Jeśli pamiętasz lub wiesz…

Foto nr 41925
W związku z planowaną publikacją Biblioteka Publiczna Gminy Łomża poszukuje informacji i dokumentów źródłowych dotąd niepublikowanych, dotyczących przymusowych deportacji ludności Podgórza i okolic, które miały miejsce 10 lutego 1940 r. Pomogą one ocalić pamięć o deportowanych, a także wpiszą się w całokształt działalności biblioteki na rzecz ofiar represji wojennych.

Ostatnie lata upływają pod znakiem licznych wydarzeń związanych z uczczeniem pamięci osób przymusowo deportowanych na Syberię w 1940 r. Został odsłonięty Pomnik Pamięci Ofiar Sybiru w Podgórzu, w miejscu, skąd ponad 70 lat temu wywieziono ponad 170 osób. Co roku biblioteka organizuje uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia. Zorganizowano również Światowy Dzień Sybiraka wraz z konferencją „Syberia dziś - nowe spojrzenie na tematykę przymusowych deportacji w głąb Rosji" pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i medialnym TVP Białystok. Biblioteka prowadzi również szeroką działalność edukacyjną m.in. cykl spotkań „Syberia wczoraj i dziś". Trwają intensywne prace związane z utrwaleniem historii i ocaleniem pamięci o tych wydarzeniach, a zwieńczeniem tych prac ma być wspomniana publikacja.
- Zachęcam do włączenia się w budowanie pamięci lokalnej ojczyzny – mówi Wójt Gminy Piotr Kłys.