Formalną przesłanką do zmiany herbu gminy jest fakt, że ten obecny z wyeksponowanym bobrem obgryzającym pień drzewa, nie spełnia wymogów heraldycznych. Poza tym nigdy nie był on opiniowany przez Komisję Heraldyczną przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, co także jest wymogiem prawa.
- W rozmowach z mieszkańcami temat herbu był niejednokrotnie poruszany. To ich sugestie skłoniły mnie do podjęcia działań, zmierzających do zmiany herbu, a co za tym idzie – zmiany wizerunku gminy – mówił Piotr Kłys, wójt Gminy Łomża. – Chciałem, aby nowe insygnia budziły pozytywne skojarzenia z naszym malowniczym terenem, a przede wszystkim uwarunkowane były historycznie.
Projekt przygotowany przez heraldyka otrzymał pozytywną opinię Komisji Heraldycznej przy MSWiA. W herbie znajduje się symbol grodziska w Starej Łomży, głowa jelenia z okazałym porożem oraz ruszt symbolizujący św. Wawrzyńca, patrona pierwszej katolickiej parafii, która powstała w Starej Łomży. To wszystko w kolorach złota i rycerskiej czerwieni, które mają być nowymi barwami Gminy Łomża. Na nowym sztandarze gminy z prawej strony ma być godło Polski - wielki biały orzeł w złotej koronie na czerwonym tle, a na lewej, wokół nowego herbu gminy, mają być trzy daty: 1000 r. czyli umowna data powstania najstarszej parafii na północnym Mazowszu - parafii Św. Wawrzyńca w Starej Łomży, rok 1410, z którego pochodzi pierwsza pisana wzmianka o Starej Łomży - przeniesienie parafii do Łomży - nowego miasta oraz data 2017, czyli rok przyjęcia symboli i fundacja sztandaru Gminy Łomża.
Rada Gminy Łomża podczas dzisiejszej sesji uchwaliła nowy herb, flagę, sztandar i pieczęć. 11 radnych głosowało za przyjęciem nowych insygniów, dwóch było przeciwko, natomiast dwóch wstrzymało się od głosu.
SYMBOLIKA HERBU
Drewniane grodzisko – nawiązuje do archeologicznie potwierdzonych budowli obronnych drewniano-ziemnych w pierwotnej lokalizacji Łomży (obecnie obszar sołectwa Stara Łomża nad Rzeką, na skarpie Narwi)
Złoty ruszt – jeden z atrybutów św. Wawrzyńca – patrona najstarszej parafii na północno-wschodnim Mazowszu, powstałej ok. 1000 r. w Łomży (obecnie Stara Łomża)
Głowa jelenia z porożem – to uszczerbione godło herbu miasta Łomża, z którym historia gminy wiejskiej Łomża jest nierozerwalnie połączona od początków polskiej państwowości.
Czerwona barwa tarczy herbowej – tak samo jak herb Polski, Mazowsza i miasta Łomża