Strona główna » Inwestycje
15
mar
2021

Będzie sygnalizacja świetlna w Chojnach Młodych

- Budujemy zarówno ważne i strategiczne inwestycje jak i mniejsze, ale bardzo potrzebne lokalnym społecznościom – mówił w piątek w Chojnach Młodych minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk, który wraz z wiceministrem Rafałem Weberem uczestniczył w podpisaniu umowy na zaprojektowanie i zbudowanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu drogi krajowej DK61z drogami powiatowymi do Nowogrodu i Śniadowa. O przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania zabiegali mieszkańcy i wójt Gminy Łomża Piotr Kłys.

Skrzyżowanie w Chojnach Młodych jest jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc w Gminie Łomża i całym regionie łomżyńskim.

- Dzięki modernizacji skrzyżowania DK61 z drogą powiatową w powiecie łomżyńskim wyraźnie poprawi się poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego. W ubiegłych latach dochodziło tu do wielu groźnych wypadków – mówił minister Andrzej Adamczyk. - To przedsięwzięcie, to skrzyżowanie, te przejścia dla pieszych, które tutaj powstaną, sygnalizacja świetlna, będą służyły lokalnej społeczności. Te przejścia dla pieszych wyposażone będą w nowoczesne oświetlenie – dodawał.

Wiceminister Rafał Weber dodawał, że modernizacja skrzyżowania DK61 z – jak to nazwał - tzw. małą obwodnicą Łomży w ciągu drogi powiatowej, jest ważna zarówno dla bezpieczeństwa podróży tutejszej społeczności, jak i turystów zmierzających na Mazury, chcących ominąć miasto (Łomża).

Minister Adamczyk, jak i wiceminister Rafał Weber podkreślali, że o przebudowę tego skrzyżowania bardzo mocno zabiegał wójt gminy Łomża Piotr Kłys.
- Proszę zobaczyć, ile tirów przejechało. My tu stoimy 15 minut, a ludzie żyją tu od dziesiątek lat – mówił wójt Piotr Kłys i dziękował, że usłyszano głos mieszkańców. Dziękował także za rządowe inwestycje podejmowane na terenie Gminy Łomża i w całym regionie łomżyńskim. - Światłe wizje rozwoju komunikacji, o których mówił pan Minister Adamczyk czuć tu w naszej Gminie. Czuć te wielkie wydatki, ponieważ 500 m stąd jest budowana Via Baltica. Dzięki tej drodze nastąpi gospodarczy rozwój naszej ziemi – dodawał z nadzieją. Wspomniał także o planach budowy linii kolejowej. 

Budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu w Chojnach Młodych ma kosztować 979,6 tys. zł. Inwestycję przeprowadzi Przedsiębiorstwo Usługowo-Wykonawcze Energos. W obecności ministrów Andrzeja Adamczyka i Rafała Webera, posłów: Jarosława Zielińskiego i Kazimierza Gwiazdowskiego, senatora Marka Komorowskiego, radnego wojewódzkiego Piotra Modzelewskiego, starosty łomżyńskiego Lecha Szabłowskiego i wicestarosty Marii Dziekońskiej, a także gospodarza terenu wójta Gminy Łomża Piotra Kłysa, umowę z wykonawcą podpisał Wojciech Borzuchowski, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o. w Białymstoku. Wykonawca najpierw ma zaprojektować sygnalizację świetlną wraz z niezbędną przebudową skrzyżowania, a po zaakceptowaniu projektu przez GDDKiA jeszcze w tym roku wykonać wszelkie prace. Przebudowa obejmie półkilometrowej długości odcinek DK61.

Według danych GDDKiA drogą krajową nr 61 w Chojnach Młodych przejeżdża średnio na dobę blisko 8 tys. pojazdów, a w ciągu ostatnich 5 lat miało tu miejsce kilkanaście zdarzeń drogowych, w których zginęły 2 osoby, a jedna została ranna.
Budowa nowej sygnalizacji świetlnej i chodników oraz przebudowa istniejących chodników ma poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego w rejonie tego skrzyżowania – ułatwić włączanie się do ruchu z dróg podporządkowanych (powiatowych) oraz zapewnić pieszym dotarcie do przystanków autobusowych i przekraczanie drogi krajowej. 

 • Będzie sygnalizacja świetlna w Chojnach Młodych
 • Będzie sygnalizacja świetlna w Chojnach Młodych
 • Będzie sygnalizacja świetlna w Chojnach Młodych
 • Będzie sygnalizacja świetlna w Chojnach Młodych
 • Będzie sygnalizacja świetlna w Chojnach Młodych
 • Będzie sygnalizacja świetlna w Chojnach Młodych
 • Będzie sygnalizacja świetlna w Chojnach Młodych
 • Będzie sygnalizacja świetlna w Chojnach Młodych
 • Będzie sygnalizacja świetlna w Chojnach Młodych
 • Będzie sygnalizacja świetlna w Chojnach Młodych
 • Będzie sygnalizacja świetlna w Chojnach Młodych
Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

 • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
 • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
 • Korzystamy z Google Maps
 • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.