Strona główna » Inwestycje
8
mar
2024

Budżet Gminy Łomża przekroczył 100 milionów złotych

Jednomyślnie, 15 głosami „za”, Rada Gminy Łomża przyjęła przedłożone przez Wójta Piotra Kłysa zmiany do budżetu gminy na 2024 r. Wydatki po raz pierwszy w historii przekroczyły 100 mln zł. W największym stopniu wzrosły wydatki majątkowe, które teraz wynoszą niemal równe 50 mln zł. To dwa razy więcej niż wyniosły w ubiegłym roku.

Była to prawdopodobnie ostatnia Sesja Rady Gminy Łomża VIII kadencji. Formalnie kadencja samorządu została wydłużona do końca kwietnia 2024 roku, ale już 7 kwietnia odbędą się wybory, w których mieszkańcy Gminy Łomża wybiorą radnych do nowej Rady Gminy Łomża, oraz Wójta Gminy Łomża, którzy będą rządzić w gminie przez kolejne 5 lat.

Najważniejszym punktem obrad były zmiany w budżecie.

- Z roku na rok Gmina Łomża zwiększa środki, które są przeznaczana na  inwestycje. W covidowych, naznaczonych pandemią latach 2020-2021 r., na inwestycje Gmina Łomża przeznaczała po ok. 10 mln zł. W roku 2022 r. wydatki te wzrosły do 17,6 mln zł, a w 2023 roku zbliżyły się do 22 mln zł. W tym roku mają być jeszcze większe. To już niemal równe 50 mln zł, czyli połowa naszego budżetu – mówi Piotr Kłys, Wójt Gminy Łomża.
Na zakończenie sesji Wójt przedstawił krótkie podsumowanie kończącej się kadencji samorządu.

Gdy w 2015 roku, po wygranych po raz pierwszy wyborach przejmowałem funkcję Wójta Gminy Łomża, planowane wydatki gminy wynosiły ok. 25 mln zł, a na inwestycje przewidywano wydać jedynie ok. 2,5 mln zł. Teraz wydatki planujemy 4 razy większe, a kwota zapisana na inwestycje jest 20 razy większa.  

- Gmina Łomża to gmina aktywnych i ambitnych mieszkańców. Chcą się rozwijać, chcą osiągając coraz więcej i stawiają sobie coraz bardziej ambitne cele. Podobnie jest z naszą gminą, z naszym samorządem. Zrobiliśmy dużo, ale chcemy jeszcze więcej – mówi Piotr Kłys, Wójt Gminy Łomża. – Tylko w tej kadencji, od 2018 roku do 2024 roku dochody i wydatki budżetu Gminy Łomża wzrosły dwukrotnie z 50 mln zł na 100 mln zł. Co ważne wydatki majątkowe, te na inwestycje w 2024 roku są cztery razy wyższe niż  porównaniu do wydatków z 2018 r. Łącznie w latach 2019 – 2023 na inwestycje Gmina Łomża wydatkowała kwotę 73 373 176,48 PLN. W poprzedniej kadencji, w latach 2015 – 2018,  łączne wydatki na inwestycje wyniosły 29 192 190,42 PLN. Czyli w tej kadencji były 2,5 razy większe – podkreśla Wójt Piotr Kłys.

Pomimo tak dużego wzrostu wydatków, gmina Łomża nie zwiększyła zadłużenia. Na koniec 2018 roku wyniosło ono 12 mln zł, i na koniec 2023 roku jest na tym samym poziomie – 12 mln zł.

Było to możliwe dzięki środkom pozyskanym z zewnątrz.

- Od 2019 roku na inwestycje pozyskaliśmy i wprowadziliśmy do budżetu 86 693 623,63 PLN. Część tych pieniędzy jest na zadania wieloletnie, które realizujemy i będziemy jeszcze realizować w latach 2024, 2025 i 2026 – mówi Piotr Kłys dodając, ze cały czas planowane są kolejne inwestycje i składne nowe wnioski o pozyskanie kolejnych dofinansowań. – Tak jak Państwu obiecałem chcę, aby nasze inwestycje były realizowane przy wsparciu środkami zewnętrznymi. Dziś niemal wszystkie  inwestycje współfinansujemy z dotacji. Przekroczenie 100 mln zł budżetu na koniec kadencji obecnego samorządu jest takim swoistym podsumowaniem naszej pracy.

 • Budżet Gminy Łomża przekroczył 100 milionów złotych
 • Budżet Gminy Łomża przekroczył 100 milionów złotych
 • Budżet Gminy Łomża przekroczył 100 milionów złotych
 • Budżet Gminy Łomża przekroczył 100 milionów złotych
 • Budżet Gminy Łomża przekroczył 100 milionów złotych
 • Budżet Gminy Łomża przekroczył 100 milionów złotych
 • Budżet Gminy Łomża przekroczył 100 milionów złotych
 • Budżet Gminy Łomża przekroczył 100 milionów złotych
Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

 • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
 • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
 • Korzystamy z Google Maps
 • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.