Strona główna » Inwestycje
29
wrz
2022

Fundusz sołecki na oszczędzanie energii

Mieszkańcy 39 z 40 miejscowości Gminy Łomża zdecydowali się przeznaczyć środki, z będącego w ich dyspozycji funduszu sołeckiego, na wymianę lamp drogowych na energooszczędne. W części miejscowości na ten cel przeznaczono tegoroczne fundusze, w niektórych tegoroczne i przyszłoroczne, a w większości przypadków w całości przyszłoroczne.

Od 2012 roku mieszkańcy gminy mają możliwość współdecydowania o wydatkach gminy  w zakresie zaspokajania ich potrzeb. Rokrocznie z budżetu gminy każdego sołectwu wydziela się określoną kwotę, której wysokość uzależniona jest od liczby mieszkańców i dochodów gminy. To tzw. „fundusz sołecki”. Mieszkańcy poszczególnych miejscowości decydują o przeznaczeniu funduszu na zadania służące poprawie warunków życia, które wpisują się w zadania własne gminy. Decyzje o wyborze konkretnych zadań, które w poszczególnych miejscowościach mają zrealizować gminni urzędnicy, zapadają podczas zebrań wiejskich. Odbywały się one w sierpniu i we wrześniu.

W 2023 r. funduszu sołecki wyniesie 982 tysiące 847 złotych i 82 grosze. W podziale na poszczególne miejscowości to kwoty od 12 418,75 zł w Rybnie – najmniejszej miejscowości w gminie, do 53529,10 zł w Starych Kupiskach i Konarzycach – największych miejscowościach.

Od połowy sierpnia do niemal samego końca września w 40 miejscowościach Gminy Łomża odbywały się zebrania, na których mieszkańcy decydowali o przeznaczeniu tych środków. W spotkaniach, tak jak w latach poprzednich, uczestniczył Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys wraz z Zastępcą Cezarym Zborowskim i pracownikami Urzędu Gminy.

- Fundusz sołecki w Gminie Łomża wprowadzono z mojej inicjatywy, jeszcze gdy byłem radnym Gminy Łomża. To są pieniądze, o których przeznaczeniu powinni decydować mieszkańcy. Tak było przez te wszystkie lata, gdy przeznaczano je na budowę altan, place zabaw, wytyczanie czy podsypywanie dróg gruntowych – mówi Piotr Kłys, Wójt Gminy Łomża. - W tym roku po raz pierwszy poprosiłem mieszkańców wszystkich miejscowości Gminy Łomża, aby zdecydowali się przeznaczyć te środki na jedno zadanie – wymianę lamp oświetlenia ulicznego na energooszczędne. Dziękuję, że mieszkańcy tak jednomyślnie przystali na tę propozycję. Chcemy wszyscy razem zaoszczędzić na rachunkach za prąd, którego ceny rosną bardzo szybko, rozumiejąc, że z wypracowanych w ten sposób oszczędności w przyszłych latach będziemy mogli więcej środków przeznaczać na zaspokajanie potrzeb wszystkich mieszkańców Gminy Łomża. 

W kilku miejscowościach mieszkańcy zdecydowali o przeznaczeniu na ten cel środków z tegorocznego funduszu. W kilku kolejnych przeznaczyli na ten cel środki funduszu sołeckiego z lat 2022 i 2023. Z ogólnej puli środków funduszu sołeckiego 2023 wynoszącej ok. 990 tysięcy złotych, na wymianę lamp oświetleniowych trafi blisko 90% kwoty, czyli ok. 885 tysięcy złotych. Łącznie z przeniesionymi na ten cel wydatkami funduszu sołeckiego 2022 z 12 miejscowości będzie to ok. 1 100 000,00 zł. Jedynie mieszkańcy Giełczyna, którzy w sierpniu uchwalili zadanie polegające na wymianie oświetlenia, pod koniec września zdecydowali o zmianie funduszu na budowę oświetlenia na ulicy Poziomkowej.

Wymiana lamp oświetlenia ulicznego na energooszczędne wpisuje się w aktualny cel  administracji rządowej i samorządowej, polegającą na zmniejszaniu zużycia prądu. Rząd Polski zapowiada uruchomienie nowego programu, z którego samorządy będą mogły pozyskać dofinansowanie na takie działania. Przy wsparciu środkami funduszu sołeckiego i rządowego Gmina Łomża planuje przeprowadzić kompleksową wymianę lamp oświetleniowych na energooszczędne, ale także zainstalować innowacyjny system zarządzania oświetleniem ulicznym.

Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.