Strona główna » Inwestycje
25
sty
2024

Gmina odbiera eternit

Dzięki wsparciu samorządu blisko tysiąc ton eternitu, zawierającego rakotwórczy azbest, zniknie z kilkuset posesji na terenie Gminy Łomża. - Utylizacja azbestu jest konieczna i kosztowna. Dlatego wspieramy mieszkańców i organizujemy odbiór eternitu. Dzięki tym działaniom poprawia się stan środowiska w naszym otoczeniu - mówi Piotr Kłys, Wójt Gminy Łomża.

Eternit, używany powszechnie do krycia dachów w drugiej połowie XX wieku, zawiera ok. 10-15% azbestu. Ze względu na jego szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi, co zostało udowodnione w latach 80-tych, zakazano jego wytwarzania, a wprowadzone przepisy zobowiązują mieszkańców do usunięcia eternitu z dachów domów i budynków w ciągu najbliższych 8 lat. Niestety unieszkodliwienie azbestu jest bardzo drogie, co sprawia, że wielu mieszkańców, nawet po zdjęciu eternitu z dachu własnych budynków, nie przekazuje go do utylizacji. W realizacji tego zadania wsparła ich Gmina Łomża.

- Pozyskaliśmy ponad 570 tysięcy złotych dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, i dokładamy ok. 480 tys. zł z budżetu gminy, aby odebrać cały zgromadzony przez mieszkańców eternit – mówi Piotr Kłys Wójt Gminy Łomża. – Pod koniec ubiegłego roku odebraliśmy około 250 ton eternitu, a teraz – najpóźniej do połowy kwietnia -  odbierzemy kolejne prawie 720 ton. W ten sposób pozbędziemy się eternitu zebranego przez blisko 300 właścicieli domów z naszej gminy. U niektórych z nich eternit czekał na odbiór nawet przez 5 lat, a ostatnie realizowane teraz zgłoszenia są z listopada 2023 r.

Utylizacja eternitu wymaga specjalistycznych działań, a duża ilość zgromadzonego przez mieszkańców eternitu sprawiała, że zadania nie chciały podjąć się firmy z regionu. Ubiegłoroczne zlecenie z Gminy Łomża wykonała firma z Warszawy, a tegoroczne będzie realizowała firma REVOL sp. z o.o. z Łodzi. Podpisana przez Wójta Piotra Kłysa umowa zakłada, że ok. 720 ton eternitu zostanie odebrane i zutylizowane do 12 kwietnia 2024 r. Rozpoczęcie prac uzależnione jest od pogody. Przedstawiciele wykonawcy będą kontaktować się z mieszkańcami, określając dokładne daty odbioru eternitu. 

 

Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.