy się spocisz w trakcie np. wysiłku. włóż ciepłe skarpety i buty oraz nałóż nakrycie głowy, szalik i ciepłe rękawiczki. Zabezpiecz skórę twarzy i rąk przed mrozem (tłustym kremem, nie należy używać nawilżającego!). Nie wychodź na mróz głodny.

4. Zachowaj ostrożność poruszając się po zaśnieżonym i oblodzonym terenie. Zwróć uwagę na zwisające sople, zwały śniegu na dachach budynków, itp.

5. Przebywając poza terenem zabudowanym, unikaj wędrówki na przełaj, trzymając się tylko przetartego szlaku lub drogi.

6. W czasie burzy śniegowej staraj się korzystać z komunikacji publicznej.

7. Ogranicz spożywanie alkoholu.

Gdy jedziesz samochodem bądź utkniesz w zaspie:

1. Jeżeli podróż jest konieczna zatankuj pojazd do pełna, zaopatrz się w koce i folię termoizolacyjną, ciepłą odzież, dodatkową żywność, gorące napoje, łopatę, telefon komórkowy z możliwością ładowania baterii oraz światło zastępcze. Miej przygotowaną skrobaczkę do szyb oraz narzędzie do usuwania śniegu.

2. Podróżuj w ciągu dnia i jeśli to możliwe, w towarzystwie przynajmniej jednej osoby. Jeśli w samochodzie znajduje się więcej niż jedna osoba, należy spać kolejno, na zmianę. Należy okryć się kocem lub śpiworem.

3. Słuchaj komunikatów radiowych o aktualnych warunkach drogowych.

4. Jeżeli podczas jazdy warunki pogodowe pogarszają się, dojedź do najbliższych siedzib ludzkich i przerwij podróż.

5. Po utknięciu w zaspie, nie opuszczaj pojazdu, gdy najbliższe siedziby ludzkie są oddalone więcej niż 100 m. Zamontuj na szczycie anteny samochodu kawałek tkaniny w jaskrawym kolorze.

6. Jeśli w samochodzie znajduje się więcej niż jedna osoba, należy spać kolejno, na zmianę. Należy okryć się kocem lub śpiworem.

7. Co godzinę uruchom silnik na okres ok. 10 min, włączając ogrzewanie.

8. Sprawdź czy rura wydechowa jest wolna od śniegu.

9. Dla utrzymania ciepła wskazane jest siedzenie współpasażerów blisko siebie.

10. Wykonuj co jakiś czas lekkie ćwiczenia ruchowe dla utrzymania krążenia krwi, staraj się nie przebywać w jednej pozycji zbyt długo, od czasu do czasu klaskaj w dłonie, poruszaj ramionami i nogami w celu utrzymania normalnego obiegu krwi.

11. Unikaj zbędnego lub nadmiernego wysiłku (mroźne otoczenie powoduje dodatkowe obciążenie dla serca – nadmierny wysiłek tj. odgarnianie śniegu czy pchanie samochodu może spowodować dolegliwości zdrowotne).

12. Zwracaj uwagę na oznaki wychłodzenia organizmu.

Wychłodzenie jest stanem, gdy temperatura wewnętrzna ciała spada poniżej -35 °C. Objawami wychłodzenia są zaburzenia świadomości - do śpiączki włącznie, powolna mowa, poczucie wyczerpania, zaburzenia mowy, senność. Jeśli u kogoś podejrzewane jest wystąpienie odmrożenia lub wychłodzenia - rozpocznij powolne ogrzewanie osoby. Zdejmij przemarznięte ubranie, ułóż osobę na suchej tkaninie i okryj całe ciało kocem, folią aluminiową - ogrzewaj go własnym ciałem. W przypadku podejrzenia o odmrożenie którejś z części ciała, natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Pamiętaj, że chwilowa poprawa pogody oraz cisza nie oznaczają, że jest bezpiecznie. Przed wyjściem upewnij się, jaka jest sytuacja.

JEŻELI WIDZISZ POTRZEBUJĄCEGO POMOCY BEZDOMNEGO, GŁODNEGO, ZMARZNIĘTEGO NIE BĄDŹ OBOJĘTNY MOŻESZ PRZEKAZAĆ INFORMACJĘ O JEGO MIEJSCU PRZEBYWANIA ZADZWOŃ pod jeden z poniższych bezpłatnych numerów czynnych całą dobę:

112 Numer Alarmowy

997 Policja

998 Straż Pożarna

999 Pogotowie

Dzwoniąc tam, uzyskasz m.in. informację o miejscach z ciepłym posiłkiem, noclegiem i odzieżą.

Nie stroń od udzielania pomocy osobom potrzebującym!!!

Zadbaj o zwierzęta!!!

Nie uznawaj pochopnie osoby wyziębionej za zmarłą !!!

