Nowe horyzonty inwestycji w Gminie Łomża

Foto nr 43057
Fotogaleria
O szansach rozwojowych, nowych możliwościach wsparcia dla przedsiębiorstw oraz zwiększenia zysków dzięki eksportowi produktów dyskutowali uczestnicy konferencji „Nowe horyzonty inwestycji”. Biznesowe spotkanie dla 60 przedsiębiorców z Gminy Łomża i regionu łomżyńskiego zorganizowała Gmina Łomża w partnerstwie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Sukces zależy od pomysłu, innowacyjności, a także od położenia i możliwości skomunikowania się ze środowiskiem zewnętrznym. Dla firm w Gminie Łomża i całym regionie łomżyńskim szansą jest sąsiedztwo budowanej drogi szybkiego ruchu.

- Przez dziesięciolecia byliśmy na peryferiach świata, a teraz jesteśmy w środku, to właśnie Via Baltica, S61 przebiega przez naszą gminę. To są nowe horyzonty, to otwiera nowe możliwości rozwoju, chcemy z tego korzystać, chcemy być aktywni – mówił  Piotr Kłys, wójt gminy Łomża.

Nowe horyzonty inwestycji otwierają także nowe  programy unijne, z którymi idzie wsparcie dla przedsiębiorstw. W trakcie konferencji mówili o tym m.in.: Piotr Zygadło Dyrektor Departamentu Programów Regionalnych z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Emilia Malinowska Dyrektor Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego czy Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która oferuje wsparcie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

- To ponad 5,5 mld euro dla polskich przedsiębiorców, w tym też przedsiębiorców z Podlasia, z Łomży i okolic. Należy tylko i wyłącznie złożyć wniosek o dofinansowanie, a jest możliwość uzyskania ogromnych środkówzaznaczył Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Odmienne wsparcie dla przedsiębiorstw oferuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Jego eksperci - Błażej Mykowski z Biura Ekspansji Zagranicznej oraz Bogdan Zawadewicz szef zespołu analityków spraw międzynarodowych w Departamencie Badań i Analiz Banku Gospodarstwa Krajowego mówili o możliwościach wsparcia polskich przedsiębiorców podejmujących współpracę międzynarodową i eksportujących swoje produkty oraz realnie o szansach na udział polskich firm w odbudowie Ukrainy po zakończeniu wojny.
 

Wśród prelegentów, którzy zainteresowali lokalnych przedsiębiorców był także Wojciech Kierwajtys, wiceprezes zarządu Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przybliżył on mechanizmy ulg podatkowych, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy inwestujący np. w Gminie Łomża. To tu wsparcie na jakie mogą liczyć jest najwyższe w kraju, a warunki jakie trzeba spełnić, aby móc z niego skorzystać są najlżejsze. Np. finansowy próg wejścia z inwestycją jest 8-krotnie niższy niż w większości gmin w regionie i kraju.


O nowych horyzontach inwestycji przedsiębiorczy i eksperci rozmawiali w Hotelu Via Baltica, w Grzymałach Szczepankowskich na terenie Gminy Łomża. Obiekt znajduje się niespełna kilometr od nowo wybudowanego węzła Łomża Zachód na drodze ekspresowej S61 Via Baltica. To drugi oddany do użytku węzeł drogowy na tej międzynarodowej trasie na terenie Gminy Łomża.

Konferencja „Nowe horyzonty inwestycji” została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Partnerami Gminy Łomża w organizacji konferencji byli:

  • Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), jest kluczową instytucją odpowiedzialną za tworzenie otoczenia wspierającego przedsiębiorców. Celem jej działania jest realizacja programów rozwoju gospodarki, wspierających działalność innowacyjną i badawczą małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), rozwój regionalny, wzrost eksportu, rozwój zasobów ludzkich oraz wykorzystywanie nowych technologii w działalności gospodarczej.

Aby dowiedzieć się więcej o możliwościach wsparcia i współpracy z PARP zapraszamy na stronę internetową  www.parp.gov.pl

  • Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.
    Aby dowiedzieć się więcej o możliwościach wsparcia i współpracy z BGK zapraszamy na stronę internetową bgk.pl

Fotogaleria