Nowy sztandar na 45 urodziny Gminy Łomża

Foto nr 41876
Fotogaleria
Poświęcenie i przekazanie nowego sztandaru było punktem kulminacyjnym obchodzonego w tym roku jubileuszu 45-lecia gminy Łomża, który odbył się 22 kwietnia 2018 r. w Nowych Kupiskach. W Kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej miała miejsce Msza Święta, w trakcie której biskup Tadeusz Bronakowski poświęcił sztandar, a w sali gimnastycznej szkoły nastąpiło jego formalne przekazanie na ręce wójta przez Przewodniczącego Rady Gminy. Jubileusz był także okazją do uhonorowania wieloletnich pracowników urzędu i osób szczególnie zasłużonych w dziedzinach: kultura i rolnictwo.

Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości, wśród nich: przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzyści, służby mundurowe, dyrektorzy łomżyńskich instytucji, osoby związane z gminą Łomża oraz jej mieszkańcy. Wielu zaproszonych gości, którzy nie mogli przybyć do Kupisk, przesłali życzenia i gratulacje m.in. prezydenci Ełku i Częstochowy.

DSC_1069-067.JPG

Po Mszy Św. celebrowanej przez biskupa Tadeusza Bronakowskiego, obecni na obchodach jubileuszu przemaszerowali przy dźwiękach orkiestry dętej i paradzie mażoretek do znajdującej się nieopodal szkoły podstawowej. Uczestnikom uroczystości został zaprezentowany film ukazujący historię gminy, pierwszych jej naczelników, wójtów, to co zostało już zrobione oraz to jaki jest plan na jej dalszy rozwój.

- 45 lat to jest ten wiek, w którym człowiek ma już duże doświadczenie, zdobyte przez cały okres swojego życia, ale ma też jeszcze energię i werwę do działania – mówił Piotr Kłys wójt Gminy Łomża, porównując wiek gminy do wieku mężczyzny.

DSC_1329-019.JPG

Najbardziej podniosłą chwilą wydarzenia było przekazanie sztandaru gminy z jej nowym herbem. Na nowym sztandarze – po lewej stronie – umieszczony jest herb gminy z trzema datami – rok 1000 – symboliczna data założenia kościoła w Starej Łomży przez św. Brunona z Kwerfurtu, rok 1410 – pierwsza pisemna wzmianka o Starej Łomży i rok 2017 jako data przyjęcia nowych gminnych symboli. Po prawej stronie gminnego sztandaru jest orzeł biały z godła Polski.

- Sztandar, symbol wspólnych dążeń i najwyższych wartości, jako najgodniejszy symbol naszej wspólnoty będzie towarzyszył nam podczas szczególnie uroczystych wydarzeń. Mam nadzieję, że będą to tylko radosne wydarzenia – podkreślił wójt Kłys.

Zanim jednak Przewodniczący Rady Gminy Mieczysław Kuzia uroczyście przekazał go wójtowi Piotrowi Kłysowi, goście i fundatorzy sztandaru – głównie przedsiębiorcy - symbolicznie wbili gwoździe w drzewiec.

 loga 4x2,5.jpg

W trakcie uroczystości przyznano liczne odznaczenia dla zasłużonych osób. Obecny na jubileuszu wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę złote i srebrne medale za długoletnią służbę pracownikom Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych. Złote medale otrzymali Krystyna Lipińska, Maria Mrozek, Szczepan Mierzejewski i Antoni Szepietowski, a srebrny Tomasz Paweł Tyszka. 

Przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medal zasłużony kulturze Gloria Artis otrzymał wójt Piotr Kłys, a medale zasłużony dla kultury polskiej Wiesława Kłosińska, dyrektor gminnej biblioteki w Podgórzu oraz Jerzy Sęk, dyrektor Ośrodka Kultury w Pniewie.

Dumą dla gminy jest fakt, że aż 10 rolników z gminy Łomża otrzymało przyznane przez Ministra Rolnictwa, które w zastępstwie ministra wręczała im poseł Bernadeta Krynicka. Wśród nich znaleźli się: Dariusz Jastrzębski z Bożenicy, Bogdan Batalion z Czaplic, Piotr Just z Jednaczewa, Wojciech Konert z Pniewa, Marek Koszykowski ze Starych Modzel, Radosław Antoni Mioduszewski z Lutostani, Tomasz Mioduszewski z Nowych Wyrzyk, Sławomir Szeligowski z Modzel Wypych, Wiesław Andrzej Trzaska z Dłużniewa oraz Kazimierz Zalewski z miejscowości Koty.

DSC_1408-032.JPG

Po raz pierwszy Rada Gminy przyznała tytuły „Zasłużony dla Gminy Łomża”: Helenie Kiersztan, Kazimierzowi Dąbkowskiemu, Januszowi Jabłońskiemu i Henrykowi Kotowskiemu. 

Uroczystość zakończył występ Kapeli Kurpiowskiej Gminy Łomża oraz słodki, urodzinowy tort.

- Serdecznie dziękuję fundatorom sztandaru, dzięki którym możliwe było sfinansowanie całej uroczystości, firmom i instytucjom, które wsparły organizację jubileuszu. Mieszkańcom Gminy życzę pomyślności, dostatku, poczucia bezpieczeństwa oraz zgody. Razem możemy wszystko – powiedział wójt.

Fotogaleria