Strona główna » Turystyka
23
gru
2015

Witamy w Gminie Łomża

Liczne walory przyrodnicze, bogactwo flory i fauny, brak przemysłu i niskie zaludnienie sprawiają, że Gmina Łomża jest obszarem atrakcyjnym pod względem turystycznym.

Na turystów czekają bardzo ciekawe szlaki turystyczne prowadzące przez strefy obszarów chronionych tj. Krajobrazowy Park Doliny Narwi, pozwalające na bezpośredni kontakt z przyrodą. Ze względu na swój charakter i nieskażone środowisko, gmina Łomża jest częścią Zielonych Płuc Polski. Zimą turyści poza podpatrywaniem przyrody mają możliwość aktywnego wypoczynku na stacji narciarskiej we wsi Rybno. Atrakcyjność turystyczną gminy podnoszą również występujące na terenie zabytki i pomniki przyrody. Na terenie gminy istnieją dwa rezerwaty o wysokich walorach przyrodniczych - „Wielki Dział" - kompleks lasów łęgowych o naturalnym charakterze i „Rycerski Kierz" narodzin miasta Łomży, które stamtąd zostało przeniesione dopiero pod koniec XIV wieku - las liściasty, złożony głownie z dębu szypułkowego w wieku 120-140 lat. Pośród wielu zabytków znajdujących się na terenie gminy można wymienić: dwory w Konarzycach i Czaplicach, późnobarokowa kapliczka w Konarzycach i XVI-wieczna kapliczka w pobliżu wsi Mikołajki, nagrobki i kaplica na cmentarzu w Puchałach, młyn wodny, który powstał na początku XX w. w miejscowości Gać. Jednak największą atrakcja jest potężne grodzisko z około IX w. z osadą i resztkami kościoła p.w. Św. Wawrzyńca. Wysokie wzgórza nad doliną rzeki Narwi były niegdyś doskonałymi miejscami obronnymi, a dziś stanowią nie tylko pamiątkę przeszłości, ale także piękne miejsce widokowe. „Wzgórze Św. Wawrzyńca” znajdujące się kilkaset metrów obok Góry Królowej Bony jest miejscem narodzin miasta Łomży, które stamtąd zostało przeniesione dopiero pod koniec XIV w.

Na terenie gminy można bardzo dobrze wypocząć w gospodarstwach agroturystycznych, które znajdują się lub są w pobliżu Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Piękne krajobrazy, bliskość rzek i lasów zachęca do wypoczynku na łonie natury. Właściciele gospodarstw organizują wycieczki do największych atrakcji w regionie (np. Muzeum Przyrodniczego w Drozdowie) oraz zachęcają do turystyki pieszej, rowerowej czy też spływów gondolami po Narwi. Można tu skosztować smacznych, tradycyjnych potraw ze starej Polskiej kuchni. Na naszym terenie funkcjonuje również zespół śpiewaczy „Łomżyniacy” kultywujący ludowe tradycje.

 

 

 

Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.