Jednostki OSP Gminy Łomża

Strażak, w tle płonący samochód

Gmina Łomża posiada 8 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Pięć włączonych jest  do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego - OSP Konarzyce, OSP Gać, OSP Pniewo, OSP Podgórze  oraz OSP Stare Kupiski.

Mamy 160 strażaków czynnych, mogących brać bezpośredni udział w zdarzeniach oraz jedną Młodzieżową Drużynę Pożarniczą w OSP Jednaczewo utworzoną w 2022 r.

1. Ochotnicza Straż Pożarna w Gaci: Organizowanie jednostki przypada na  1925 r. 25 września 2007 r. została włączona  do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Decyzję wręczył ówczesny Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji – Poseł Jarosław Zieliński. 17 czerwca 2009 roku Urząd Gminy zakupił używany samochód średni marki VOLVO wyprodukowany w 1998 roku, który służy po dzień dzisiejszy. Obecnie jednostka w Gaci liczy 27 członków w tym 5 kobiet, 17 z nich może brać bezpośredni udział w zdarzeniach.
  2. Ochotnicza Straż Pożarna w Jednaczewie: Jednostka zapoczątkowała swoją działalność w 1952 r. W 1959 r. powstał projekt budowy strażnicy, która do użytku została oddana w 1964 r. Na początku lat 90-tych z inicjatywy strażaków został wybudowany nowy garaż. W ostatnim latach jednostka prężnie się rozwija, pozyskuje nowy sprzęt, przybywa strażaków. W 2021 roku pozyskała od jednostki z Pniewa używany samochód marki STAR AUTOBOX. W 2022 roku z okazji 70-lecia istnienia jednostki odbyła się uroczystość nadania sztandaru. Jako jedyna w Gminie funkcjonuje Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która ma na celu nie tylko edukację najmłodszych jak obchodzić się z ogniem, ale również  wyszkolić i pozyskać nowych ochotników. Aktualnie jednostka w Jednaczewie liczy 23 członków, w tym 16 biorących czynny udział w zdarzeniach.
  3. Ochotnicza Straż Pożarna w Konarzycach została założona w 1926 r. W 1995 roku została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. 20 lipca 2003 roku na 75-lecie OSP został nadany sztandar dla jednostki. Na koniec 2010 roku pozyskano nowy samochód ratowniczo-gaśniczy SCANIA. W 2017 roku jednostka została włączona do  ratownictwa wodnego i posiada w swoich zasobach łódź motorową z osprzętem. W tym roku dzięki ogromnym staraniom i zaangażowaniu jednostki i wójta Gminy Łomża udało się kupić nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy IVECO wart przeszło 1 000 000,00 złotych, z czego tylko Gmina dołożyła do niego 500 000 złotych.  OSP Konarzyce jest jedną z najlepiej wyposażonych i najczęściej  wyjeżdzających do akcji jednostek na terenie Gminy Łomża.  Obecnie liczy 29 członków czynnych i 12 wspierających.
  4. Ochotnicza Straż Pożarna w Pniewie rozpoczęła swoją działalność w 1925 roku. 09 lipca 1995 roku z okazji 70-lecia istnienia jednostki ufundowano sztandar. 07 lipca 1997 roku jednostkę w Pniewie włączono do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 2021 roku dzięki staraniom jednostki i wójta Gminy Łomża zakupiono nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki VOLVO. Jednostka posiada również w swoim wyposażeniu łódź motorową  do ratownictwa wodnego. Obecnie liczy 24 członków czynnych, 14 wspierających i 2 honorowych.
  5. Ochotnicza Straż Pożarna w Podgórzu powstała w 1926 r. W 2002 roku rozpoczęto rozbudowę remizy, a 17 stycznia 2004 roku oddano do użytku gotowy budynek. W 2006 roku nadano jednostce sztandar. Natomiast 2 lipca 2012 roku włączono jednostkę do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. W 2018 roku zakupiono nowy samochód ratowniczo-gaśniczy MAN. OSP Podgórze jest najprężniej działających i najczęściej wyjeżdżających jednostek z terenu Gminy Łomża. Obecnie liczy 23 członków biorących czynny udział w akcjach, 6 członków wspierających i 2 honorowych.
  6. Ochotnicza Straż Pożarna w Siemieniu Nadrzecznym została założona w 1956 roku. W 1988 roku ukończono budowę remizy, która służy społeczności do dzisiaj. W 2011 roku uroczyście nadano sztandar OSP Siemień Nadrzeczny.  W tym roku jednostka dostała od jednostki z Konarzyc używany samochód pożarniczy STA LE 12.180. Obecnie liczy 26 członków, w tym 10 mogących brać bezpośredni udział w zdarzeniach.
  7. Ochotnicza Straż Pożarna w Starych Kupiskach istnieje od 1957 roku.  3 maja 2017 roku z okazji 60-lecia jednostki został poświęcony nowy sztandar. 11 listopada 2022 roku decyzją Komendanta Głównego PSP jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W tym roku dzięki ogromnym staraniom i zaangażowaniu jednostki i wójta Gminy Łomża udało się kupić nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy IVECO wart przeszło 1 000 000,00 złotych, z czego tylko Gmina dołożyła do niego 500 000 złotych. Jednostka w Kupiskach słynie również z działalności społecznej, jaka jest słynna grochówka pod przewodnictwem druha Jerzego Bajkowskiego, która uświetnia różne uroczystości na terenie naszej gminy i regionu. OSP Kupiski liczy aktualnie 10 członków honorowych, 12 wspierających i 25 biorących bezpośredni udział w zdarzeniach.
  8. Ochotnicza Straż Pożarna w Starych Modzelach została założona w 1925 roku. Jednostka posiada ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy  STAR 010 z 1998 roku. Jeszcze w tym roku dzięki dotacji z WFOŚiGW i Gminy Łomża planuje zakupić sprzęt hydrauliczny HOLMATRO o wartości 53 000 złotych. Jednostka w Modzelach chociaż nie jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego to często wyjeżdża do akcji. 21 razy w  2022 roku, gdzie niektóre jednostki wyjeżdżały tylko 3 razy. Obecnie liczy 15 ochotników biorących czynny udział w zdarzeniach.