Strona główna » Dla mieszkańców » Program "Czyste Powietrze"
17
sty
2024

Mieszkańcy gminy Łomża chcą mieć „Czyste Powietrze”

Ponad 8 mln 800 tysięcy złotych otrzymali mieszkańcy Gminy Łomża z dotacji w ramach programu  „Czyste Powietrze”. Wnioski o wsparcie wymiany starych kopciuchów i termomodernizacje domów złożyło niemal 630 właścicieli domów z Gminy Łomża. Więcej wniosków fundusz otrzymał tylko z miast: Białegostoku, Suwałk i Augustowa.

„Czyste Powietrze” to rządowy program dotacyjny, obsługiwany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego celem jest wsparcie finansowe mieszkańców w wymianie starych i nieefektywnych pieców, będących główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza, na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Program umożliwia również termomodernizację budynków jednorodzinnych z jednoczesnym odnowieniem elewacji. Z tego źródła mieszkańcy mogą pozyskać nawet do 136 200 zł bezzwrotnej dotacji!

W maju 2021 roku w Urzędzie Gminy Łomża został uruchomimy Punkt Konsultacyjno - Informacyjny Programu „Czyste Powietrze”. Urzędnicy gminni udzielają pomocy mieszkańcom Gminy Łomża w pozyskaniu dotacji na termomodernizację ich prywatnych domów.

- Gmina Łomża, to gmina aktywna. Wspieramy w działaniach mieszkańców, bo to jest korzystne dla nas wszystkich – mówi Piotr Kłys, Wójt Gminy Łomża. - Dzięki dotacjom z programu „Czyste Powietrze” mieszkańcy mogą żyć w ładnych, ciepłych domach, a my wszyscy możemy oddychać czystym powietrzem.

Realizacja programu po raz kolejny potwierdza, że nie tylko gmina, ale przede wszystkim mieszkańcy Gminy Łomża są bardzo aktywni. Z danych przedstawionych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, wynika, że do końca 2023 roku mieszkańcy Gminy Łomża złożyli 629 wniosków o dotację z programu „Czyste Powietrze”. Nieco ponad połowa przedsięwzięć (312) została już wykonana i rozliczona, a łączna wysokość wypłaconych przez Fundusz dotacji wyniosła 8 819 328,98 zł.

- W tych zestawieniach Gmina Łomża jest na czwartym miejscu w województwie podlaskim. Więcej wniosków złożyli tylko mieszkańcy dużych miast Białegostoku, Suwałk i Augustowa. To nasz wspólny sukces. Z satysfakcją obserwuję efekty pracy naszego punktu informacyjno-konsultacyjnego. Utworzyłem go jako jeden z pierwszych samorządowców w województwie podlaskim, bo wiedziałem, że mimo nakładów pracy i kosztów jakie będzie musieli ponosić, będzie to dobre działanie.  Cieszę się, że jako samorząd, Urząd Gminy, wspieramy mieszkańców w skutecznym pozyskiwaniu środków z „Czystego powietrza” – dodaje Piotr Kłys, Wójt Gminy Łomża.  

Przypomnijmy, że bezzwrotną dotację z programu „Czyste powietrze” mieszkańcy mogą przeznaczyć na:

 • wymianę kopciucha, czyli nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe na nowy efektywny i ekologiczny kocioł czy pompę ciepła,
 • modernizację instalacji grzewczej,
 • ocieplenie przegród budowalnych,
 • wymianę okien i drzwi,
 • wymianę bram garażowych,
 • zakup rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
 • montaż instalacji PV, czyli instalacji fotowoltaicznej (paneli słonecznych).

Punkt Konsultacyjno-Informacyjnego programu „Czyste Powietrze” w Urzędzie Gminy Łomża czynny jest w każdy wtorek i piątek w godz. 8-13.
Więcej informacji o Programie na stronie internetowej: https://czystepowietrze.gov.pl

Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

 • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
 • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
 • Korzystamy z Google Maps
 • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.