85. rocznica wywózki na Sybir mieszkańców

Foto nr 43375
Zgromadzeni przed pomnikiem Sybiraków w Podgórzu
Fotogaleria
Tysiące mieszkańców ziemi łomżyńskiej trafiło na Sybir w trakcie II wojny światowej. Lista osób wywiezionych z miejscowości gminy Łomża w głąb ZSRR w latach 1940 – 1944 liczy ponad 845 nazwisk – mieszkańców Podgórza, Giełczyna, Starej Łomży, Kupisk i wielu innych miejscowości.

Podczas obchodów 85. rocznicy wywózki Piotr Kłys - wójt Gminy Łomża, podkreślał znaczenie zachowania pamięci o tragicznych wydarzeniach sprzed lat. - Dziś mamy pamięć i pomnik, który przypomina nam tamte dramatyczne chwile. Ta pamięć nadaje sens mojej misji jako wójta. Pragnę wpisać ją w wizję naszej gminy jako miejsca nowoczesnego, zadbanego i zasobnego, lecz jednocześnie pielęgnującego historię oraz losy naszych przodków - powiedział. 10 lutego 1940 roku setki mieszkańców Podgórza zostało wywiezionych w głąb Rosji. Wielu z nich nigdy nie powróciło do Ojczyzny.

Obchody tradycyjnie rozpoczęto Mszą świętą w kościele pw. Św. Antoniego w Podgórzu pod przewodnictwem ks. Łukasza Lipińskiego i ks. Piotra Kazimierskiego. Oprawę nabożeństwu zapewnił chór męski z Podgórza oraz liczne poczty sztandarowe – sybirackie, szkolne, gminy Łomża, narodowych sił zbrojnych, strażackie.

Następnie, u stóp Pomnika Pamięci Sybiru, Chór Męski z Podgórza pod dyrekcją Andrzeja Jabłońskiego odśpiewał hymn Polski oraz hymn Sybiraków. Pieśni wykonała także schola dziecięca z Podgórza. Pod pomnikiem kwiaty i znicze składały delegacje: łomżyńskiego Oddziału Związku Sybiru na czele z Prezes Danutą Komorowską, sybiracka rodzina Kalista, delegacja Gminy Łomża z Piotrem Kłysem Wójtem Gminy  na czele oraz Przewodniczącym Arkadiuszem Dmochowskim i Krzysztofem Jankowskim, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski, posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś, senator Marek Komorowski, delegacja Powiatu Łomżyńskiego z zastępcą starosty Anną Gawrych na czele, prof. Krzysztof Sychowicz, służby mundurowe, OSP w Podgórzu, Stowarzyszenie Nasze Miejsce, Stowarzyszenie ZNSZ, Wiesława Kłosińska inicjatorka budowy pomnika, delegacja Szkoły w Podgórzu z dyrektorem Robertem Żukowskim na czele. Oprawę zapewniła formacja wojskowa 13 batalion lekkiej piechoty w Łomży Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Uroczystości w Centrum Kultury Gminy Łomża poprowadził gospodarz miejsca dyrektor Mariusz Rytel. Wzruszającymi wspomnieniami podzieliły się Danuta Komorowska Prezes Związku Sybiraków w Łomży oraz Nina Żyłko ustępująca sekretarz Związku. Wszyscy mówcy w ogólnej dyskusji podkreślali wagę uroczystości i konieczność zachowania pamięci.

Wójt Piotr Kłys, mówił, że "pamięć o tamtych wydarzeniach nadaje sens jego działalności i stanowi istotny element wizji gminy". Na terenie gminy wybudowano dwa piękne, symboliczne pomniki, które gromadzą w okresach rocznic grono rodzin sybirackich, wydano kilka książek z wspomnieniami, zorganizowaliśmy wiele wystaw, konferencji i spotkań. Zwrócił uwagę na wagę takich działań gdyż naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie.

Piotr Kłys Krzysztof Sychowicz, profesor Akademii Łomżyńskiej i Naczelnik Badań Historycznych oddziale białostockim IPN przypomina, że deportacje sowieckie lat 1940-41 były konsekwencją agresji sowieckiej z 17 września 1939 roku. Doszło do nich dlatego, że okupant sowiecki dążył do zniszczenia najbardziej patriotycznej i zaangażowanej w walkę o niepodległość państwa polskiego grupy społeczeństwa. Tej, która mogła stanowić bazę do tworzenia ruchu oporu i w jakiejś części w działalność konspiracyjną była zaangażowana. Deportacje to jedna z najtragiczniejszych kart w dziejach naszego narodu. Objęły one całe rodziny, w tym kilkumiesięczne dzieci i osoby w bardzo podeszłym wieku. „Dzisiaj musimy pamiętać, że kilkaset tysięcy osób, wg różnych danych, od 350 do 700 tysięcy ludzi, stało się ofiarą antypolskiej polityki prowadzonej przez władze sowieckie. W wykładzie, który po uroczystościach można było wysłuchać w świetlicy Centrum Kultury Gminy Łomża przypominał, że bez pamięci Sybiraków, bez ich zaangażowania ta cała historia nie przetrwa.

W uroczystej oprawie senator Marek Adam Komorowski i Dorota Pazik sekretarz Gminy Łomża otrzymali Złote Odznaki za zasługi dla Związku Sybiraków, a Zastępca wójta Gminy Łomża Cezary Zborowski otrzymał Odznakę Honorową Sybiraka.

Senator podarował szczególne okolicznościowe odznaki ustępującym Prezes i Sekretarz Związku Sybiraków w Łomży, a Piotr Kłys w imieniu samorządu gminy na ręce Niny Żyłko podziękował za pracę Związku Sybiraków oddział Łomża i obecność świadków historii na każdej uroczystości.

Fotogaleria