Udziel pomocy osobie wyziębionej, poszukaj natychmiastowej pomocy medycznej a przed nadejściem pomocy medycznej rozpocznij powolne ogrzewanie osoby, zdejmij przemarznięte ubrania, ułóż osobę na suchej tkaninie i okryj całym ciało kocem i folią aluminiową - ogrzewaj dodatkowo własnym ciałem.

 

Silny wiatr zimą

Silny (huraganowy) wiatr jest zjawiskiem pogodowym i występuje z różną siłą. To zjawisko, które szybko się przemieszcza.

Pamiętaj, żywioł zawsze jest niebezpieczny !

Zanim nadejdzie silny wiatr (huragan), zastanów się, czy Twój dom jest bezpieczny. Bądź mądry przed szkodą !!!

Przed wystąpieniem silnych wiatrów (huraganu):

1. Upewnij się, czy wszyscy członkowie twojej rodziny wiedzą, jak postępować w czasie huraganu oraz naucz ich jak wyłączać gaz, elektryczność i wodę.

2. Opracuj plan komunikowania się w czasie zagrożenia na okoliczność, gdy członkowie rodziny są rozdzieleni (realny przypadek, gdy dorośli są w pracy, a dzieci w szkole).

3. Naucz dzieci, jak i kiedy wzywa się policję lub straż pożarną oraz które radio jest nastrojone na odbiór informacji o stanie zagrożenia.

4. Przygotuj rzeczy, które mogą być potrzebne w czasie ewentualnej ewakuacji tj. dokumenty, odzież, żywność, wartościowe rzeczy.

5. Sprawdź miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformuj ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Zachowanie w domu:

1. Słuchaj aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu. Miej przygotowane radio na baterie ustawione na częstotliwości radia regionalnego, w celu uzyskania komunikatu o zagrożeniu i sposobach postępowania.

2. Usuń z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Pamiętaj, że mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie dla Ciebie, Twoich bliskich i osób postronnych.

3. Zamknij okna i drzwi.

4. W miarę możliwości wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe.

5. Bez potrzeby nie wychodź z domu, np. na zakupy.

6. Zabezpiecz minimalny zapas wody pitnej, żywności i niezbędnych lekarstw.

7. Sprawdź czy masz pod ręką oświetlenie awaryjne (np. latarkę na baterie i zapas baterii) oraz naładowany telefon komórkowy.

8. Nie obserwuj niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W czasie nawałnicy nie podchodź do okien i drzwi, usiądź pod ścianą nośną, z daleka od okien i drzwi, najlepiej na najniższej kondygnacji, np. w piwnicy.

Jeżeli jesteś na otwartej przestrzeni:

1. Bezwzględnie nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi i tak lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe i tramwajowe.

Gdy jedziesz samochodem:

1. Jeżeli bardzo silny wiatr lub intensywne opady zaskoczą Cię podczas podróży samochodem, najlepiej nie kontynuuj jazdy (zatrzymaj się, poszukaj bezpiecznego schronienia). Nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku.

2. Zmniejsz prędkość jazdy i miej świadomość, że gdy wyjeżdżasz z zalesionego lub zabudowanego terenu, gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad samochodem i doprowadzić do wypadku.

3. Najlepiej, jeśli możesz, zatrzymaj się na poboczu (włącz światła awaryjne) lub na najbliższym parkingu.

4. Nie zatrzymuj się pod słupami i liniami energetycznymi oraz pod drzewami. Złamana gałąź lub drzewo może przygnieść samochód i osoby w nim przebywające.

Pamiętaj, że chwilowa poprawa pogody oraz cisza nie oznaczają, że jest bezpiecznie. Przed wyjściem upewnij się, jaka jest sytuacja. Silny wiatr w połączeniu z temperaturą powietrza tylko nieco poniżej 0 °C może mieć taki sam skutek, jak stojące powietrze o temperaturze poniżej -30 °C. Może być to przyczyną odmrożenia i wychłodzenia organizmu. Zwracaj uwagę na oznaki wychłodzenia organizmu. Wychłodzenie jest stanem, gdy temperatura wewnętrzna ciała spada poniżej -35 °C. Objawami wychłodzenia są zaburzenia świadomości - do śpiączki włącznie, powolna mowa, poczucie wyczerpania, zaburzenia mowy, senność. Jeśli u kogoś podejrzewane jest wystąpienie odmrożenia lub wychłodzenia - rozpocznij powolne ogrzewanie osoby. Zdejmij przemarznięte ubranie, ułóż osobę na suchej tkaninie i okryj całe ciało kocem, folią aluminiową - ogrzewaj go własnym ciałem. Wykonuj co jakiś czas lekkie ćwiczenia ruchowe dla utrzymania krążenia krwi, staraj się nie przebywać w jednej pozycji zbyt długo, od czasu do czasu klaskaj w dłonie, poruszaj ramionami i nogami w celu utrzymania normalnego obiegu krwi.

