Obecnie Gmina Łomża przygotowuje się do złożenia wniosku aplikacyjnego o środki unijne na przebudowę stacji uzdatniania wody w Podgórzu i Starych Modzelach oraz systemu odprowadzania ścieków z oczyszczalni wiejskiej we wsi Mikołajki. Na to zadanie został opracowany Program Funkcjonalno-Użytkowy.
Urząd Gminy Łomża nadal współpracuje z prywatnymi inwestorami budującymi wodociągi na terenie gminy, którzy po zwrocie części nakładów przez gminę, przekazują sieć wodociągową na majątek samorządu. Takim sposobem gmina stała się właścicielami nowowybudowanych odcinków wodociągu w Giełczynie przy ul. Górzystej, Konarzycach i Podgórzu. W najbliższej przyszłości ma zamiar przejąć wodociąg w ul. Lipowej w Giełczynie, ul. Kątowej i Słonecznej w Starej Łomży przy Szosie, Siemieniu Nadrzecznym, Modzelach Skudoszach i Podgórzu.
Warto dodać, że od 1 stycznia 2017 r. Gmina Łomża przejęła obowiązek dostarczania wody i odprowadzania ścieków. W imieniu gminy to zadania realizuje Zakład Usług Komunalnych Gminy Łomża. Bardzo zły stan infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, przestarzałe i wyeksploatowane urządzenia z technologią z lat 70 i 80, wymagające modernizacji lub całkowitej wymiany, skłoniły samorząd gminy Łomża do podjęcia decyzji o całkowitym przejęciu sieci wodno-kanalizacyjnych. Stan ten jest spowodowany zaniedbaniami i brakiem inwestycji na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Powyższe działania podjęte są w trosce o poprawę życia naszych mieszkańców. Gmina chce też sami zarządzać swoim majątkiem i mieć wpływ na poprawę infrastruktury. Na ten cel ma zamiar pozyskiwać środki zewnętrzne. W 2017 r. podobnie jak w roku ubiegłym, obowiązywać będzie całkowita dopłata do abonamentu za dostawę wody i częściowa dopłata do abonamentu za odprowadzenie ścieków.