Prawie 1 000 ton azbestu odebrano z terenu Gminy Łomża

Eternit odebrany od mieszkańców
- Z około 300 gospodarstw domowych odebraliśmy i przekazaliśmy do utylizacji blisko 63 000 m2 eternitu. To tak jakby eternit zniknął z 6 ha dachów – podkreśla Piotr Kłys, Wójt Gminy Łomża. Gmina Łomża zakończyła przedsięwzięcie pn. „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Łomża”.

W ramach zadania od mieszkańców Gminy Łomża odebrano 952,95 ton eternitu. Łączny koszt zadania wyniósł 622 375,00 zł. Na ten cel Gmina otrzymała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku w kwocie  342 882,53 zł. Gmina Łomża z budżetu dołożyła 279 492,47 zł.

Eternit zawiera szkodliwy dla zdrowia i środowiska azbest. Kilkadziesiąt lat temu był on jednak najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do pokrycia dachów domów i budynków gospodarczych. Teraz Polacy mają się go pozbyć do 2032 r. Unieszkodliwienie azbestu jest bardzo kosztowne, co sprawia, że wielu mieszkańców, nawet po zdjęciu eternitu z dachu własnych budynków, nie przekazuje go do utylizacji. W realizacji tego zadania wsparła ich Gmina Łomża.

Przedsięwzięcie pn. „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Łomża” dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku w ramach Programu Priorytetowego pod nazwą „Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest. Część 1) Przedsięwzięcia w zakresie demontażu, zbierania, transportu oraz unieszkodliwiania odpadów zawierających azbest, zgodne z gminnymi programami usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest”.