JEŻELI WIDZISZ POTRZEBUJĄCEGO POMOCY BEZDOMNEGO, GŁODNEGO, ZMARZNIĘTEGO NIE BĄDŹ OBOJĘTNY MOŻESZ PRZEKAZAĆ INFORMACJĘ O JEGO MIEJSCU PRZEBYWANIA Z A D Z W O Ń ! pod jeden z poniższych bezpłatnych numerów czynnych całą dobę:

112 Numer Alarmowy

997 Policja

998 Straż Pożarna

999 Pogotowie Ratunkowe

Nie stroń od udzielania pomocy osobom potrzebującym!!!

Nie uznawaj pochopnie osoby wyziębionej za zmarłą !!!

Udziel pomocy osobie wyziębionej, poszukaj natychmiastowej pomocy medycznej a przed nadejściem pomocy medycznej rozpocznij powolne ogrzewanie osoby, zdejmij przemarznięte ubrania, ułóż osobę na suchej tkaninie i okryj całym ciało kocem i folią aluminiową - ogrzewaj dodatkowo własnym ciałem.

 

Zagrożenia związane z działalnością człowieka

 

Pożar

Najczęstszą przyczyną powstawania pożarów są:

- bezmyślne bądź umyślne działanie człowieka,

- zwarcia i wady instalacji elektrycznych,

- wyładowania atmosferyczne (zagrożenie środowiskowe).

Przed wystąpieniem pożaru

a) Skontroluj domowe źródła ogrzewania i usuń wszelkie nieprawidłowości:

      - bardzo ostrożnie używaj zastępczych źródeł grzewczych (np. przenośne grzejniki elektryczne, gazowe, piecyki na drewno i węgiel), zgodnie z instrukcją obsługi,

      - zabezpiecz materiały mogące ulec zapaleniu, przed możliwością kontaktu z otwartym ogniem, żarem oraz gorącym popiołem,

      - nie używaj kuchenki gazowej do dogrzewania mieszkania.

b) Sprawdź i stosuj odpowiednie zabezpieczenia instalacji elektrycznej:

      - nigdy nie „watuj korków”.

Nie dopuść do powstania pożaru! Automatyczny bezpiecznik kosztuje kilka złotych!

     - włączając kilka urządzeń do jednego gniazda przeciążasz instalację elektryczną,

     - używaj rozgałęźników z bezpiecznikami,

     - utrzymuj instalację odgromową oraz kominową w dobrym stanie.

c) Przetrzymując w mieszkaniu pojemniki z rozpuszczalnikami, benzyną, farbami itp. — przetrzymujesz bombę, której wystarczy już tylko zapalnik!

d) Przygotuj rodzinę do ewentualnej ewakuacji:

     - określ w mieszkaniu, domu i obejściu gospodarskim drogi ewakuacji oraz zapoznaj z nimi domowników, przetrenuj z rodziną taką ewakuację.

       Winny być ustalone co najmniej dwie drogi ewakuacji.

      - naucz rodzinę, jak przemieszczać się w pomieszczeniach zadymionych.

e) W miarę możliwości:

      - zainstaluj w mieszkaniu, domu i obejściu gospodarskim wykrywacze dymów (pożaru) i eksploatuj je zgodnie z instrukcją,

      - zaopatrz mieszkanie, dom i obejście w podręczne gaśnice i naucz rodzinę posługiwać się nimi.

        Przestrzegaj terminów badania sprawności gaśnic i ich legalizacji.

        Naucz dzieci jak informować przez telefon o pożarze

W razie pożaru

Jeśli zauważyłeś pożar to:

a) Masz obowiązek prawny i moralny powiadomić o tym osoby zagrożone, straż pożarną lub inne służby ratownicze.

b) Użyj prostych sposobów by ugasić pożar w zarodku — gaśnica, woda, koc gaśniczy:

    - jeśli ubranie pali się na Tobie - zatrzymaj się, połóż na ziemi i obracaj do chwili zduszenia ognia, ucieczka spowoduje tylko zwiększenie płomienia,

    - jeśli pali się tłuszcz w naczyniu kuchennym — ugaś go solą kuchenną lub po prostu nakryj szczelną pokrywką.

c) Nie gaś urządzeń elektrycznych wodą— mogą być pod napięciem, postaraj się odłączyć zasilanie elektryczne.

d) Nie próbuj gasić ognia, którego nie jesteś w stanie opanować, wyprowadź wszystkie osoby zagrożone w bezpieczne miejsce i w razie potrzeby udziel pierwszej pomocy.

e) Gdyby pożar i swąd dymu obudził Cię ze snu — zbadaj, czy drzwi są ciepłe, jeżeli tak, to nie otwieraj ich, lecz użyj innych dróg, by opuścić pomieszczenie (np. przez okno, o ile jest to możliwe) lub usilnie wzywaj pomocy, wymachując przez okno białym obrusem, prześcieradłem, itp.

f) Jeśli musisz wyjść przez pomieszczenia zadymione to zakryj usta i nos gęstą tkaniną, okryj się czymś trudnozapalnym i przemieszczaj tuż przy podłodze – dym i gorące powietrze unosi się do góry, a w dole powietrze jest bardziej czyste i chłodne. Bądź przygotowany! Dym drażni oczy.

g) Opuszczając mieszkanie, zabierz ze sob ą wszystkich domowników — dzieci potrafią chować się przed ogniem w miejscach, z których ich nie widać: w szafie, pod łóżkiem, pod pościelą itp.

