Strona główna » Dla mieszkańców
19
sty
2023

Miliard złotych na OZE. Rusza nowy program "Energia dla wsi"

Miliard złotych na rozwój OZE na terenach wiejskich przewiduje ogłoszony w środę przez ministrów klimatu i rolnictwa program "Energia dla Wsi". Pieniądze na wsparcie źródeł odnawialnych pochodzić będą z NFOŚiGW.
  • To kompleksowe wsparcie dla różnych źródeł odnawialnych: fotowoltaiki, biogazowni, wiatraków, małych elektrowni wodnych oraz magazyny. Oferujemy wsparcie dotacyjne i pożyczkowe w jednym programie i wniosku - powiedziała Anna Moskwa.
  • Nabór w NFOŚiGW rusza 25 stycznia. Miliard złotych będzie pochodził z Funduszu Modernizacyjnego - poinformował wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski.
  • Program przede wszystkim pozwoli mieszkańcom wsi na obniżenie kosztów produkcji rolnej, ponieważ koszty energii są bardzo duże i niestabilne. Istotna jest więc produkcja energii na własne potrzeby - zaznaczył minister Henryk Kowalczyk.

Miliard złotych na OZE na terenach wiejskich z programu "Energia dla wsi"

Jak poinformowała na konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, w ramach jednego programu rolnicy otrzymają kompleksowe wsparcie dla różnych źródeł odnawialnych: fotowoltaiki, biogazowni, wiatraków, małych elektrowni wodnych oraz magazyny. "Oferujemy wsparcie dotacyjne i pożyczkowe w jednym programie i w jednym wniosku" - zaznaczyła.

"Miliard złotych będzie pochodził z Funduszu Modernizacyjnego" - poinformował wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski.

Nabór wniosków ruszy 25 stycznia

Jak zaznaczył nabór wniosków, który ruszy 25 stycznia, będzie ciągły i na wszystkie możliwe źródła odnawialne, które można instalować. W przypadku biogazowni dotacja może pokryć do 45, 55 lub 60 proc. kosztów kwalifikowanych - w zależności od wielkości podmiotu, który się o nią stara. Współfinansowanie pożyczkowe może objąć 100 proc. kosztów kwalifikowanych. "Jesteśmy w stanie sfinansować w 100 proc. przedsięwzięcia związane z OZE na terenach wiejskich" - ocenił Michalski.

Zaznaczył, że w przypadku magazynów energii dofinansowanie może objąć do 20 proc. ich kosztu, ale nie więcej niż 50 proc. kosztów całego przedsięwzięcia. Ograniczenie mocy w programie to 10 kW w przypadku instalacji fotowoltaicznej dla rolnika indywidualnego oraz 50 kW w przypadku spółdzielni; w przypadku biogazowni to 1 MW dla rolnika indywidualnego i 10 MW dla pozostałych podmiotów.

Finansowanie programu pochodzić będzie z Funduszu Modernizacyjnego

Finansowanie programu pochodzić będzie z Funduszu Modernizacyjnego - europejskiego instrumentu finansowania modernizacji systemu energetycznego i poprawy efektywności energetycznej. Fundusz będzie działać do 2030 r., a trafiać do niego będą środki ze sprzedaży 2 proc. ogólnej puli uprawnień do emisji CO2 w ramach unijnego systemu EU-ETS. Sprzedawać je będzie Europejski Bank Inwestycyjny (EBI).

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podkreślił, że program przede wszystkim pozwoli mieszkańcom wsi na obniżenie kosztów produkcji rolnej, ponieważ koszty energii są bardzo duże i niestabilne. Istotna jest więc produkcja energii na własne potrzeby - zaznaczył.

"Będziemy uruchamiali już w marcu nabór wniosków na energię odnawialną dla rolników" - powiedział Kowalczyk. Wyjaśnił, że będzie on dotyczył fotowoltaiki, energii wiatrowej z magazynem energii i biogazowni.

"To będzie program dotacyjny. On jest oczywiście z natury swojej trochę skromniejszy w ilości środków finansowych (...), ale jest to komplementarne z tymi działaniami, które dzisiaj ogłaszamy" - stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Jak przekazał szef MRiRW, program będzie realizowany przez resort rolnictwa w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. "Ten program jeszcze funkcjonuje, bo to jest okres przejściowy" - zaznaczył.

Według Kowalczyka energia odnawialna dla rolnictwa, dla obszarów wiejskich jest bardzo ważnym elementem "szczególnie kiedy mówimy o kryzysie energetycznym, o niestabilnych cenach, kiedy mówimy o znaczącym wzroście kosztów produkcji rolnej, stąd finasowanie zarówno energetyki odnawialnej w postaci fotowoltaiki i energii wiatrowej, ale przede wszystkim i (...) rozwój biogazowni".

"Jest to na obszarach wiejskich niezwykle istotne, bo energia odnawialna w postaci fotowoltaiki i energii wiatrowej jest jednak mniej stabilnym źródłem niż energia z biogazu. Stąd tutaj szczególna rola biogazowni" - podkreślił minister.

Przygotowywane są zmiany legislacyjne dotyczące rozwoju biogazowni

Kowalczyk dodał, że oprócz środków finansowych przygotowywane są również zmiany legislacyjne dotyczące rozwoju biogazowni rolniczych, "ale też dotyczące komplementarnego zaopatrzenia w energię obszarów wiejskich poprzez modyfikacje prawa dotyczącego spółdzielni energetycznych" - wskazał.

Wicepremier wyraził nadzieję, że dzięki temu nastąpi rozwój spółdzielni energetycznych.

Już od 25 stycznia rolnicy i spółdzielnie energetyczne będą mogli ubiegać się o dofinansowanie na budowę:
- turbin wiatrowych,
- fotowoltaiki,
- elektrowni wodnych,
- biogazowni

"Spółdzielnie energetyczne będą beneficjentami tego programu; te istniejące, ale przede wszystkim te, które zostaną utworzone. To jest kolejny krok rozwoju energetyki na obszarach wiejskich" - ocenił Kowalczyk.

Anna Moskwa oceniła z kolei, że program jest doskonałą odpowiedzią na zapotrzebowanie na energię na terenach wiejskich. "Logika jest taka, że rolnik albo spółdzielnia energetyczna w jednym programie otrzymuje kompleksowe wsparcie dla wszystkich odnawialnych źródeł energii: biogazu, fotowoltaiki, wiatraków czy małej hydroenergetyki" - mówiła. Na tych elementach można budować samowystarczalność, zarówno rolników jak i spółdzielni energetycznych - dodała.

Minister Moskwa dodała, że jeżeli program będzie się cieszył popularnością, to istnieje gotowość do jego powiększenia. "Szczególnie liczymy na rozwój biogazu, bo jego potencjał w Polsce jest ogromny" - stwierdziła minister.

foto: PAP/Tomasz Gzell
źródło: portalsamorzadowy.pl

Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.