W podniosłej uroczystości wzięło udział kilkunastu biskupów, setki duchownych i tysiące wiernych. Na początku Mszy Świętej, Biskup Diecezji Łomżyńskiej Janusz Stepnowski przypomniał, że obecni są spadkobiercami wielowiekowej tradycji kościołów lokalnych, a 100 lat temu papież Pius XI erygował łomżyńską diecezję. Biskup Stepnowski podziękował Bożej Opatrzności za opiekę nad diecezją, która „przez 100 lat wpisana w dramatyczne i chwalebne losy naszej ojczyzny umacniała wiarę ludu Bożego oraz Polskość po latach niewoli”, a także za czułe oko Matki Bożej z łomżyńskiej Katedry, Matki Pięknej Miłości.
– Kościele Boży pielgrzymujący w Łomży, niech to stulecie będzie dla ciebie okazją do odnowienia zobowiązania, by zawsze patrzeć na swojego oblubieńca i Pana – podkreślał abp Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce, który przewodniczył Mszy świętej i wygłosił homilię. Arcybiskup Filipazzi w swoim kazaniu odczytanym po polsku, wspomniał postać papieża Piusa XI, który podjął decyzję o reorganizacji diecezji w Polsce i utworzeniu Diecezji Łomżyńskiej. Nuncjusz podkreślił, że Pius XI, wcześniej nim został papieżem, odwiedził Łomżę, ale z dumą nazywał się biskupem Polski, ponieważ święcenia biskupie przyjął w Warszawie. Arcybiskup zaznaczył również, że jubileusz jest okazją do spojrzenia w przeszłość, ale ma sens tylko wtedy, gdy kieruje myśli ku przyszłości.
Tysiącletnia tradycja wiary
Wśród licznie zgromadzonych wiernych obecny był także Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys, który po Mszy Świętej wręczył Biskupowi Łomżyńskiemu Januszowi Stepnowskiemu pamiątkowy dyplom. Dyplom ten przypomina o głębokich korzeniach chrześcijaństwa w regionie, a widnieją na nim łacińskie słowa „Ecclesia Lomzensis erecta in Stara Lomza circa annum 1000, crescente fide in Mazovia” mówiący o utworzeniu w Starej Łomży pierwszej chrześcijańskiej parafii na Mazowszu około 1000 roku.
– Mam zaszczyt wręczyć ten dyplom księdzu biskupowi z przypomnieniem, że historyczna deska z tym oto napisem została zawieszona w obecnej Katedrze pół tysiąca lat temu, wtedy kiedy książęta mazowieccy ufundowali naszą zacną matkę kościoła. Książęta mazowieccy przypomnieli, że już 500 lat wcześniej, około 1000 roku utworzona została pierwsza parafia w Starej Łomży – mówił Wójt Kłys.
Symbolem trwania w wierze i pradawnej tradycji, utrzymywanej przez mieszkańców obecnej Gminy Łomża od ponad tysiąca lat jest statuetka św. Wawrzyńca, wykonana na wzór historycznej figury świętego, która znajdowała się w starej kapliczne, a być może wcześniej także w kościele w Starej Łomży. Podczas jubileuszowych uroczystości Wójt Piotr Kłys statuetkę przekazał Nuncjuszowi Apostolskiemu w Polsce arcybiskupowi Antonio Guido Filipazzi.
- Chrześcijaństwo, nasza wiara katolicka trwa tu od 1000 lat i my pamiętamy o tym także dzisiaj kiedy obchodzimy 100-lecie Diecezji Łomżyńskiej – podsumował Piotr Kłys Wójt Gminy Łomża.
Zdjęcia: 4lomza.pl; Radio Nadzieja