Po pożarze

a) Jeżeli zamierzasz wejść do budynku po pożarze powinieneś:

    - upewnić się, czy właściwe służby (władze, straż pożarna) stwierdziły, że budynek jest bezpieczny,

    - uważać na znaki dymu i gorąca,

    - nie włączać instalacji elektrycznej w budynku (pomieszczeniu) po pożarze przed sprawdzeniem przez elektryka,

    - jeśli został wyłączony główny wyłącznik gazu, odcinający dopływ gazu z sieci zasilającej do budynku — to w razie ponownego jego włączenia, wezwij upoważnionego pracownika technicznego administracji obiektu oraz służbę gazowniczą,

    - zachować czujność i uwagę, gdyż po pożarze elementy konstrukcyjne budynku (zabudowań) mogą być osłabione (np. dachy, stropy) i mogą wymagać naprawy.

b) Jeśli fachowcy (inspektor budowlany) stwierdzą, że budynek po pożarze jest niebezpieczny, należy opuścić dom:

    - o konieczności opuszczenia domu powiadom policję, aby wzięła go i pozostawione mienie pod ochronę,

    - zabierz ze sobą dowód tożsamości i inne ważne dokumenty, niezbędne i cenne podmioty (okulary, lekarstwa, polisy ubezpieczeniowe, pieniądze, biżuterię).

c) Skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową w przypadku, gdy twoje mieszkanie, twój dom, zabudowania gospodarcze i pozostałe mienie ubezpieczyłeś od pożaru.

d) Wyrzuć produkty żywnościowe, napoje i lekarstwa, które były narażone na działanie wysokiej temperatury, dymu i płomieni. Dotyczy to również zawartości lodówki i zamrażarki. Nie wolno też ponownie zamrażać rozmrożonej żywności.

e) Jeśli sejf lub metalowa skrzynia uległy oddziaływaniu pożaru, nie próbuj ich otwierać. W ich wnętrzu przez długi czas (wiele godzin) może utrzymywać się wysoka temperatura. Jeśli otworzysz drzwi sejfu lub skrzyni przed wychłodzeniem, powietrze z zewnątrz w połączeniu z wysoka temperaturą wnętrza sejfu (skrzyni) może spowodować zapalenie się zawartości.

 

Katastrofy budowlane

Katastrofy budowlane najczęściej powodowane są:

- wybuchami gazu,

- obsunięciem stropów lub nadwerężeniem ważnych elementów konstrukcyjnych budynków,

- tąpnięciami,

- sabotażem,

- trzęsieniem ziemi.

Opuszczając dom (mieszkanie):

a) wyłącz instalację gazową, elektryczną, wodną,

b) zabierz ze sobą dokument tożsamości i inne ważne dokumenty, żywność, koce, odzież, pieniądze,

c) zadbaj o to, aby dom opuścili wszyscy domownicy oraz sąsiedzi,

d) zachowaj szczególną ostrożność — uwaga na stropy, klatki schodowe,

e) o ile nie możesz opuścić budynku (mieszkania) drzwiami wyjściowymi przez klatkę schodową z powodu zagrożenia lub innych przeszkód, uciekaj przez okno lub okna sąsiadów, jeśli to możliwe. Gdy nie masz możliwości opuszczenia domu wywieś w oknie białe prześcieradło lub obrus — jako znak dla ratowników, że potrzebujesz pomocy. Gdy jesteś unieruchomiony (przysypany) nawołuj pomocy, stukaj w lekkie elementy metalowe-ułatwi to ratownikom lokalizację.

Gdy opuściłeś dom (mieszkanie):

a) powiadom kierującego akcją ratowniczą o osobach z rodziny i sąsiadach, którzy zostali jeszcze w pomieszczeniach budynku oraz o osobach, które aktualnie i na pewno przebywają poza domem (w pracy, szkole, itp.),

b) jeśli posiadasz informacje pomocne w akcji ratowniczej, przekaż je niezwłocznie służbie ratowniczej,

c) nie przeszkadzaj w pracy ratownikom,

d) nie wracaj na miejsce katastrofy, ani nie wchodź do uszkodzonego wypadkiem budynku bez zezwolenia służb budowlanych, które określą, czy takie wejście jest bezpieczne,

e) o ile doznałeś obrażeń (jesteś ranny) zgłoś się do punktu pomocy medycznej,

f) zgłoś swoje potrzeby do punktu pomocy społecznej lub władz terenowych,

g) dalej postępuj zgodnie z zaleceniami władz miasta, gminy.

