Strona główna » Dla mieszkańców
15
wrz
2022

Wielka przebudowa stacji uzdatniania wody i chwilowe utrudnienia

Od czerwca prowadzone są prace związane z przebudową Stacji Uzdatniania Wody w Jarnutach. Ujęcie to zaopatruje w wodę mieszkańców kilkunastu miejscowości: Chojny Młode, Stare Chojny, Sierzputy Młode, Stare Sierzputy, Grzymały Szczepankowskie, Janowo, Jarnuty, Dłużniewo i Łochtynowo, a także okresowo Bożenica, Stare Kupiski i Nowe Kupiski. W związku z pracami we wszystkich tych miejscowościach mogą występować czasowe spadki ciśnienia i pogorszenie jakości wody.

Przebudowa Stacji Uzdatniania Wody w Jarnutach jest pierwszym zadaniem realizowanym w ramach przebudowy i modernizacji całego systemu zaopatrywania w wodę mieszkańców Gminy Łomża. W ciągu dwóch lat przebudowane, zmodernizowane lub zbudowane mają być stacje uzdatnia wody także w Nowych Kupiskach i Siemieniu Nadrzecznym, przepompownie wody w Zosinie i w Konarzycach oraz sieć wodociągowa z Nowych Kupiski do Jednaczewa. Prace w SUW Jarnuty ruszyły jako pierwsze, a mieszkańcy okolicznych miejscowości jako pierwsi mają odczuć ich efekty, ale także jako pierwsi doświadczają uciążliwości.

- Chwilowych utrudnień, przerw w dostawie wody czy pogorszenia jej jakości, niestety nie da się uniknąć, gdy realizuje się aż tak wielkie inwestycje. Prace te są jednak konieczne, aby zapewnić w przyszłości wszystkim mieszkańcom wystarczające ilości dobrej jakościowo wody, a tym samym polepszyć komfort życia – informuje dyrektor ZUK Sławomir Gawrych.

W związku z pracami w Jarnutach mieszkańcy kilkunastu miejscowości mogą doświadczać czasowych spadków ciśnienia wody w kranach, czy pogorszenie jej parametrów jakości. Dyrektor Zakład Usług Komunalnych szacuje, że taki stan rzeczy może potrwać nawet do wiosny przyszłego roku, przy czym są podejmowane działania, aby uciążliwości te zminimalizować.  

Warto przypomnieć, że stacje uzdatniania wody  na terenie Gminy Łomża były budowane w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Zamontowane na nich urządzenia są przestarzałe, a przy dużych rozbiorach wody wydajność istniejących studni jest niewystarczająca do pokrycia rosnącego zapotrzebowania w wodę. Obecna kompleksowa ich modernizacja jest największym zadaniem inwestycyjnym podejmowanym w historii Gminy Łomża. Umowa z wykonawcą prac opiewa na niemal 15,5 mln zł. Większość środków - 10 450 000,00 zł - to pozyskana przez Gminę Łomża promesa inwestycyjna z pierwszego naboru do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.