W ostatnim czasie rozstrzygnięto przetarg i wyłoniono wykonawcę, który przebuduje budynek dawnej hydroforni na świetlicę wiejską w Starej Łomży przy Szosie. W najbliższych dniach zostanie podpisana umowa, a zgodnie z zapisami w niej zawartymi, prace mają zakończyć się wraz z końcem lipca.
Zaawansowany jest proces projektowania przebudowy Stacji Uzdatniania Wody w Podgórzu i Starych Modzelach.
Poprawią się drogi
Ogłoszone zostały przetargi na ulicę Sosnową w Wygodzie oraz drogę przez wieś Mikołajki. Rozpoczęto także procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę dla kilku innych gminnych dróg. Wśród nich są:
- budowa ulicy Pięknej w Podgórzu wraz z oświetleniem i kanalizacją deszczową oraz przebudowa ulicy Kościelnej w Podgórzu,
- przebudowa ulicy Parkowej w Starej Łomży przy Szosie z kanalizacją deszczową i przebudowa oświetlenia,
- budowa ul. Janowskiej w Starych Kupiskach wraz z kanalizacją deszczową,
- budowa drogi do kolonistów w Boguszycach,
- przebudowa drogi przez Stare Sierzputy, aż do drogi krajowej (do końca kwietnia ma być gotowa dokumentacja na przebudowę drogi ze Starych Sierzput do Bożenicy).
W najbliższym czasie planowane jest ogłoszenie przetargów na I etap przebudowy ul. Spokojnej w Giełczynie. Powstanie jezdnia o szerokości 5 m wraz z chodnikiem po jednej stronie. Powstał projekt na przebudowę całej ulicy, ale prace budowlane zostaną podzielone na etapy. Realizacja będzie uzależniona od środków finansowych. Docelowo Giełczyn uzyska w ten sposób chodniki na całej długości ulicy Spokojnej i Górzystej.
Według zapewnień gminnych urzędników niedługo ogłoszone zostaną przetargi na I etap budowy chodnika w Nowych Kupiskach oraz remont chodnika ul. Leśnej w Wygodzie. Bezpieczeństwo przede wszystkim pieszych poprawić ma oświetlenie dróg. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na modernizację oświetlenia w całej gminie, o którym więcej piszemy w artykule „I nastała jasność…”.
Gmina stara się pozyskać ze środków Zarządu Województwa Podlaskiego dofinansowanie na kontynuację remontu drogi dojazdowej do pól we wsi Gać na odcinku ok. 250 m.
I nie tylko drogi…
Potrzeby inwestycji w infrastrukturę drogową są najczęściej zgłaszane, ale to nie jedyne potrzeby mieszkańców. W ramach nowego programu „Otwartych Stref Aktywności” Ministerstwa Sportu i Turystyki samorząd będzie zabiegać o środki na inwestycje sportowo-rekreacyjne. W ten sposób mają szanse powstać siłownie zewnętrzne, strefy relaksu i place zabaw w Jednaczewie, Starych Modzelach i Boguszycach. Gmina chce także sięgnąć po fundusze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i dzięki nim zbudować plac zabaw w Starej Łomży nad Rzeką oraz siłownie na powietrzu w Giełczynie i Wygodzie.
Gminny Ośrodek Kultury w Pniewie we współpracy z gminą złożył wniosek o przyznanie pomocy finansowej do Programu Narodowego Centrum Kultury – inicjatywy lokalne 2018. Projekt ma być skierowany do kobiet nieaktywnych zawodowo wychowujących dzieci, organizacji i grup nieformalnych, seniorów, członków młodzieżowych grup formalnych i nieformalnych, organizacji pozarządowych, dzieci i młodzieży zaangażowanych w wolontariat, grup hobbystycznych.
Szans na dofinansowanie GOK upatruje także w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do którego złożył projekt pn.: „Młodzi Lubią Kulturę – Edukacja Kulturalna 2018”. Zaplanowane działania dotyczą edukacji muzycznej dla szkół podstawowych gminy Łomża, rytmiki muzycznej dla najmłodszych oraz nauki gry na instrumentach w trzech placówkach edukacyjnych.
W ramach Programu Infrastruktury Domów Kultury gmina chciałaby zrealizować projekt dotyczący unowocześnienia Gminnego Ośrodka Kultury w Pniewie, które polegać ma na wykonaniu termomodernizacji budynku, modernizacji sceny wewnątrz oraz zakupie instrumentów muzycznych.
Wspomniane wyżej zadania, to tylko reprezentacja katalogu przedsięwzięć, które znalazły się w planach budżetowych gminy.