Gdy byłeś świadkiem katastrofy budowlanej, niezwłocznie powiadom Straż Pożarną, Policję, Pogotowie Ratunkowe

 

Skażenia promieniotwórcze

Wypadki radiologiczne mogą zdarzyć się wszędzie tam, gdzie materiały radioaktywne są używane, składowane lub transportowane. Ponadto mogą one mieć miejsce w elektrowniach jądrowych, szpitalach, uniwersytetach, laboratoriach badawczych, w zakładach przemysłowych, na głównych drogach, liniach kolejowych oraz w stoczniach. 

Materiały radioaktywne są niebezpieczne z powodu szkodliwego oddziaływania niektórych typów promieniowania na komórki ciała. Im dłużej dana osoba jest narażona na promieniowanie, tym większe jest zagrożenie. Są trzy czynniki, które minimalizują oddziaływanie promieniowania na twoje ciało: odległość, osłona oraz czas.

Odległość - im większa odległość pomiędzy tobą a źródłem promieniowania - tym mniejszą dawkę promieniowania otrzymasz. W razie poważnych awarii jądrowych, władze prawdopodobnie będą wzywać do ewakuacji, aby oddalić się od źródła promieniowania.

Osłona - podobnie jak odległość - im bardziej ciężkie i gęste materiały są pomiędzy tobą a źródłem promieniowania - tym lepiej. Właśnie dlatego, w czasie wypadków radiologicznych, władze będą zalecać pozostawanie wewnątrz pomieszczeń. W niektórych przypadkach, ściany twojego domu będą wystarczającym zabezpieczeniem.

Czas - w większości przypadków natężenie promieniowania szybko maleje. Ograniczenie czasu przebywania w zasięgu promieniowania, zmniejszy wielkość pochłoniętej dawki promieniowania. Po wystąpieniu wypadków radiologicznych, lokalne władze będą monitorować wszystkie przypadki pojawienia się promieniowania i określać, kiedy minie zagrożenie.

Przed zagrożeniem radiacyjnym

a) Na wypadek katastrofy miej przygotowane następujące rzeczy:

- latarkę z zapasowymi bateriami,

- przenośne radio bateryjne z zapasowymi bateriami,

- apteczkę i podręcznik pierwszej pomocy,

- alarmowy zapas żywności i wody,

- zapas worków do przechowywania żywności,

- otwieracz do konserw,

- solidne obuwie.

b) Bądź przygotowany do ewakuacji lub schronienia się w swoim domu.

c) Opracuj plan komunikowania się na wypadek zagrożenia.

d) Przygotuj plan oraz sposoby powrotu do domu członków rodziny, jeżeli w czasie wystąpienia zagrożenia są rozdzieleni (realna możliwość w ciągu dnia, gdy dorośli są w pracy, a dzieci w szkole).

e) Poproś krewnych lub znajomych, zamieszkałych w innych miejscowościach, aby służyli jako miejsce kontaktu dla twojej rodziny. Upewnij się czy wszyscy członkowie twojej rodziny znają nazwisko, adres i numer telefonu osoby kontaktowej.

f) Jeśli prowadzisz samodzielne gospodarstwo rolne, zastanów się nad zabezpieczeniem paszy dla zwierząt hodowlanych, ujęć wody pitnej oraz pomieszczeń dla nich.

W czasie zagrożenia radiacyjnego

a) zachowaj spokój:

    - nie każdy wypadek, związany z uwolnieniem się substancji promieniotwórczej jest dla Ciebie niebezpieczny,

    - wypadek może dotyczyć tylko terenu zakładu (elektrowni atomowej) nie powodując żadnych zagrożeń zewnętrznych.

b) Uważnie i stale słuchaj radia, oglądaj telewizję krajową lub lokalną. Komunikaty określą charakter wypadku, stopień zagrożenia oraz zasięg i szybkość rozprzestrzeniania się — wykonaj zalecenia wynikające z komunikatów.

c) Gdy powracasz do miejsca schronienia z zewnątrz:

    - weź prysznic, zmień buty i odzież,

    - schowaj rzeczy noszone na zewnątrz do plastikowej torby i szczelnie je zamknij.

d) Jeśli otrzymasz polecenie ewakuacji wykonuj je niezwłocznie, według zaleceń władz (służb ratowniczych):

    - nasłuchuj w radiu i telewizji komunikatów o drogach ewakuacji, tymczasowych schronach i sposobach postępowania,

    - zabierz przygotowane na ewakuację rzeczy.

