Narada z dyrektorami szkół

Foto nr 43378
Fotogaleria
Omówieniu bieżących spraw w funkcjonowaniu szkół Gminy Łomża w drugim semestrze roku szkolnego 2024/2025, a także planom i zamierzeniom na przyszłość poświęcona była narada Wójta Gminy Łomża Piotra Kłysa z dyrektorami szkół podstawowych Gminy Łomża.

Na terenie Gminy Łomża działa 7 szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Łomża. To szkoły w Jarnutach, Konarzycach, Kupiskach, Pniewie, Podgórzu, Puchałach i Wygodzie. We wszystkich uczy się około 1100 uczniów i pracuje w nich około 150 nauczycieli. Zadania związane z obsługą finansową i administracyjną szkół m.in. w sprawach wypłat wynagrodzeń pracowników, zatwierdzania arkuszy organizacji pracy szkół, czy koordynacji i finansowania dowożenia uczniów do szkół prowadzi Zarząd Ekonomiczny Szkół Gminy Łomża, na którego czele stoi dyrektor Tomasz Tyszka.

Dyrektorzy tych placówek spotkali się 12 lutego z Wójtem Piotrem Kłysem, aby porozmawiać o funkcjonowaniu szkół, o potrzebach i zamierzeniach na przyszłość. W spotkaniu uczestniczyli również Zastępca Wójta Cezary Zborowski, Sekretarz Gminy Dorota Pazik oraz Dyrektor Centrum Kultury Gminy Łomża Mariusz Rytel. Wśród omawianych tematów były m.in. projekty edukacyjne, które Gmina Łomża chce zrealizować we wszystkich szkołach z wykorzystaniem środków z Unii Europejskiej, ale także organizacja majowych wyborów prezydenckich, w szkołach w których wyznaczone są lokale wyborcze.

Jednym z poruszanych tematów było zaangażowanie szkół w wydarzenia organizowane przez Gminę Łomża. Szczególną uwagę poświęcono przygotowaniom do "Kurpiowskiej Majówki u Stacha", która odbędzie się 11 maja, a w jej trakcie po raz kolejny uczniowie będą rywalizować w Turnieju Szkół o Topór Stacha Konwy. Wójt Piotr Kłys podkreślił rolę tego wydarzenia w integracji społeczności szkolnych i podtrzymywaniu lokalnych tradycji.

Podobne funkcje integracyjne pełni biwak historyczny organizowany przez Centrum Kultury Gminy Łomża, w okolicy kolejnych rocznic Bitwy w Czerwonym Borze z 23 czerwca 1944 r. Uczniowie klas 7 i 8 spotykają się na dawnym poligonie wojskowym i biorą udział w grach i zabawach historycznych, zajęciach z samoobrony, obsługi broni itp.
Omówiono także organizację "Festynu kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca", który w tym roku będzie kulminacyjnym punktem obchodów w Gminie Łomża 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego na Króla Polski.

Po zakończeniu spotkania dyrektorzy szkół mieli okazję zwiedzić wystawę Muzeum Północno-Mazowieckiego poświęconą wykopaliskom archeologicznym prowadzonym na terenie Łomży i Starej Łomży. Ekspozycja wzbudziła duże zainteresowanie i stała się inspiracją do rozważań nad możliwością włączenia tematyki lokalnej historii w programy edukacyjne gminnych placówek.

Fotogaleria