O Polkach i Polakach, którzy zmienili świat

Foto nr 43302
Fotogaleria
„Festyn kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca” nawiązuje do historii sprzed tysiąca lat, gdy kształtowało się państwo polskie. „Iskry Niepodległej” to nowoczesne interaktywne widowisko przygotowane przez Instytut Adama Mickiewicza poświęcone Polakom, którzy wpłynęli na losy świata lub zapisali się kartach sportu, kultury, nauki, eksploracji świata i działalności społecznej. Festynowi w Starej Łomży w tym roku będą towarzyszyły „Iskry Niepodległej”.

Już w najbliższą niedzielę, 11 sierpnia w trakcie „Festynu kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca” w Starej Łomży, u podnóża Góry Królowej Bony zaparkuje specjalnie zaprojektowana i wyposażona w nowoczesne ekrany multimedialne naczepa samochodowa, w której będzie można przeżyć interaktywny pokaz pobudzający dumę z bycia Polakiem. Specjalna ekspozycja oraz ekrany, na których wyświetlane są prezentacje o najwybitniejszych Polkach i Polakach ostatnich dekad. Wśród nich są osoby m.in.: Marszałek Józef Piłsudski, Irena Sendlerowa - Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, himalaistka Wanda Rutkiewicz, ale także chemik Jan Czochralski, Ludwik Hirszfeld lekarz, który wprowadził oznaczenia grup krwi, podróżnik Kazimierz Nowak, który w latach 30 ubiegłego wieku przemierzył samotnie Afrykę,  czy Mieczysław Bekker twórca łazika księżycowego.

Narratorem opowieści jest cyfrowa postać, która porusza się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie. To z nią zainteresowane historią osoby udadzą się w podróż po polskich dokonaniach, poznając bliżej losy bohaterów spektaklu. Dodatkowo elementy graficznie zostały wykreowane przez sztuczną inteligencję. Prezentacja jest skierowana do dzieci, młodzieży, którym nowe technologie są bliskie jak i do osób dorosłych, dla których wzięcie w działu w niej będzie na pewno ciekawym doświadczeniem.

W projekcie „Iskry Niepodległej” zastosowano unikalne rozwiązania technologiczne, by stworzyć dla gości naczep niezapomniane doświadczenie immersyjne, działające na różne zmysły. Nowoczesne technologie połączono z faktami i postaciami historycznymi, by stworzyć opowieść o niepodległości Polski przez pryzmat postaci, których sukcesy odnoszone w różnych dziedzinach życia mogą być inspiracją dla każdego.

Pokazy Iskier Niepodległej w Starej Łomży będą dostępne w niedzielę 11 sierpnia od godz. 10 do 16. Zapraszamy!

Projekt Iskry Niepodległej jest realizowany przez Biuro "Niepodległej" instytucję rządową powołaną do życia z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.