Strona główna » Dla mieszkańców
1
mar
2023

Nadają się do kompostowania, zbyt dużo trafia do śmieci

Ponad 820 ton bioodpadów odebrała firma zbierająca odpady komunalne od mieszkańców Gminy Łomża. Bioodpady, czyli przede wszystkim skoszona trawa, grabione liście, przycięte gałązki krzewów czy pozostałości roślinne zebrane po wertykulacji trawników to najszybciej rosnąca masa odpadów komunalnych. Odpady te można łatwo przekształcić w użyteczny kompost.

Niestety wystawiając bioodpady wraz z innymi śmieciami i przekazując je do utylizacji kosztami ponad miarę obciążany jest system śmieciowy gminy. Te dodatkowe koszty uderzają przede wszystkim mieszkańców, którzy takiej frakcji śmieci nie wytwarzają, dlatego władze Gminy Łomża – Wójt i Radni -  po długiej i merytorycznej dyskusji, zdecydowali o znacznym zwiększeniu różnicy w cenie śmieci pomiędzy tymi, którzy kompostują bioodpady, a tymi, którzy nie chcą tego robić.

Do tej pory różnica w opłacie za odpady komunalne pomiędzy osobami, które kompostują bioodpady, a tymi, którzy tego nie robią wynosiła 1 zł. Ta kwota nie odpowiadała realnym kosztom utylizacji tej frakcji odpadów komunalnych, choć niemal połowa mieszkańców już kompostuje te odpady. W związku z inflacją i wzrostem cen także za zbieranie oddawanych do utylizacji odpadów komunalnych z Gminy Łomża, ale przede wszystkim z szybkim wzrostem strumienia bioodpadów, która to frakcja jest już na drugim miejscu „produkowanych” przez mieszkańców odpadów -  wagowo w 2022 r. było ich więcej niż łącznie odpadów z tworzyw sztucznych, szkła i papieru, zwiększają się koszty całego systemu śmieciowego.

Ustalone na 2021 rok stawki opłaty, przy uzyskaniu optymalnej ceny w przetargu na odbiór odpadów, pozwoliły na zbilansowanie się systemu także w 2022 r. Obawiamy się jednak, że przy wysokiej inflacji i dalszym utrzymaniu się wysokiej dynamiki wzrostu ilości bioodpadów, w systemie na koniec tego roku powstanie deficyt. Aby temu przeciwdziałać władze Gminy Łomża zdecydowały się na próbę ograniczenia ilości wytwarzanych bioodpadów. Zachęcić do tego ma pięciokrotnie wyższa niż obecnie różnica w obniżeniu stawki opłaty dla mieszkańców, którzy będą kompostować bioodpady na własnych posesjach. Różnica ta wzrasta z 1 zł do 5 zł.

- Do teraz za np. czteroosobowe gospodarstwo domowego różnica w cenie opłaty za śmieci dla niekompostujących wynosiła tylko 4 zł miesięcznie i 48 zł rocznie. Wielu z nas to nie zachęcało dla wyznaczania kompostownika – mówi Piotr Kłys Wójt Gminy Łomża. - Teraz ta różnica dla tej samej rodziny będzie wyniosła już 20 zł miesięcznie i 240 zł rocznie, co jak sądzimy będzie wystarczającym impulsem, aby np. skoszoną na trawniku trawę złożyć na kompostowniku i wykorzystać później do użyźnienia gleby, czy ściółkowania żywotników. Takie działanie będzie z pożytkiem dla środowiska, i dla budżetu mieszkańców i całej gminy.

Od 1 kwietnia 2023 r. mieszkańcy, którzy dotychczas nie kompostowali własnych bioodpadów będą mogli płacić takie same stawki jak obecnie, po 25 zł za osobę miesięcznie, pod warunkiem, że zdecydują się na kompostowanie bioodpadów. Jeśli nadal nie będą mieli ochoty na takie działanie, wówczas cena odbieranych od nich śmieci wraz z bioodpadami wzrośnie do 30 zł miesięcznie od osoby. Jednocześnie ci mieszkańcy, którzy obecnie już sami kompostują bioodpady także będą płacić po 25 zł miesięcznie od osoby. W ich przypadku będzie to wzrost opłaty o  1 zł miesięcznie, czyli ok. 4%. Przy polskiej inflacji, to wzrost symboliczny. O urzędowy wskaźnik inflacji ok. 15% została podniesiona opłata za odpady płacone przez właścicieli domków letniskowych i działek rekreacyjnych. Ta będzie teraz wynosiła 206 zł miesięcznie przy zachowaniu obowiązującego w gminie systemu segregacji odpadów.

- Liczymy, że te regulacje cenowe pozwolą nam, aby system śmieciowy całej gminy, był dobrze zbilansowany tak jak dotychczas – podkreśla Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys. – Jestem przekonany, że bioodpady mogą być kompostowane w przydomowych kompostownikach w znacznie większym stopniu niż to jest dzisiaj. A dzisiaj robi to już blisko 4700 mieszkańców naszej gminy.

Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.