Według prof. Mieczysława Wrzoska - autora „Historii oręża polskiego 1795-1939” w czasie I wojny światowej poległo, zmarło lub zaginęło bez wieści około 530 tys. Polaków służących w armiach państw zaborczych: ponad 220 tys. w armii austro-węgierskiej, około 200 tys. w armii rosyjskiej i ponad 110 tys. w armii niemieckiej. Profesor ocenia również, że w czasie działań wojennych w latach 1914-1918 do armii państw zaborczych powołano w sumie około 2,9 mln żołnierzy polskiego pochodzenia. Formalnie będąc obywatelami Rosji, Niemiec i Austro-Węgier, wcielani do armii zaborczych, walczyli po przeciwnych liniach frontu. Nieuniknione walki bratobójcze były największym dramatem dla Polaków.
Na cmentarzu w Chojnach Młodych spoczywa 205 żołnierzy niemieckich (w tym także Polacy wcieleni siłą do armii niemieckiej) z 58 Dywizji Piechoty i 75 Dywizji Piechoty Rezerwy z Korpusu Seydewitza z 8 Armii. Żołnierze polegli w walkach toczonych na początku sierpnia 1915 roku w okolicach Miastkowa. Natomiast na cmentarzu w Gaci spoczywa 55 żołnierzy niemieckich z okresu I wojny światowej.
W ramach realizacji zadania na cmentarzu w Chojnach Młodych będzie przeprowadzona renowacja nagrobków oraz naprawa ogrodzenia. Na cmentarzu w Gaci natomiast zostaną oczyszczone
i pomalowane dwa żelazne krzyże wieńczące kamienne słupy bramy wejściowej i naprawione ogrodzenie. Ponadto na obu cmentarzach zostaną wykonane i ustawione nowe tablice informacyjne oraz historyczne, opisujące wydarzenia z okresu I wojny światowej. Teren obu cmentarzy będzie uporządkowany.
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.