Cmentarz wojenny w Sierzputach Młodych z 1915 r. jest świadectwem walk toczonych w okolicy Łomży latem 1915 r. Podczas tzw. wielkiej ofensywy na Wschodzie wojska niemieckie zajęły teren Królestwa Polskiego, wówczas będącego częścią zaboru rosyjskiego.
Autor „Historii oręża polskiego 1795-1939” prof. Mieczysław Wrzosek ocenia, że w czasie działań wojennych w latach 1914-1918 do armii państw zaborczych powołano w sumie około 2,9 mln żołnierzy polskiego pochodzenia. Formalnie będąc obywatelami Rosji, Niemiec i Austro-Węgier, wcielani do armii zaborczych, walczyli po przeciwnych liniach frontu. Nieuniknione walki bratobójcze były największym dramatem dla Polaków.
Na cmentarzu w Sierzputach Młodych zostało pochowanych 98 żołnierzy niemieckich, w tym także Polacy, którzy zostali wcieleni siłą do armii niemieckiej i polegli w 1915 r. w okresie międzywojennym.
Dzięki realizacji projektu cmentarz w Sierzputach Młodych przeszedł modernizację tj. został uporządkowany, ponadto przeprowadzona została renowacja krzyża, odnowiono ogrodzenie wraz z wymianą bramy wejściowej. Dodatkowo na cmentarzu zostały wykonane nowe tablice informacyjne oraz tablica historyczna, która przedstawia wydarzenia z okresu I wojny światowej.
Zadanie zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Łączny koszt wykonania inwestycji wyniósł 25 600,00 zł.