Pamiętaj o swoich sąsiadach, którzy mogą potrzebować specjalnej pomocy przy małych dzieciach, starszych lub niepełnosprawnych osobach

e) W wypadku zaniechania ewakuacji, pozostań w domu:

    - zabezpiecz i pozamykaj okna i drzwi,

    - wyłącz klimatyzację, wentylację, ogrzewanie nawiewowe itp.,

    - miej przy sobie cały czas włączone radio bateryjne,

    - zamknij, uszczelnij zasuwy piecowe i kominowe,

    - udaj się do piwnicy lub innych pomieszczeń, poniżej powierzchni gruntu,

    - pozostań wewnątrz pomieszczeń do czasu; aż władze (służby ratownicze) ogłoszą, że jest już bezpiecznie,

    - jeśli musisz wyjść na zewnątrz, zakryj usta i nos mokrym ręcznikiem. Bądź przygotowany do ewakuacji lub schronienia się na dłuższy czas w swoim domu.

f) Ukryj inwentarz i nakarm go przechowaną w zamknięciu paszą.

g) Nie używaj telefonu, jeśli nie jest to konieczne. Linie telefoniczne są niezbędne dla akcji ratowniczej.

h) Przechowuj żywność w szczelnych pojemnikach lub lodówce:

    - nie zabezpieczoną żywność, przed schowaniem dokładnie opłucz,

    - zrezygnuj ze spożywania owoców, warzyw i wody z niepewnych źródeł.

i) Dalej postępuj zgodnie z zaleceniami określonymi przez władze (służby ratownicze) do czasu odwołania zagrożenia skażeniem promieniotwórczym.

Po odwołaniu zagrożenia radiacyjnego

a) Opuść ukrycie i w razie najmniejszych podejrzeń o skażeniu poddaj siebie i rodzinę zabiegom sanitarnym.

b) Unikaj spożywania żywności ze swojego ogrodu oraz od swoich krów i kóz, dopóki nie będą zbadane przez lokalny urząd sanitarny.

c) W przypadku zarządzenia ewakuacji zabierz ze sobą najcenniejsze rzeczy, odzież, dokumenty i produkty żywnościowe.

d) Zabezpiecz mieszkanie.

 

Uwolnienie niebezpiecznych środków chemicznych

Najczęstszą przyczyną uwolnień niebezpiecznych środków chemicznych (NŚCh) są:

- awarie i katastrofy w obiektach przemysłowych,

- wypadki cystern kolejowych oraz autocystern,

- rozszczelnienia rurociągów przemysłowych,

- katastrofy morskich tankowców i chemikaliowców.

ZAPAMIĘTAJ! 

Pojazdy samochodowe przewożące substancje niebezpieczne są oznakowane pomarańczowymi prostokątnymi tablicami z czarnymi napisami cyfrowymi, oznaczającymi rodzaj niebezpiecznej substancji według międzynarodowych oznaczeń, umieszczonymi z tyłu i przodu pojazdu w następujący sposób: np. Benzyny - paliwa silnikowe, 33 - nr rozpoznawczy niebezpieczeństwa,1203 - nr substancji wg wykazu ONZ.

a) Jeżeli jesteś świadkiem wypadku z udziałem NŚCh — powiadom natychmiast w jakikolwiek sposób straż pożarną i policję. Podaj istotne dane: miejsce zdarzenia, charakter zdarzenia, swoje dane.

b) Nie bądź kibicem zdarzenia, ale oddal się z miejsca wypadku, aby zminimalizować ryzyko zatrucia.

c) Opuść rejon zagrożony, kierując się prostopadle do kierunku wiatru.

d) Chroń swoje drogi oddechowe. W tym celu wykonaj filtr ochronny z dostępnych Ci materiałów (zwilżona w wodzie lub wodnym roztworze sody oczyszczonej chusteczka, szalik, ręcznik, itp.) i osłoń nim drogi oddechowe.

e) Jeśli jesteś w samochodzie: zamknij okna, włącz wentylację wewnętrzną, staraj się jak najszybciej opuścić strefę skażenia.

f) Stosuj się ściśle do poleceń służb ratowniczych lub komunikatów, przekazywanych przez lokalne środki przekazu — radio, TV, megafony.

g) Jeśli przebywałeś w strefie skażonej, zdejmij ubranie, które uległo zanieczyszczeniu i zamień je na czyste. Dużą ilością bieżącej wody przemyj oczy, usta, nos i weź prysznic.

h) Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że niebezpieczne środki chemiczne przenikną do Twojego domu to:

    - włącz radio lub telewizor na program lokalny i stosuj się ściśle do poleceń, wydanych przez lokalne władze (służby ratownicze),

    - uszczelnij wszystkie otwory okienne, wentylacyjne, drzwi — oklejając je taśmą klejącą, obkładając rulonami z mokrych ręczników czy prześcieradeł,

    - oddychaj przez maseczkę wykonaną z gazy, waty, ręcznika itp.,

    - zadbaj o bezpieczeństwo swoich podopiecznych, dzieci, osób niepełnosprawnych, zwierząt domowych,

    - pozostań w wewnętrznej części budynku przy zamkniętych drzwiach,

    - w przypadku gdy istnieje niebezpieczeństwo skażenia chlorem, udaj się na wyższe kondygnacje np. do sąsiadów,

    - w przypadku amoniaku — kieruj się do pomieszczeń, położonych na niskich kondygnacjach,

    - powiadom o zagrożeniu najbliższe otoczenie,

    - wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe z otwartym ogniem,

    - nie jedz żywności i nie pij płynów, które mogły ulec skażeniu.

