Strona główna » Inwestycje
2
cze
2023

Zmiana organizacji ruchu na węźle Łomża Zachód

Można już korzystać z węzła Łomża Zachód na skrzyżowaniu budowanej drogi ekspresowej S61 z obecną DK61. Tym samym udostępniliśmy do ruchu gotowy od roku ponad 7-kilometrowy odcinek ekspresówki Łomża Południe - Łomża Zachód. Trwają prace na budowie pozostałej części obwodnicy Łomży, do funkcjonującego już dalszego odcinka S61.

Pierwszy z dwóch kamieni milowych

Podpisując umowę na realizację 13-kilometrowej obwodnicy Łomży nałożyliśmy na wykonawcę tzw. kamienie milowe, czyli realizację w określonym terminie kluczowych elementów inwestycji. Pierwszym z nich jest uruchomienie węzła Łomża Zachód, który dziś, po kontroli Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego i uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie udostępniamy kierowcom, wraz z odcinkiem Łomża Południe - Łomża Zachód. 

Drugim kamieniem milowym będzie udostępnienie na zasadzie przejezdności jednej jezdni obwodnicy Łomży - planowany termin to połowa 2024 r. Wówczas też będzie można przejechać już całą S61 od Ostrowi Mazowieckiej do granicy z Litwą omijając Łomżę. 

W okresie wakacyjnym, na terenie woj. warmińsko-mazurskiego planujemy udostępnić kierowcom S61 pomiędzy węzłami Ełk Południe i Kalinowo (poprzednia nazwa Wysokie) o długości blisko 23 km.  

To jednak nie koniec dobrych informacji, jeżeli chodzi o S61. W woj. mazowieckim jeszcze w tym roku zaplanowaliśmy udostępnienie ciągu głównego S61 od Ostrowi Mazowieckiej do Śniadowa (19,5 km) i połączenie S8 z istniejącym już fragmentem S61. 

Na północ ciągle budowa

Węzeł Łomża Zachód to obecna DK61 przecinająca S61 górą (relacja Ostrołęka - Łomża) oraz dwujezdniowa S61 dołem z rozjazdem w stronę Łomży i Ostrołęki. Kierunek na północ (Stawiski - Ełk – Budzisko) pozostaje zamknięty, do czasu uzyskania przejezdności całej obwodnicy Łomży. 

Obwodnica rośnie w oczach

Prace przy budowie obwodnicy Łomży postępują szybko. Dziś zaawansowanie robót przekracza już 22 procent. Prowadzone są prace ziemne na całym odcinku eski – nasypy i wykopy, trwa tez zbrojenie i betonowanie filarów przeszło 1200 metrowego mostu przez Narew. Cały odcinek S61 od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno w standardzie dwujezdniowej drogi ekspresowej ma być gotowy w połowie 2025 roku. Wartość umowy z wykonawcą inwestycji przekracza 713 mln zł. 

Dofinansowanie ze środków UE

Inwestycja jest współfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - kwota dofinansowania to 528,8 mln zł., przy całkowitej wartości projektu 971,3 mln zł.

źródło: https://www.gov.pl/web/gddkia-bialystok/zmiana-organizacji-ruchu-na-wezle-lomza-zachod

Foto: Krzysztof Nalewajko/GDDKiA

Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.