Strona główna » Inwestycje
2
lut
2022

Pomnik pomordowanych w Lesie Giełczyńskim zostanie odnowiony

W Lesie Giełczyńskim znajduje się miejsce kaźnie dwunastu tysięcy mieszkańców ziemi łomżyńskiej zamordowanych przez Niemców w latach II wojny światowej. Przed 59 laty wzniesiono tu pomnik upamiętniający ofiary zbrodni. Przy wsparciu samorządów gmin Łomża i Zambrów odnowienie pomnika ma sfinansować Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Las Giełczyński pod Łomżą jest jednym z największych miejsc kaźni, jakich dokonali Niemcy w latach II wojny światowej w regionie łomżyńskim. W okresie od lipca 1941 r. do września 1944 r. wymordowano tu ok. 12 tysięcy ludzi, w tym ok. 7 tysięcy Żydów z getta w Łomży oraz z okolicznych miejscowości.

W północno-wschodniej części działki nr. 133/3 w pobliżu miejscowości Giełczyn w Gminie Łomża, ale administracyjnie już w obrębie Czerwony Bór Gmina Zambrów, znajdują się pomniki upamiętniające te zbrodnie. Pierwszy z nich wniesiono w 1963 r. według projektu Czesława Myślińskiego. Widnieje na nim napis: „Miejsce kaźni dwunastu tysięcy mieszkańców ziemi łomżyńskiej zamordowanych przez faszystów hitlerowskich w latach 1941–1944”.

Pomnik, po 59 latach od wzniesienia, wymaga napraw i odnowienia. W tej sprawie 18 stycznia w Urzędzie Gminy Łomża odbyło się spotkanie, w którym uczestniczył Senator Marek Komorowski, Wójt Gminy Zambrów Jarosław Kos, zastępca Wójta Gminy Łomża Cezary Zborowski oraz przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku: Jarosław Schabieński - Naczelnik oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, dr hab. Krzysztof Sychowicz - Naczelnik oddziałowego Biura Badań Historycznych oraz Bogusław Szczepan Łabędzki - główny specjalista Poszukiwań i Identyfikacji.

Uzgodniono, że odnowienie pomnika upamiętniającego tragiczne zdarzenia z lat II wojny światowej i ofiary niemieckich zbrodni wojennych zostanie przeprowadzone jeszcze w tym roku. Środki na ten cel w większości będą pochodzić ze źródeł w Instytucie Pamięci Narodowej. Samorządy Gmin Łomża i Zambrów zobligowały się do podjęcia działań zmierzających do odpowiedniego uporządkowania terenu wokół pomnika oraz ulepszenia prowadzącej w pobliże pomnika drogi dojazdowej.

  • Pomnik pomordowanych w Lesie Giełczyńskim zostanie odnowiony
  • Pomnik pomordowanych w Lesie Giełczyńskim zostanie odnowiony
Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.