 

Stan jakość powietrza – monitoring GIOŚ - http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current

 

Uwagi na temat terroryzmu

Podstawowym celem terroryzmu jest wywołanie psychozy strachu. Posiadając właściwą informację i znając podstawowe zasady przygotowania na wypadek aktu terroru, można się obronić. Rozmaite wypadki mogą czasami przypominać atak terrorystyczny lub odwrotnie. W obu sytuacjach postępowanie jest podobne:

- zapoznaj się z faktami dotyczącymi danej sytuacji i myśl krytycznie,

- potwierdź raporty opierając się na różnych źródłach informacji,

- nie rozgłaszaj plotek,

- nie przyjmuj paczek od obcych ani nie pozostawiaj bagażu lub toreb bez opieki w miejscach publicznych.

 

Jak postępować w przypadku otrzymania przesyłki niewiadomego pochodzenia

Paczka lub list mogą budzić podejrzenia, jeżeli w ich wyglądzie zauważysz więcej niż jedną z wymienionych cech:

- ręcznie pisany lub niewyraźnie wydrukowany adres, nieprawidłowo użyte tytuły  lub tytuły bez nazwiska albo błędy w prostych wyrazach,

- list zaadresowany do kogoś, kto w tym miejscu już nie mieszka lub nie jest zaadresowany do konkretnej osoby,

- podejrzany adres zwrotny lub jego brak,

- naniesione uwagi w rodzaju: „Do rąk własnych”, „Tajne”, „Nie prześwietlać!”,

- zbyt duża ilość znaczków,

- ślady proszku na zewnątrz,

- waga nie pasująca do rozmiarów, krzywy lub nietypowy kształt,

- nietypowa ilość taśmy klejącej na przesyłce,

- nieprzyjemny zapach, przebarwienia lub tłuste plamy.

W przypadku otrzymania podejrzanej paczki lub koperty:

- nie otwieraj tej przesyłki,

- połóż przesyłkę - najlepiej na stabilnej powierzchni,

- umieść tę przesyłkę w nieprzepuszczającym powietrza pojemniku lub plastikowym worku, szczelnie zamknij i zaklej taśmą,

- paczki nie należy przemieszczać, należy pozostawić ją na miejscu,

- jeżeli dotykałeś przesyłkę, umyj ręce wodą i mydłem,

- powiadom administratora obiektu, Policję — nr 997 , straż pożarną – nr 998,

- zrób listę osób obecnych w pomieszczeniu w chwili odkrycia podejrzanej przesyłki i przekaż ją odpowiednim władzom,

- jeżeli uważasz, że zostałeś skażony, nie oddalaj się od miejsca zdarzenia.

W przypadku, gdy podejrzana przesyłka została otwarta i zawiera jakąkolwiek podejrzaną zawartość w formie stałej (pył, kawałki, blok, galareta, piana, lub inną) lub płynnej:

- możliwie nie ruszaj tej zawartości: nie rozsypuj, nie przenoś, nie dotykaj, nie wąchaj, nie powoduj ruchu powietrza w pomieszczeniu (wyłącz system wentylacji i klimatyzacji, zamknij okna),

- całą zawartość umieść w szczelnym pojemniku lub worku plastikowym, zamknij go i zaklej taśmą lub plastrem,

- dokładnie umyj ręce,

- zaklejony pojemnik lub worek umieść w drugim worku, zamknij go i zaklej,

- ponownie umyj ręce,

- w przypadku braku odpowiednich opakowań, unikaj poruszania i przemieszczania przesyłki,

- bezzwłocznie powiadom administratora, Policję tel. 997, lub straż pożarną tel. 998 i stosuj się do ich wskazówek.

 

Jak postępować w przypadku otrzymania ostrzeżenia o podłożeniu bomby

Rozmowę należy prowadzić spokojnie i uprzejmie.

Zadaj telefonującej osobie jak najwięcej następujących pytań:

- kiedy bomba eksploduje?,

- gdzie znajduje się bomba w tej chwili?,

- jak bomba wygląda?,

- jaki jest to rodzaj bomby?,

- skąd dzwonisz?,

- dlaczego podłożyłeś bombę?,

- jakie warunki muszą być spełnione, by nie doszło do wybuchu bomby?

Zgłaszającemu należy uświadomić możliwość spowodowania śmierci lub zranienia osób postronnych w wyniku wybuchu.

