Strona główna » Dla mieszkańców
2
cze
2022

Konsultacje w sprawie przebiegu linii kolejowej CPK

- Mam takie same obawy jak Państwo – mówił Piotr Kłys, Wójt Gminy Łomża podczas konsultacji społecznych dotyczących przebiegu linii kolejowej, która ma połączyć Łomżę z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Przez teren Gminy Łomża wyznaczono cztery różne warianty, a na konsultacje przyszło około 80 osób. W trakcie spotkania Wójt Piotr Kłys przekazał przedstawicielom CPK „Analizę ekonomiczno-gospodarczą lokalizacji portu intermodalnego kolejowego w Gminie Łomża”.

Od kilku miesięcy firma Egis Polska na zlecenie Centralnego Portu Komunikacyjnego przygotowuje studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego przebiegu linii kolejowej nr 29, która na odcinku od Ostrołęki do Łomży będzie przechodziła przez Gminę Łomża. W środowy wieczór planiści spotkali się w Konarzycach w sali gimnastycznej szkoły by wysłuchać opinii, obaw i wniosków mieszkańców Gminy Łomża. Wśród mieszkańców był także Wójt Piotr Kłys.

- Mamy cztery warianty, z których trzy spotykają się w miejscowości Konarzyce, dlatego też tutaj są te konsultacje – mówił Wójt podkreślając, że konieczność przeprowadzenia linii kolejowej przez tereny zamieszkałe będzie powodowała kolizję domami i gospodarstwami mieszkańców gminy. Wójt mówił także, że uważnie przygląda się i stara się uczestniczyć w każdym etapie planowania tej linii.  – Pierwszym celem jest dążyć do tego, aby to zagrożenie było jak najmniejsze, aby kolizja linii z zabudową mieszkaniową była jak najmniejsza – powtarzał. - W mojej ocenie tym najmniej kolizyjnym jest ta linia narysowana kolorem czerwonym. Każdy będzie kolidował, każdy przechodzi przez nasze grunty, nawet przez tereny zabudowane, ale ten będzie najmniej kolizyjny. Poza tym ten czerwony otwiera dla nas duże możliwości przeznaczenia terenów pod inwestycje, aby tam (w pobliżu węzła Łomża zachód S61) powstał port intermodalny. Przygotowaliśmy analizę ekonomiczno-gospodarczą lokalizacji portu intermodalnego kolejowego w Gminie Łomża. Jeśli powstaną duże firmy, to będzie to bonusem dla nas mieszkańców, dla gminy za te uciążliwości, które musimy przeżywać – mówił Piotr Kłys.

W trakcie konsultacji w Konarzycach wójt Piotr Kłys przekazał tę analizę przedstawicielom spółki CPK i firmy Egis. Kilka godzin wcześniej dokument otrzymał Marcin Horała, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP. Dokument wręczył mu zastępca wójta Cezary Zborowski podczas spotkania w Ministerstwie Infrastruktury. 

Obecni na konsultacjach mieszkańcy dopytywali o przebiegi poszczególnych tras, o planowane rozwiązania techniczne i  kryteria, którymi będą oceniane wyrysowane przebiegi. Mogli także wypełnić ankietę i przekazać swoje wnioski.

- Czy ktoś będzie czytał te ankiety, Czy będziecie się liczyć z naszym zdaniem?

Przedstawiciel CPK i Egis zapewniali, że wszystkie wnioski i uwagi mieszkańców będą brane pod uwagę. Jak wyjaśniali wielokryterialna ocena uwzględnia wiele czynników m.in.: ekonomiczne, środowiskowe, ruchowe, czas przejazdu, prognozy ruchu, a także uwarunkowania społeczne. Zapewniano, że ten głos mieszkańców i płynące z uwag wnioski,  jest równie ważny jak inne kryteria.

Uwagi do proponowanych przebiegów linii kolejowej przez teren Gminy Łomża mieszkańcy mogą wnosić do 13 czerwca za pośrednictwem ankiet, które są dostępne na stronie internetowej CPK.

 

 • Konsultacje w sprawie przebiegu linii kolejowej CPK
 • Konsultacje w sprawie przebiegu linii kolejowej CPK
 • Konsultacje w sprawie przebiegu linii kolejowej CPK
 • Konsultacje w sprawie przebiegu linii kolejowej CPK
 • Konsultacje w sprawie przebiegu linii kolejowej CPK
 • Konsultacje w sprawie przebiegu linii kolejowej CPK
 • Konsultacje w sprawie przebiegu linii kolejowej CPK
 • Konsultacje w sprawie przebiegu linii kolejowej CPK
 • Konsultacje w sprawie przebiegu linii kolejowej CPK
Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

 • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
 • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
 • Korzystamy z Google Maps
 • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.