Zapraszamy na "Kurpiowską Majówkę u Stacha"

Foto nr 43415
plakat
Fotogaleria
W niedzielę 11 maja polana w Lesie Jednaczewski ponownie rozbrzmi brzękiem szabel i toporów, hukiem wystrzałów, tętentem pędzących koni, ale także dźwiękami kurpiowskich kapel i radosnym odgłosami zabaw dzieci. „Kurpiowska Majówka u Stacha” to lekcja żywej historii połączona z rodzinną zabawą, a przede wszystkim upamiętnienie bohaterskiego Kurpia Stacha Konwy i jego podkomendnych, którzy 292. lata temu, w tym miejscu stoczyli krwawy bój z wojskami saskimi, rosyjskimi i szwedzkimi.

Oddalona o kilka kilometrów od miasta Łomża polana w Lesie Jednaczewskim, przy granicy rezerwatu Rycerski Kierz, to miejsce dawnej bitwy, ale i domniemanego pochówku Stacha Konwy. Przywódca kurpiowskiego oddziału, został pojmany w trakcie bitwy, ale za to, że odmówił zdradzenia króla Stanisława Leszczyńskiego i Ojczyzny, został powieszony. Gdy wojska odeszły, Kurpie z lasu odcięli ciało swego bohatera i złożyli w  jamie,nad którą usypano mogiłę. Dzięki staraniom Adama Chętnika w 1922 roku stanął tu pomnik bohatera kurpiowskiego wykonany z kilkusetletniej barci sosnowej.

- Stojący obecnie na polanie w Lesie Jednaczewskim pomnik Stacha Konwy został wykonany w 2020 roku z trwalszej barci dębowej – mówi Piotr Kłys Wójt Gminy Łomża, z który był jednym z inicjatorów odnowienia pomnika. – Pierwotny pomnik Konwy został zniszczony przez żołnierzy sowieckich w czasie II Wojny Światowej. Można było go wznieść ponownie dopiero w latach 80-tych XX w., ale później dwukrotnie niszczyli go „nieznani sprawcy”. Przy odnowionym pomniku Stacha Konwy spotykamy się na majówce, w drugą niedzielę maja, aby uczcić pamięć kurpiowskiego bohatera i wszystkich, którzy wraz z nim walczyli za wolność naszej Ojczyzny. To nasza historia, nasza tożsamość – podkreśla Piotr Kłys.

Kurpiowska Majówka u Stacha rozpocznie się o godz. 11.00 uroczystą Mszą Świętą przy pomniku legendarnego bohatera Kurpiów – Stacha Konwy.

Po niej uczestnicy w pochodzie przejdą na pobliską łąkę, gdzie rozpocznie się festyn i inscenizacje historyczne. Będzie pokaz umiejętności jazdy i walki husarii polskiej, będzie inscenizacja bitwy oddziału kurpiowskiego ze szwadronem rosyjskim, będzie kurpiowski szałas wojskowy z ćwiczeniami strzeleckimi dla chętnych.

Jedną ze stałych atrakcji Kurpiowskiej Majówki u Stacha jest Turniej szkół Gminy Łomża o Topór Stacha Konwy, z wieloma konkurencjami wymagającymi sprawności fizycznej, zręczności i umiejętności. W dotychczasowych edycjach dwukrotnie triumfowała Szkoła Podstawowa w Jarnutach, a teraz główną nagrodę chcą jej odebrać uczniowie z innych szkół.

Podczas festynu będą także występy zespołów i kapel kurpiowskich, dmuchane zamki, animacje, malowanie twarzy i kino 9D dla najmłodszych oraz tradycyjne i smaczne jadło i napitki przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, a także grochówka od strażaków z Starych Kupisk, kiełbaski z ogniska serwowane przez strażaków z Jednaczewa. Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Łomży będą bezpłatnie znakować rowery, a leśnicy z Nadleśnictwa Łomża opowiadać o ciekawostkach i tajemnicach lasów.

Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podlaskiego Łukasz Prokorym. Województwo Podlaskie ogłosiło ten rok rokiem jubileuszu 140. rocznicy urodzin Adama Chętnika, badacza i piewcy Kurpiowszczyzny, patrioty i działacza społecznego, posła na Sejm RP, pisarza, poety i lutnika, z którego inicjatywy wzniesiono pomnik Stacha Konwy w Lesie Jednaczewskim.

 

Plac przy pomniku Stacha Konwy

11.00 – 12.55 Msza święta, występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kupiskach, wystąpienia gości, składanie kwiatów

Ok. 13.00 - Przemarsz wojsk i publiczności od pomnika Stacha Konwy na polanę

Festyn na pobliskiej polanie

13.05 - Otwarcie teatrum. Odczytanie Manifestu Tymczasowego Rządu Narodowego do Polaków 22 stycznia 1863r.

13.15 – 14.10 pokaz umiejętności husarii polskiej

14.10 – 14.40 koncert Kapeli Kurpiowskiej Gminy Łomża

14.40 – 16.00- Turniej Szkół Gminy Łomża o „Topór Stacha Konwy

16.00 - 16.30 – koncert zespołu

16.30 – 17.00 - Inscenizacji bitwy oddziału kurpiowskiego Stacha Konwy z wojskami rosyjskim.

17.00 – zakończenie festynu

Fotogaleria