Uczniowie z klas V,VI,VII i VIII wybrali się na spacer wzdłuż Użytku Ekologicznego rzeki Narwica, znajdujacego się na terenie ŁPKDN w Drozdowie. Wycieczkę prowadziła st. spec. ds. edukacji pani Ewa Kudela-pracownik parku.
Przed rozpoczęciem trasy podopieczni poznali eksponaty zgromadzone w siedzibie parku. Dowiedzieli się, jak Narew była wykorzystywana w przeszłości, pełniąc funkcję obronną, komunikacyjną oraz rekreacyjną (słynne kluby wioślarskie w Łomży).
Następnie w świetle pięknego, jesiennego słońca poznali już praktycznie znaczenie Narwi i jej starorzecza Narwicy dla całego ekosystemu, wędrując podmokłymi łąkami, wsłuchując się w szum trzciny i śpiew ptaków. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali opowieści o bobrach, jeleniach, łosiach oraz bąku, żurawiu, zimorodku czy gągolu żyjących w pobliżu wody. Dowiedzieli się, jak chronić te ginące gatunki i dbać o czystość wody w rzece. Wykonali doświadczenie badania czystości wody w Narwicy i rozpoznawali jej naturalne osady (rzęsa wodna) W czasie całego spaceru wykorzystywali lornetki i lupy.
Jakże to była ciekawa i interesująca lekcja gdy zmienione zostały mury szkoły na aktywne poznawanie ekosystemów okolicy. Ta interesująca lekcja przyrody i geografii została podsumowana zagadkami przyrodniczymi i wypełnieniem kart pracy powstałymi w wyniku współpracy nauczycielki geografii i pracownika ŁPKDN.
Cel wycieczki został zrealizowany! Uczniowie zapamiętali jaką rolę spełnia Narew i Narwica w kształtowaniu i funkcjonowaniu krajobrazu. Zrozumieli, że każdy musi dbać o czystość i ochronę naturalnego środowiska,w szczególności wody.
A ten dzień prawdziwego, polskiego babiego lata już na zawsze pozostanie wszystkim w pamięci i zachęci uczniów do udziału w bliższych i dalszych wycieczkach krajobrazowych.