
Bieg Tropem Wilczym jest częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca. Święto to zostało ustanowione w 2011 roku w celu upamiętnienia żołnierzy podziemia antykomunistycznego, którzy po II wojnie światowej walczyli o niepodległość Polski. Ich heroiczna postawa przez lata była zapomniana, a dziś dzięki takim inicjatywom jak ten bieg, ich historia powraca do świadomości kolejnych pokoleń.
W Gminie Łomża, podobnie jak w latach poprzednich, trasa biegu prowadziła od świetlicy wiejskiej w Giełczynie do pomnika kaźni w Lesie Giełczyńskim. To właśnie tam, w latach II wojny światowej, Niemcy zamordowali około 12 tysięcy mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej. Meta usytuowana w tym symbolicznym miejscu stanowiła hołd dla ofiar tamtych tragicznych wydarzeń.
Każdy uczestnik biegu otrzymał specjalny pakiet startowy, na który składały się: medal, koszulka, workoplecak. Dodatkowo materiały historyczne i gadżety przekazał Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, a Nadleśnictwo Łomża bidon na wodę. Te instytucje były ważnymi partnerami wydarzenia, wspierając jego edukacyjny i sportowy charakter. Przed startem uczestnicy biegu wspólnie odśpiewali hymn Polski.
Bieg Tropem Wilczym to nie tylko okazja do refleksji nad historią, ale również sportowa rywalizacja. Organizatorzy wyróżnili najszybszych biegaczy wśród kobiet i mężczyzn. Uhonorowano również najmłodszego oraz najstarszego uczestnika wydarzenia podkreślając, że bieg ten łączy pokolenia i jest otwarty dla każdego.
- To wydarzenie w Giełczynie to nie tylko sportowa inicjatywa, ale przede wszystkim hołd dla bohaterów i ofiar tragicznych wydarzeń z przeszłości – informuje Cezary Zborowski, Zastępca Wójta Gminy Łomża. - Dzięki takim inicjatywom pamięć o nich pozostaje żywa, a mieszkańcy regionu mają okazję do integracji i wspólnego przeżywania historii poprzez aktywność fizyczną. Bieg Tropem Wilczym w Giełczynie po raz kolejny pokazał, że sport i patriotyzm mogą iść w parze.
Po przebiegnięciu całego dystansu, uczestnicy biegu wysłuchali krótkiej prelekcji dr hab. Krzysztofa Sychowicza, przy mogile w Lesie Giełczyńskim, po czym wrócili do świetlicy wiejskiej, gdzie czekała na nich strażacka grochówka.
Dziękujemy za pomoc w organizacji wydarzenia: Centrum Kultury Gminy Łomża, druhom ochotnikom z Konarzyc i Podgórza za zabezpieczenie biegu, strażakom ze Starych Kupisk za grochówkę, druhom i Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej z Jednaczewa oraz druhom z Siemienia Nadrzecznego za udział w biegu. Dziękujemy także partnerom: Instytutowi Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku i Nadleśnictwu Łomża za ufundowanie nagród.