Strona główna » Oświata, kultura, OSP
10
lis
2018

Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w szkołach Gminy Łomża

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. W szkołach gminy Łomża uczniowie również obchodzili jakże ważną dla Polaków rocznicę.

Szkoła Podstawowa  im. Jana Pawła II w Kupiskach 

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupiskach odbył się uroczysty apel z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu państwowego, wszystkich gości, uczniów i grono pedagogiczne powitał dyrektor szkoły Karol Łebkowski. Następnie głos zabrała Sekretarz Gminy Łomża Dorota Pazik, która w swoim wystąpieniu przypomniała genezę Narodowego Święta Niepodległości oraz podzieliła się refleksjami nad znaczeniem patriotyzmu w naszym życiu.

W dalszej części uczniowie szkoły w Kopiskach zaprezentowali występ słowno-muzyczny. Na początku chór pięknie wykonał pieśń pt. Wojenko, wojenko. Później zabrzmiały recytacje wierszy traktujących o heroicznej walce Polaków z zaborcami. Następnie zaprezentowano Animowaną historię Polski, która była hitem polskiej wystawy w Szanghaju. Występ zakończył się odśpiewaniem przez chór utworu: Żeby Polska była Polską.

W kolejnym punkcie przedstawiciel samorządu uczniowskiego Maciej Bączek zaprosił wszystkich zebranych do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Historię każdego utworu przed wykonaniem przedstawiła uczennica klasy czwartej Zuzia Jakubiak. O godzinie 11:11 wszyscy zebrani zaśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego w ramach ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”.

Symbolem wyjątkowości tego święta były przypięte do galowych strojów uczniów biało-czerwone kotyliony. W przededniu 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości szkolne uroczystości miały na celu uświadomić uczniom, jak ważna jest Ojczyzna i co w dzisiejszych czasach oznaczają słowa patriotyzm i wolność.

Tekst: Szkoła Podstawowa w Kupisakch

 

Publiczne Gimnazjum nr 9 w Łomży 

W bieżącym roku  obchodzimy wyjątkowe Święto Narodowe-100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym, w naszej szkole podjęliśmy szereg działań upamiętniających to wydarzenie. Między innymi odbyły się konkursy: recytatorski i plastyczny pt. „Wolna Polska
w moich oczach”. Zadbaliśmy również o patriotyczną dekorację szkoły i przygotowaliśmy artystyczno – historyczną lekcję  w formie akademii, upamiętniającej 100 rocznicę odzyskania niepodległości.
W tym celu wykonaliśmy prezentację multimedialną przybliżającą tematykę tego wyjątkowego święta. O godzinie 11.11 cała społeczność szkolna zaśpiewała hymn narodowy ”Mazurek Dąbrowskiego”. Następnie młodzież w swoim wystąpieniu przypomniała zgromadzonym, jak wyglądały drogi Polski do wolności. Akademia spotkała się z gorącym aplauzem wszystkich słuchaczy. W końcowej części akademii głos zabrała Pani Dyrektor- Wiesława Masłowska, która między innymi powiedziała:

„ Dziś, z perspektywy 100 lat patrzymy na tę historyczną datę z patriotyczną refleksją nad przebytą drogą. Dylematów, których nie oszczędziła nam polska historia i nie szczędzi nam współczesność nikt za nas nie rozwiąże. To nasz obowiązek i obowiązek młodego pokolenia, by wolność tak ciężko wywalczoną przez innych, pielęgnować i strzec”.

Na temat święta wypowiedziała się również Pani Maria Zaremba -nauczycielka historii:
”W XXI wiek Polska wkroczyła wolna i niepodległa. Ale nie zawsze tak było. Jak uczy historia, wiele razy nasz kraj upadał, aby znów się odrodzić. Zawsze pamiętać będziemy o tych, którzy poświęcili życie, aby Polska była wolna. Dziś w Święto Niepodległości, młodzież pokazała nasze drogi do wolności”.

„To wyjątkowe święto. Marzenia Polaków o wolnej ojczyźnie  wciąż są aktualne. Jestem dumna i wdzięczna swoim przodkom, dzięki którym mogę dziś żyć i uczyć się w wolnym
i niepodległym kraju”- powiedziała prowadząca uroczystą akademię uczennica klasy III B- Aleksandra Jastrzębska.

Na uroczystości gościł Dyrektor ZES z Gminy Łomża- Pan Tomasz Tyszka, który przypomniał młodzieży o jednym z symboli narodowych – biało -czerwonej fladze. Prosił, aby w dniu święta narodowego ozdabiała nasze domy.       

Na koniec uroczystości nagrodzono najlepszych uczestników konkursu plastycznego” Wolna Polska w moich oczach”, który przeprowadziła Pani Małgorzata Chodnicka.

 

„Serca nam biją, łzy radością płyną,

Polska powstaje z wiekowej niedoli.

Lud zjednoczony tę matkę jedyną, wita

I upaść nie pozwoli”.

 

M. Zaremba, M. Chodnicka

Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.