Druhowie ze Starych Kupisk najlepsi na gminnych zawodach sportowo-pożarniczych

Osiem drużyn z każdej z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Łomża rywalizowało w Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych, które w niedzielę, 15 września 2024 roku, odbyły się w Giełczynie.

- Poziom tegorocznych zawodów był bardzo wysoki i zrównany – mówi Piotr Kłys, Wójt Gminy Łomża, który pełni także funkcję Prezesa Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Na co dzień pracują w gospodarstwach, firmach czy urzędach. Gdy zachodzi taka potrzeba jako pierwsi ruszają z pomocą ludziom, których życie, zdrowie czy majątek jest zagrożony. A gdy mają wolną chwilę spotykają się, aby się szkolić i doskonalić swoje umiejętności. Mowa o strażakach ochotnikach z gminy Łomża, którzy przez ostatnie tygodnie przygotowywali się do Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych. To pierwszy etap, z którego najlepsi pojadą na zawody powiatowe, a tu będą mogli wywalczyć prawo do startu w zawodach wojewódzkich.

Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze odbywały się w niedzielę, 15 września 2024 roku, na boisku przy świetlicy w Giełczynie. Rywalizacja prowadzona była w dwóch konkurencjach: sztafeta 7x50 m oraz ćwiczenia bojowe. Nad prawidłowością wykonywania zadań pieczę miała komisja sędziowska, w której skład wchodzili funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Łomży, a głównym sędzią zawodów był st. kpt. Paweł Leszczyński - Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Łomży.

Jako pierwsza rozgrywana była sztafeta pożarnicza, a uzyskane niewielkie różnice punktowe między drużynami w strefie pucharowej, gwarantowały emocje w drugiej konkurencji. Sztafetę najszybciej pokonała drużyna z Pniewa z czasem 66,70 s. Tuż za nimi była Ochotnicza Straż Pożarna z Podgórza (66,75 s.), a następnie drużyna z Konarzyc 67,20 s. Pozostałe OSP ukończyły zadanie w kolejności: OSP Stare Kupiski, OSP Siemień Nadrzeczny, OSP Jednaczewo, OSP Gać, OSP Stare Modzele.

W ćwiczeniach bojowych, podczas których ośmioosobowe drużyny musiały zbudować jak najszybciej linię ssawną, linię główną oraz dwie linie gaśnicze, a następnie obrócić tarcze i przewrócić pachołki za pomocą strumienia wody, bezapelacyjnie wygrała drużyna ze Starych Kupisk z rewelacyjnym czasem 37,33 s. To ponad 7 sekund szybciej niż druga OSP z Jednaczewa (44,66 s.). Jako trzecia zadanie wykonała drużyna z Pniewa (45,12 s.) Za podium uplasowali się: OSP Podgórze, OSP Siemień Nadrzeczny, OSP Stare Modzele, OSP Konarzyce i OSP Gać.

Świetny wynik strażaków ze Starych Kupisk w ćwiczeniach bojowych przełożył się na ostateczne wyniki. To ta jednostka, po zliczeniu punktów z obu konkurencji, okazała się najlepsza w Gminie Łomża. Na drugim miejscu podium znaleźli się strażacy z Pniewa, a na trzecim z Podgórza. Dalej: OSP Jednaczewo, OSP Konarzyce, OSP Siemień Nadrzeczny, OSP Stare Modzele, OSP Gać.

Wręczenia nagród uczestnikom zawodów dokonał Wójt Gminy Łomża.

- Osiągnięte w tym roku wyniki podczas Gminnych Zawodów Sportowo-Pożarniczych są bardzo dobre. To wyniki, z którymi można wychodzić z etapu powiatowego – mówił Wójt Piotr Kłys. - Ukłony należą się prezesom jednostek i kierownikom drużyn. Ukłony wszystkim druhom, którzy dzisiaj mówią o sobie my jesteśmy seniorzy, ale stale wypinamy pierś do przodu, nie po to żeby brać medale, ale po to, żeby dać świadectwo młodym. I to świadectwo przekazujecie. Dzisiaj tutaj jest też młodzież, która biegała, ćwiczyła swoje umiejętności. Te wasze świadectwo pozwala przedłużyć istnienie naszej formacji. A to powoduje, że ochotnicza straż pożarna gminy Łomża ma się bardzo dobrze, Ćwiczcie jak najwięcej, po to żeby powroty ze zdarzeń  były zawsze stuprocentowe. Ćwiczcie jak najwięcej, po to żebyście mieli pewność jeden drugiego, że zawsze obok jest druh przyjaciel, który wesprze.

Na zakończenie zawodów na wszystkich druhów i ich rodziny czekała grochówka, przygotowana przez strażaków ze Starych Kupiskach.