Przeżyli razem 50 lat…

13 par małżeńskich świętujących Złote Gody
14 października 2024 r. w świetlicy wiejskiej w Giełczynie odbyła się uroczystość z okazji 50-lecia Pożycia Małżeńskiego, która zgromadziła pary świętujące pół wieku wspólnego życia. Wydarzenie poprzedziła uroczysta Msza Święta, którą odprawił proboszcz parafii, ks. Radosław Kubeł, nadając tej szczególnej okazji duchowy wymiar. - Żyjcie tak, żeby Wasze dzieci patrząc na Was, wiedział, jak przeżyć starość. Żeby odnosiły się do tego, jak Wy żyliście. Żeby Was widziały w kościele, modlących i mówiących o Panu Bogu, patrzących z miłością i optymizmem na to co przed nami. - mówił podczas kazania ks. Radosław Kubeł. - Bardzo dziękuję Panu wójtowi, który ze swoimi współpracownikami, dba corocznie nie tylko o to, aby uczcić te jubileusze Złotych Godów, ale dba też o to, by okrasić je modlitwą, spotkaniem z Bogiem.

13 par małżeńskich, które zawarły związek małżeński w 1974 roku, w trakcie Mszy Świętej odnowiło przysięgę małżeńską ponownie ślubując sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Następnie małżonkowie udali się do świetlicy wiejskiej, gdzie zostali uroczyście powitani przez Piotra Kłysa – Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, Jolantę Dobrzycką – z–cę Kierownika USC, Piotra Kłysa – Kierownika USC i wójta Gminy Łomża, Dorotę Pazik – sekretarz Gminy Łomża oraz pracowników urzędu.

- Minęło 50 lat od chwili, gdy związaliście się węzłem małżeńskim przyrzekając sobie nawzajem dozgonną miłość i wiarę, szacunek i przyjaźń. Przyrzeczenie to składaliście sobie z ufnością, że nie zawiedziecie się wzajemnie, że będziecie razem na dobre i na złe, że będziecie wspomagać się wzajemnie w chwilach ciężkich i że będziecie cieszyć się wspólną radością – mówił Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys. – Mimo, że upłynęło pół wieku, Wy Szanowni Jubilaci dotrzymaliście tego przyrzeczenia, idąc razem przez życie, o czym świadczy dzisiejsza Wasza obecność w tym miejscu.

- Nie każdemu dane jest, by po pięćdziesięciu latach wspólnego pożycia, móc wrócić myślami do tamtych młodzieńczych lat, by obchodzić "Złote Gody". Wam drodzy Jubilaci, życie to podarowało i dzisiaj z Wami świętujemy – dodała Dorota Pazik, sekretarz gminy.

Przybyli na uroczystość małżonkowie symbolicznie podziękowali sobie nawzajem słowami przysięgi małżeńskiej: „Dziękuję, że nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe”. Następnie z rąk wójta Gminy Łomża, Piotra Kłysa, jubilaci otrzymali medale za długoletnie pożycie małżeńskie – wyjątkowe odznaczenia nadawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, które honorują osoby żyjące w małżeństwie przez co najmniej 50 lat. W tym roku prezydent Andrzej Duda uhonorował łącznie 16 par małżeńskich z Gminy Łomża.

Po części oficjalnej, na małżonków czekał tort weselny, pierwszy, wspólny taniec, a po nim kolejne… Czas jubilatom umilała Kapela Kurpiowska Gminy Łomża. Podniosła uroczystość i wspomnienia sprzed pół wieku stworzyły niezapomnianą atmosferę, podkreślając wartość miłości, wierności i wzajemnego wsparcia, które są fundamentami długiego małżeńskiego życia.

Medale za długoletnie pożycie małżeńskie otrzymali:
Halina i Stanisław Boguscy
Maria i Witold Józef Burzyńscy