„Festyn Kultury Średniowiecznej na św. Wawrzyńca” w Starej Łomży

Foto nr 43301
Fotogaleria
Wzgórze św. Wawrzyńca i Góra Królowej Bony w Starej Łomży ponownie ożyją średniowieczną tradycją. W niedzielę 11 sierpnia, jak przed tysiącem lat, pojawią się tu misjonarze, rycerze, damy, kuglarze i rzemieślnicy. „Festyn Kultury Średniowiecznej na św. Wawrzyńca” w Starej Łomży to jedno z najciekawszych wydarzeń lata w regionie.

10 sierpnia przypada wspomnienie św. Wawrzyńca diakona i męczennika chrześcijańskiego. Ten święty był patronem kościoła, który w Starej Łomży miał zostać wzniesiony około 1000 roku  przez św. Brunona z Kwerfurtu. Przez kolejne setki lat do Starej Łomży na odpust św. Wawrzyńca ciągnęły pielgrzymki z całego Mazowsza i Litwy.

W niedzielę 11 sierpnia ponownie przeniesiemy się do czasów średniowiecznych za sprawą organizowanego po raz trzeci przy grodzisku w Starej Łomży „Festynu kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca”.

- Festyn popularyzuje wiedzę o historii i znaczeniu Starej Łomży przed tysiącem lat. Znajdujące się tu Wzgórze św. Wawrzyńca i Góra Królowej Bony,  czyli miejsce budowy pierwszego na Mazowszu kościoła chrześcijańskiego i jedno z największych na ziemiach polskich grodzisk wczesnośredniowiecznych, wskazują jak ważną rolę pełniła wówczas Stara Łomża - mówi Piotr Kłys Wójt Gminy Łomża.  – Festyn z udziałem dziesiątków rekonstruktorów wcielających się w role dawnych ewangelizujących misjonarzy, walczących rycerzy pieszych i konnych, grajków, dam, rzemieślników i wieśniaków, będzie doskonałą okazją do wspólnej zabawy, ale i nauki.  To żywa lekcja o naszej historii, o historii Starej Łomży, o historii Polski, w którą jesteśmy wpisani od samego jej początku.

W tym roku w trakcie „Festynu kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca” w Starej Łomży w sposób szczególny będziemy nawiązywać do dzieła ewangelizacji, które przed tysiącem lat podejmował św. Brunon z Kwerfurtu. Prawdopodobnie to ze Starej Łomży wyruszył on ze swoją ostatnią misją do pogańskich wówczas Prusów. Podczas Festynu wystawiony będzie spektakl historyczno – batalistyczny zatytułowany: „Misja pruska św. Brunona z Kwerfurtu” . Podczas tej misji biskup Brunon został zamordowany  9 marca 1009 roku.  Jego ciało, podobnie jak ciało św. Wojciecha, wykupił Bolesław Chrobry i kazał pochować… być może także gdzieś w Starej Łomży.

Na niedzielnym festynie będzie wiele innych atrakcji i konkursów. Spośród mieszkańców, którzy przyjdą w strojach z czasów średniowiecza, wybierzemy damę i księcia festynu. Najsilniejszy uczestnik zostanie Mocarzem Gminy Łomża i w nagrodę uda się wraz z osobą towarzyszącą na weekend do Zamku w Gniewie. Będzie konkurs sprawności rycerskiej i turniej kuszniczy o „Złoty Bełt”. Rycerze piesi będą walczyć w turnieju o „Miecz Wójta Gminy Łomża”, a rycerze na koniach urządzą gonitwy i turniej walki na kopie. Tradycyjnie na festynach Gminy Łomża będzie grochówka z OSP w Kupiskach, pieczone kiełbasy od strażaków z Jednaczewa oraz rarytasy od pań z Kół Gospodyń Wiejskich w Konarzycach, Nowych Kupiskach, KGW znad Łomżyczki i KGW Sąsiedzi znad Lepackiej Strugi.

Tradycyjnie już, festyn rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 10.30 sprawowaną na Wzgórzu Św. Wawrzyńca, po której nastąpi barwna parada rekonstruktorów i uczestników na Górę Królowej Bony – miejsce festynu.

Dodatkową atrakcją Festynu będzie pokaz mobilnego spektaklu „Iskry Niepodległej” – widowiska Biura „Niepodległa” o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmienili świat.

HARMONOGRAM WYDARZENIA:

Wzgórze św. Wawrzyńca
10.30 - Msza św.
11.30 - Parada historyczna traktem na Górę Królowej Bony

Góra Królowej Bony
11.45 - Otwarcie teatrum historycznego - Wójt, VIP, Kasztelan Jacenty z Ordowa
12.00 - Salwa z hakownic na powitanie Gości.

12.10 - Pokazy tańców średniowiecznych w wykonaniu dwórek
12.35 - Wspólne pląsy dwórek z publicznością
13.00 - Wybór księcia i damy festynu
13.15 - Turniej rycerzy pieszych o „Miecz Wójta Gminy Łomża” (walki samowtór)
14.00 - Koncert zespołu Roderyk cz. 1
14.30 - Turniej plebejski: wybór Mocarza Gminy Łomża
15.30 - Uhonorowanie zwycięzców turniejów: turnieju Mocarza Gminy Łomża, turnieju kuszniczego dla publiczności o „Złoty Bełt” oraz turnieju miecza długiego dla dziatwy
15.40 - Koncert zespołu Roderyk cz. 2
16.00 - Turniej rycerski konny
16.30 - Ćwiczenia piechotne „Wojowie Mieszka I”.
17.00 - Koncert zespołu cz. 3
17.20 - Spektakl historyczno - batalistyczny „Misja pruska św. Brunona z Kwerfurtu.”
17.50 - Pokaz dżygitu, czyli akrobatycznej jazdy konnej
18.10 - Zakończenie

W trakcie festynu w wiosce słowiańskiej i jej pobliżu:

  • warsztaty rzemiosła dawnego: kowal, garncarz, mincerz
  • turniej kuszniczy dla publiczności o „Złoty Bełt” (godz. 12.00 – 15.00)
  • turniej miecza długiego dla dziatwy (godz. 12.00 – 15.00)
  • strzelanie z kuszy i z łuku
  • scriptorium średniowieczne dla dziatwy i lepiglina
  • pieczenie podpłomyków
  • Igrce średniowieczne dla dziatwy

Parking przy Górze Królowej Bony - ISKRY NIEPODLEGŁEJ – czyli interaktywne widowisko o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat umieszczone w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej.

 

ORGANIZATORZY:
Gmina Łomża
Centrum Kultury Gminy Łomża

PARTNERZY:
Ochotnicza Straż Pożarna w Jednaczewie
Ochotnicza Straż Pożarna w Starych Kupiskach
Ochotnicza Straż Pożarna w Konarzycach
Ochotnicza Straż Pożarna w Siemieniu Nadrzecznym
Koło Gospodyń Wiejskich w Nowych Kupiskach
Koło Gospodyń Wiejskich w Konarzycach
Koło Gospodyń Wiejskich znad Łomżyczki
Koło Gospodyń Wiejskich Sąsiedzi znad Lepackiej Strugi
Usługi Komunalne Błysk

PARTNER STRATEGICZNY: Województwo Podlaskie
SPONSORZY: OSM Piątnica, LOGISYSTEM
PATRONAT: Marszałek Województwa Podlaskiego

 

Fotogaleria