Strona główna » Inwestycje
9
sie
2023

Dotacja na 2 etap prac na cmentarzu w Chojnach Młodych

Gmina Łomża pozyskała 60 000,00 zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  na 2 etap prac związanych z Renowacją infrastruktury cmentarza wojennego z I wojny światowej w miejscowości Chojny Młode.

Cmentarz wojenny Chojny Młode został zbudowany w 1917 r. według starannego projektu, obliczonego na konkretną liczbę poległych, których ciała ekshumowano z grobów polowych znajdujących się w okolicy. W mogiłach rozmieszczonych w pięciu polach grobowych wokół pomnika, będącego centralnym punktem nekropoli spoczywa 205 żołnierzy armii niemieckiej poległych i zmarłych z powodu ran i chorób w dniach od 5 do 8 sierpnia 1915 r. Spoczywają na nim żołnierze z jednostek walczącej pod Chojnami 10. Dywizji Landwehry dowodzonej przez generała piechoty Hermanna Kurta Adalberta Clausiusa oraz operującej w okolicach Miastkowa 75. Rezerwowej Dywizji dowodzonej przez generała Maxa von Seydewitza. Obie te jednostki, walczące na prawej flance 8. Armii generała artylerii Friedricha von Scholtza, po przełamaniu w dniu 4 sierpnia pozycji rosyjskich na rzece Narew, w dniach 5-8 sierpnia nacierały na oddziały rosyjskie walczące na drugiej linii obrony. Wśród inskrypcji nagrobnych natrafimy także na polskobrzmiące nazwiska żołnierzy służących w armii niemieckiej.

W ramach 2 etapu realizacji zadania na cmentarzu w Chojnach Młodych będzie przeprowadzona renowacja obeliska z ciosów granitowych. Zostanie oczyszczone i pomalowane ogrodzenie cmentarza. Ponadto w ramach zadania zostanie wykonane nadsypanie kopców mogiły i osadzenie w nich kamiennych nagrobków.  Zadanie obejmuje również odtworzenie nasadzeń krzewów.

W roku 2022 Gmina odnowiła cmentarze wojenny wojenne z okresu I wojny światowej żołnierzy niemieckich w miejscowości Chojny Młode oraz Gać. Na cmentarzu w Chojnach Młodych odnowiono 167 nagrobków oraz naprawiono ogrodzenie. Na cmentarzu w Gaci natomiast oczyszczono i pomalowano dwa żelazne krzyże wieńczące kamienne słupy bramy wejściowej oraz naprawiono ogrodzenie. Ponadto na obu cmentarzach wykonano i ustawiono nowe tablice informacyjne oraz historyczne, opisujące wydarzenia z okresu I wojny światowej. Teren obu cmentarzy został uporządkowany. W 2022 roku na realizację powyższego zakresu Gmina Łomża otrzymała 43 520,00 zł dofinansowania.

W roku 2021 Gmina Łomża gruntownie odnowiła cmentarz żołnierzy niemieckich z I wojny światowej w miejscowości Sierzputy Młode. Na ten cel pozyskała dofinansowanie w wysokości 20 480,00 zł z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.