Inscenizacja bitwy w Czerwonym Borze

Foto nr 41920
W Czerwonym Borze na terenie jednostki „Grom Grup” odbyła się już czwarta inscenizacja bitwy stoczonej 23 czerwca 1944 w lasach Czerwonego Boru, Pniewa i Giełczyna, której współorganizatorem była Gmina Łomża.

Inscenizacja bitwy była ściśle powiązana z odsłonięciem nowej tablicy pamiątkowej w Wygodzie, którą ufundował Wójt Gminy Piotr Kłys.  Scenariusz bitwy zakładał odtworzenie przebiegu bitwy pomiędzy oddziałami Armii Krajowej, Narodowej Organizacji Wojskowej i Narodowych Sił Zbrojnych w liczbie 250 żołnierzy, a niemieckim okupantem liczącym ponad 5000 żołnierzy.

Inscenizacja ma na celu utrzymanie w pamięci największej bitwy partyzanckiej na ziemi łomżyńskiej.

Wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy Urzędu Gminy Łomża, Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Nadleśnictwa Łomża, Grom Group oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej „NAREW”.