Trzymaj osobę telefonująca jak najdłużej na linii i spróbuj spisać lub nagrać waszą rozmowę.

Przysłuchuj się uważnie głosowi rozmówcy i dźwiękom w tle.

Zapisz dokładną godzinę, treść i czas trwania rozmowy.

Po odłożeniu słuchawki NATYCHMIAST zadzwoń na Policję tel. 997 oraz powiadom administratora obiektu.

Po przybyciu właściwych służb należy bezwzględnie stosować się do ich zaleceń. Ścisłe przestrzeganie tych zaleceń pozwoli zwiększyć Twoje bezpieczeństwo, Twoich znajomych i bliskich.

  

Zagrożenia epidemiologiczne i epizootyczne

Epidemia to masowe szerzenie się określonej choroby, zwłaszcza zakaźnej w zbiorowisku ludzkim w określonym czasie na obszarze, na którym choroba o tym samym nasileniu w poprzednich latach nie występowała. Masowe szerzenie się choroby zakaźnej wśród zwierząt nazywa się epizootią. Wystąpienie choć jednego przypadku groźnej choroby zakaźnej może sugerować początek epidemii.

Epidemia stanowi duże zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Bakterie chorobotwórcze mogą przedostać się do naszego organizmu po przez spożycie zakażonej żywności, wody, po przez kontakt z chorym człowiekiem, po przez wdychanie powietrza, w który mogą być rozpylone niebezpieczne mikroby. Wystąpienie epidemii może być skutkiem bioterroru a więc świadomej działalności człowieka. 

Oznaki epidemii:

  • wystąpienie nagłych, szybko szerzących się masowych zachorowań lub zgonów,
  • brak skuteczności leczenia w rutynowej terapii występujących powszechnie chorób,
  • wzrost zachorowań na chorobę endemiczną, (endemia to utrzymywanie się danej choroby zakaźnej bądź nie zakaźnej na określonym terenie na tym samym poziomie).

Oznaki epidemii, która może być wynikiem bioterroru:

  • duża liczba niewyjaśnionych zachorowań w krótkim czasie o podobnym obrazie klinicznym,
  • początek zachorowań jest nie wyjaśniony,
  • nagły, nieoczekiwany wzrost zachorowalności i umieralności z powodu znanych chorób,
  • nawet pojedynczy przypadek choroby egzotycznej u osoby, która nie opuszczała kraju,
  • jednoczesne występowanie zachorowań na podobne choroby na obszarach nie połączonych terytorialnie,
  • nietypowe źródło zakażenia: aerosol, woda, żywność.

Co robić aby w przypadku zagrożenia chronić siebie i najbliższych:

  • nie lekceważ ostrych objawów chorobowych, które wystąpiły nagle i skontaktuj się z lekarzem w celu przebadania,
  • nie lekceważ sytuacji kiedy te same objawy chorobowe w krótkim czasie wystąpiły u ciebie i osoby lub osób, z którymi miałeś kontakt,
  • przestrzegaj terminów szczepień ochronnych,
  • skontaktuj się z lekarzem jeśli wystąpią u ciebie nagłe nietypowe objawy chorobowe a ty nie dawno powróciłeś z egzotycznego kraju.

Kiedy istnieje podejrzenie epidemii:

  • unikaj dużych zbiorowisk ludzkich,
  • unikaj kontaktu z osobą chorą twarzą w twarz,
  • jeśli wystąpiły u ciebie objawy chorobowe lub kontaktowałeś się z osobą chorą załóż na twarz maskę z gazy lub bibuły co zmniejszy ryzyko zakażenia innych,
  • przestrzegaj podstawowych zasad higieny osobistej,
  • rygorystycznie przestrzegaj zaleceń, zakazów i nakazów wydawanych przez władze i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne.

W przypadku zagrożenia epizootycznego:

  • rygorystycznie stosuj się do zaleceń, zakazów i nakazów służb weterynaryjnych i sanitarno-epidemiologicznych,
  • zgłoś przypadki zachorowań u zwierząt także w swoim gospodarstwie,
  • stosuj się do zasad kwarantanny,
  • przestrzegaj rygorystycznie zasad w zakresie utylizacji zwierząt,
  • pamiętaj o świadectwie miejsca pochodzenia zwierząt.

W naszym regionie szczególna uwagę nalezy zwrócić na zagrożenia epizotyczne dotyczace 2 chorób:

  • Afrykańskiego Pomóru Świń
  • Wysoce zjadliwej grypie ptaków HPAI (podtyp H5N8)
Pliki do pobrania:
Data powstania: piątek, 15 wrz 2017 10:50
Data opublikowania: czwartek, 5 paź 2017 10:02
Opublikował(a): Krzysztof Niemyjski
Zaakceptował(a): Krzysztof Niemyjski
Artykuł był czytany: 6246 razy