Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w Gminie Łomża

Kobieca dłoń wrzucająca kartę do urny wyborczej
Na terenie Gminy Łomża uprawnionych do głosowania było 9 247 mieszkańców. Wydano 3 375 kart. Oddano łącznie 3 351 głosów ważnych przy pracujących 15 obwodowych komisjach wyborczych.

Wybory w Gminie Łomża wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 1699 głosów.
Kolejne miejsca zajęły:
Koalicja Obywatelska  - 673 głosy
Trzecia droga - 566 głosów
Konfederacja -  540 głosów
Lewica - 32 głosy

Najwięcej głosów otrzymał Maciej Roman Wąsik – 558, Adam Andruszkiewicz – 497, Bernadeta Krynicka – 295, Karol Karski – 238.

Frekwencja ogólnie wyniosła  36, 49 % (druga w powiecie łomżyńskim). Frekwencja z godz. 12:00 wyniosła  11,28 % i godz. 17:00 – 25,92% odpowiednio.

W tegorocznych wyborach do PE w Polsce wybieraliśmy 53 europosłów, o jednego więcej niż poprzednio. Listy wyborcze wystawiło łącznie 11 komitetów, z czego 7 zarejestrowało kandydatów we wszystkich 13 okręgach. Z listy nr 1 w wyborach do PE startowała Trzecia Droga, z nr 2 Konfederacja, z nr 3 Bezpartyjni Samorządowcy, z nr 4 Polexit, z nr 5 Koalicja Obywatelska, z nr 6 Lewica, z nr 7 Prawo i Sprawiedliwość.

W wyborach do PE nie było przypisanej do okręgu stałej liczby mandatów. Liczba ta będzie ustalana po zakończeniu wyborów. Najpierw zlicza się w skali kraju głosy na konkretne komitety wyborcze i odsiewa te komitety, które nie przekroczyły 5-procentowego progu (według Kodeksu wyborczego w wyborach do PE 5-procentowy próg obowiązuje także komitety koalicyjne). Mandaty dzieli się między pozostałe komitety w skali kraju. Dopiero po ustaleniu liczby mandatów przypadających poszczególnym komitetom rozdziela się je pomiędzy poszczególne listy tych komitetów w okręgach, zaś mandaty uzyskują kandydaci, którzy na danej liście otrzymali największą liczbę głosów.