W ramach Programu teleopieki domowej Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Łomża będzie świadczyć następujące usługi:
- usługi asystenckie dla osób z niepełnosprawnościami – 15 osób,
- usługi sąsiedzkie– 15 osób.
Z 30 osób zakwalifikowanych do Programu, 15 osób zostanie objęta usługą teleopiekuńczą tzn. opaską bezpieczeństwa.
Wsparciem planujemy objąć łącznie 30 mieszkańców Gminy Łomża. Projekt realizowany będzie przez 23 miesiące. W ramach pozyskanych środków zostaną również przeszkolone osoby, które będą świadczyły usługi w społeczności lokalnej.
1.Usługi asystenckie osoby niepełnosprawnej
- z programu mogą skorzystać osoby posiadające umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności (lub równorzędny wydany przez KRUS lub ZUS) bez względu na wiek, wymagające pomocy w uzyskaniu samodzielności w zakresie życia codziennego, samoopieki, współpracy z instytucjami i organizacjami społecznymi w celu zapewnienia optymalnych warunków do samodzielnej rehabilitacji.
- usługi może świadczyć osoba, która uzyskała pozytywną opinię psychologa i posiada doświadczenie w realizacji usług asystenckich, w tym zawodowe, wolontariacie lub osobiste wynikające z pełnienia roli opiekuna faktycznego lub bez adekwatnego doświadczenia, która odbyła min. 60 godzinny szkolenie asystenckie. Asystent nie może być członkiem rodziny osoby niepełnosprawnej.
- średnia godzin udzielonych usług asystenckich na osobę to 60 godzin w miesiącu.
2. Usługi sąsiedzkie
- z usług sąsiedzkich mogą skorzystać osoby zamieszkujące samotnie, w wieku powyżej 60 r.ż. dla kobiet i 65 r.ż. dla mężczyzn, które wymagają wsparcia w podstawowych czynnościach dnia codziennego,
- osoba wykonująca usługi sąsiedzkie musi być pełnoletnia, nie może być członkiem rodziny osoby na rzecz której świadczone są usługi, nie jest oddzielnie zamieszkującym małżonkiem, wstępnymi ani zstępnymi, zamieszkuje w najbliższym otoczeniu uczestnika, została zaakceptowana przez OPS i uczestnika.
- średnia liczba godzin udzielonym usług sąsiedzkich na osobę to 27 godzin w miesiącu.
- zatrudnienie kadry poprzedzone będzie bezpłatnym 8 godzinnym szkoleniem.
W ramach wsparcia możliwe będzie otrzymanie opaski bezpieczeństwa.
Wszystkie oferowane usługi są bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona.
Aby skorzystać z programu należy skontaktować się z pracownikiem socjalnym pod nr telefonu 86 216-21-99, a następie wypełnić i złożyć dokumenty rekrutacyjne znajdujące się na stronie internetowej Gminy Łomża www.gminalomza.pl bądź w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Łomża, ul. Marii Skłodowskiej Curie 1 a, II piętro, pokój nr 4.
Planowany termin zakończenia I etapu rekrutacji w dniu 14 sierpnia 2024r.
Dodatkowe informacje: Prawie 45 mln zł na przeciwdziałanie wykluczeniu seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami
Dokumenty do pobrania w załączniku.