Urząd Gminy Łomża

Biuletyn Informacji Publicznej

Protokół kontroli

przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną Rady Gminy Łomża w dniu 8 stycznia 2008 r.
Na podstawie art. 18 a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym /Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1542 z późn. zm./ w związku z interpelacją radnego Mariana Niecieckiego złożoną na sesji dnia 28 grudnia 2007 r. na wniosek Wójta Gminy Łomża Komisja Rewizyjna w składzie:
1. Lipiński Mirosław - Przewodniczący Komisji

2. Boguska Krystyna - członek

3. Krzeczkowski Grzegorz - członek

4. Wysmułek Stanisław - członek

na podstawie upoważnienia Przewodniczącego Rady Gminy, które stanowi załącznik do protokołu dokonała kontroli, sposobu zawiadamiania mieszkańców korzystających z ujęcia wody w Jarnutach w związku ze skażeniem wody.
Kontrolą objęto okres listopad– grudzień 2007 r. po wykryciu skażenia wody do odwołania komunikatu.
Wyjaśnień udzielali:
- Antoni Szepietowski – inspektor,
- Barbara Sobczyńska-Wanke – Sekretarz Gminy,
- Jacek A. Nowakowski – Wójt Gminy

Ustalenia kontroli:
Wodociągi i kanalizacja na trenie Gminy Łomża podlegają eksploatacji przez Wodociągi Wiejskie Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Poznańskiej 141 B w Łomży. Na terenie Gminy bardzo rzadko zdarzają się skażenia wody.
Podczas kontroli sprawdzono działania podjęte zarówno przez Wodociągi Wiejskie jak i przez Gminę Łomża.
Dnia 8 listopada 2007 r. została pobrana próbka wody z ujęcia w Jarnutach przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomża. Próbka była badana przez okres 8-11.11.07 r. Decyzja Nr 1589 D/HK/217/2007 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny stwierdził warunkową przydatność wody do spożycia i zobowiązać Wodociągi Wiejskie Sp.z o..o. do doprowadzenia jakości wody do wartości określonych w rozporządzeniu nadając rygor natychmiastowej wykonalności. /decyzja stanowi załącznik nr 1 do protokołu kontroli/. Wykryto obecność bakterii grupy coli w ilości 6 w 100 ml wody podanej do sieci (norma 0). Komunikat został przygotowany przez spółkę wodociągową i wystosowany do sołtysów, których sołectwa zaopatrywane są wodę bezpośrednio z ujęcia w Jarnutach. /pismo stanowi załącznik nr 2 do protokołu/. Konserwator wodociągów dostarczył komunikat do sołtysów. Z dniem 12 listopada 2007 r. uzyskano potwierdzenia przekazania komunikatu od 9 sołtysów - Chojnowski Stanisław, Mierzejewski Eugeniusz, Korytkowski Mariusz, Modzelewski Jan, Szeligowski Andrzej, Jarnutowski Witold, Żebrowska Hanna, Iwanowski, Jarosław Dębski Bogdan /potwierdzenia stanowią załącznik nr 3 do protokołu /. Sołtysi zostali zobowiązani do poinformowania mieszkańców i wywieszeniu ogłoszeń. /załącznik nr 4 do protokołu/. Na całej linii wodociągowej trwały prace polegające na płukaniu sieci wodociągowej, proces dezynfekcji oraz zostało wymienione złoże filtracyjne w filtrach. /właściwe dokumenty stanowią załącznik nr 5 do protokołu./. Państwowy Inspektor Sanitarny wszczął z dniem 23 listopada 2007 r. postępowanie w sprawie stanu sanitarno-technicznego jakości wody z wodociągu w Jarnutach. Po ponownych badaniach organ właściwy stwierdził przydatność wody do spożycia. Wodociągi wiejskie poinformowały dnia 28 listopada 2007 r. o włączeniu do ponownej ekspoatacji studnię głębinową przedmiotowego ujęcia. Decyzją z dnia 20 grudnia 2007 r. stwierdzono przydatność wody do spożycia przez ludzi.
Woda zasilająca miejscowość Kupiski-Stare z ujęcia w Jarnutach zostało odcięta i mieszkańcy tej miejscowości otrzymywali pełnowartościową wodę przez cały okres z odrębnego ujęcia. Nie było więc potrzeby zawiadamiania sołtysa oraz mieszkańców Kupisk Starych. Wątpliwości pojawiły się, kiedy Urząd Gminy wysłał odrębnie do „wodociągów wiejskich sp. .z o.o. odpowiednie informacje również do sołtysa tej miejscowości chociaż nie był do tego zobowiązany. W Kupiskach Starych wszelkie stany chorobowe czy straty finansowe nie mogły mieć miejsca z przyczyn użytkowania niewłaściwej jakości wody.

Stwierdzono, co następuje:
- Wodociągi Wiejskie sp. z o.o. podjęły wszelkie działania w celu poinformowania mieszkańców o zaistniałym zagrożeniu i jego odwołaniu, działania następowały bez zbędnej zwłoki i terminowo, ewentualne niedoinformowanie mogło wynikać z działań bezpośrednio organów pomocniczych,
- dokumenty wskazują, że informacja do środowiska zagrożonego dotarła bezpośrednio
- Urząd Gminy Łomża wypełnił nałożone prawem obowiązki w celu zapewnienia właściwej informacji,
- Wnioski zespołu kontrolującego:
- Komisja Rewizyjna wnioskuje o podjęcie kroków w celu poprawy działania sołtysów jako organów pomocniczych Gminy poprzez – ewentualne zwiększenie liczby punków wywieszania informacji,
- opracowanie pisma do „Wodociągów wiejskich” sp. z o. o. w celu przygotowywania informacji o zagrożeniach i o ich odwoływaniu


POUCZENIE
Zgodnie z § 67 ust. 12 Statutu Gminy Łomża, kontrolowany jednostki ma prawo w ciągu 7 dni od daty otrzymania niniejszego protokółu, wnieść na ręce Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej uwagi dotyczące kontroli i jej wyników.

Podpis kontrolowanego Podpisy Kontrolujących:

……………………………………………… ……………………………………

…………………………………………… …………………………………….
……………………………………

……………………………………
Data otrzymania protokołu:
……………………………………

Do wiadomości: Przewodniczący Rady Gminy ………………………………………

Data powstania: wtorek, 27 maj 2008 08:42
Data opublikowania: wtorek, 27 maj 2008 08:43
Opublikował(a): Admin
Zaakceptował(a): Admin
Artykuł był czytany: 2576 razy