Program teleopieki domowej

dłoń opiekuna na dłoni seniora
Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Łomża rozpoczyna realizacje projektu „Program teleopieki domowej – program wsparcia polityki senioralnej oraz osób z niepełnosprawnościami” dofinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego+ w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego na lata 2021-2027, Priorytet VIII: Fundusze na rzecz edukacji i włączenia społecznego, Działanie 8.4 Wzrost dostępności usług społecznych. Na ten cel Gmina Łomża pozyskała dofinansowanie w kwocie 1.480.331,32 zł.

W ramach Programu teleopieki domowej Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Łomża będzie świadczyć następujące usługi:

1. usługi asystenckie dla osób z niepełnosprawnościami – 15 osób,
  2. usługi sąsiedzkie– 15 osób.

Z 30 osób zakwalifikowanych do Programu, 15 osób zostanie objęta usługą teleopiekuńczą tzn. opaską bezpieczeństwa.

Wsparciem planujemy  objąć łącznie 30 mieszkańców Gminy Łomża.  Projekt  realizowany będzie przez 23 miesiące. W ramach pozyskanych środków zostaną również przeszkolone osoby, które będą świadczyły usługi w społeczności lokalnej.

1.Usługi asystenckie osoby niepełnosprawnej

- z programu mogą skorzystać  osoby posiadające umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności (lub równorzędny wydany przez KRUS lub ZUS) bez względu na wiek, wymagające pomocy w uzyskaniu samodzielności w zakresie życia codziennego, samoopieki, współpracy z instytucjami i organizacjami społecznymi w celu zapewnienia optymalnych warunków do samodzielnej rehabilitacji.

- usługi może świadczyć osoba, która uzyskała pozytywną opinię psychologa i posiada doświadczenie w realizacji usług asystenckich, w tym zawodowe, wolontariacie lub osobiste wynikające z pełnienia roli opiekuna faktycznego lub bez adekwatnego doświadczenia, która odbyła min. 60 godzinny szkolenie asystenckie. Asystent nie może być członkiem rodziny osoby niepełnosprawnej.

- średnia godzin udzielonych usług asystenckich na osobę to 60 godzin w miesiącu.

2. Usługi sąsiedzkie

- z usług sąsiedzkich mogą skorzystać osoby zamieszkujące samotnie, w wieku powyżej 60 r.ż. dla kobiet i 65 r.ż. dla mężczyzn, które wymagają wsparcia w podstawowych czynnościach dnia codziennego,

- osoba wykonująca usługi sąsiedzkie musi być pełnoletnia, nie może być członkiem rodziny osoby na rzecz której świadczone są usługi, nie jest oddzielnie zamieszkującym małżonkiem, wstępnymi ani zstępnymi, zamieszkuje w najbliższym otoczeniu uczestnika, została zaakceptowana przez OPS i uczestnika.

- średnia liczba godzin udzielonym usług sąsiedzkich na osobę to 27 godzin w miesiącu.

- zatrudnienie kadry poprzedzone będzie bezpłatnym 8 godzinnym szkoleniem.

W ramach wsparcia możliwe będzie otrzymanie opaski bezpieczeństwa.

Wszystkie oferowane usługi są bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona.

Aby skorzystać z programu należy skontaktować się z pracownikiem socjalnym pod nr telefonu 86 216-21-99, a następie wypełnić i złożyć dokumenty rekrutacyjne znajdujące się na stronie internetowej Gminy Łomża www.gminalomza.pl bądź w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Łomża, ul. Marii Skłodowskiej Curie 1 a, II piętro, pokój nr 4.

Planowany termin zakończenia I etapu rekrutacji w dniu 14 sierpnia 2024r.

Dodatkowe informacje: Prawie 45 mln zł na przeciwdziałanie wykluczeniu seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami

Dokumenty do pobrania w załączniku.