80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze

Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys zaprasza na uroczyste obchody 80. rocznicy bitwy z 23 czerwca 1944 r. w Czerwonym Borze, które odbędą się 23 czerwca 2024 r. w Wygodzie, przy ul. Kościelnej 8.

To była największa partyzancka bitwa w czasach II wojny światowej w okolicach Łomży. 23 czerwca 1944 roku, w lasach Czerwonego Boru, zgrupowano ok. 250 żołnierzy polskich z 33. i 71. pułków piechoty Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowej Organizacji Wojskowej, aby przeprowadzić atak na więzienie w Łomży i uwolnić aresztowanych przez Niemców ok. 150 mieszkańców Zambrowa i okolicznych miejscowości. Do ataku na więzienie ostatecznie nie doszło, ale partyzanckie zgrupowanie zostało wykryte i otoczone przez kilka tysięcy żołnierzy i żandarmów niemieckich. W krwawej bitwie zginęło ok. 100 Polaków. Upamiętniający te wydarzenia pomnik, z nazwiskami i pseudonimami poległych, znajduje się w pobliskiej Wygodzie, gdzie 23 czerwca 2024 r. odbędą się uroczyści w 80. rocznicę bitwy.

Program uroczystości:

8.30 – Wprowadzenie pocztów sztandarowych

8.35 – Przywitanie gości

8.45 – Prelekcja dr hab. Krzysztofa Sychowicza

Naczelnika Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku

9.00 – Polowa Msza Święta przy Kościele pw. NMP Matki Kościoła w Wygodzie

10.00 – Część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Wygodzie

10.15 – Wystąpienia gości

10.35 – Przemarsz pod pomnik

10.40 – Apel Poległych i składanie kwiatów

11.00 – Poczęstunek w lesie przy obozowisku partyzanckim

W obozowisku partyzanckim zaprezentowane zostanie uzbrojenie, umundurowanie, wyposażenie partyzanckie i wojskowe, ale też elementy życia obozowego żołnierzy.

Partnerzy wydarzenia:

Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wygodzie