Strona główna » Inwestycje
27
wrz
2022

Cmentarze Wojenne w Gaci i Chojnach Młodych będą odnowione

Gmina Łomża w roku bieżącym otrzymała wsparcie finansowe w kwocie 43 520,00 z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania p.n. „Renowacja infrastruktury cmentarzy wojennych z I wojny światowej w miejscowościach: Gać i Chojny Młode, gmina Łomża”. Cmentarze są świadectwem walk toczonych w okolicy Łomży w okresie I wojny światowej.

Według prof. Mieczysława Wrzoska - autora „Historii oręża polskiego 1795-1939” w czasie I wojny światowej poległo, zmarło lub zaginęło bez wieści około 530 tys. Polaków służących w armiach państw zaborczych: ponad 220 tys. w armii austro-węgierskiej, około 200 tys. w armii rosyjskiej i ponad 110 tys. w armii niemieckiej. Profesor ocenia również, że w czasie działań wojennych w latach 1914-1918 do armii państw zaborczych powołano w sumie około 2,9 mln żołnierzy polskiego pochodzenia. Formalnie będąc obywatelami Rosji, Niemiec i Austro-Węgier, wcielani do armii zaborczych, walczyli po przeciwnych liniach frontu. Nieuniknione walki bratobójcze były największym dramatem dla Polaków.

Na cmentarzu w Chojnach Młodych spoczywa 205 żołnierzy niemieckich (w  tym także Polacy wcieleni siłą do armii niemieckiej) z 58 Dywizji Piechoty i 75 Dywizji Piechoty Rezerwy z Korpusu Seydewitza z 8 Armii. Żołnierze polegli w walkach toczonych na początku sierpnia 1915 roku w okolicach Miastkowa. Natomiast na cmentarzu w Gaci spoczywa 55 żołnierzy niemieckich z okresu I wojny światowej.

W ramach realizacji zadania na cmentarzu w Chojnach Młodych będzie przeprowadzona renowacja nagrobków oraz naprawa ogrodzenia. Na cmentarzu w Gaci natomiast zostaną oczyszczone
i pomalowane dwa żelazne krzyże wieńczące kamienne słupy bramy wejściowej i naprawione ogrodzenie. Ponadto na obu cmentarzach zostaną wykonane i ustawione nowe tablice informacyjne oraz historyczne, opisujące wydarzenia z okresu I wojny światowej. Teren obu cmentarzy będzie uporządkowany.

 

Zrzut ekranu 2023-01-19 120351.png

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.