Strona główna » Dla mieszkańców
19
sty
2022

Regulacja cennika za wodę i ścieki

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują nowe stawki opłat za wodę i ścieki w Gminie Łomża. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w listopadzie ubiegłego roku zatwierdziło taryfę za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na kolejne 3 lata. Aby wysokość podwyżki nie była drastyczna Rada Gminy Łomża, na wniosek Wójta, zdecydowała o stosowaniu w 2022 roku dopłat z budżetu do kosztów odprowadzania ścieków.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem cennik opłat za wodę i ścieki dla mieszkańców zatwierdza zewnętrzny regulator, czyli Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. W przypadku Gminy Łomża za obsługę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej odpowiada Zakład Usług Komunalnych. O ile w przypadku dostarczania wody ZUK korzysta w ogromnej części z własnych ujęć, to sieć kanalizacyjna doprowadza ścieki do miejskiej oczyszczalni ścieków w Łomży, gdzie są oczyszczane. Zarządzające nią Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji na początku ubiegłego roku drastycznie podniosło opłaty za ścieki z Gminy Łomża. Mieszkańcy do tej pory tego jednak nie odczuli w wyższych opłatach, bo ustalenie nowej tzw. taryfy opłat przez PGW Wody Polskie trwało kilka miesięcy.

Zgodnie z nową taryfą mieszkańcy Gminy Łomża za 1m3 wody zapłacą 3,24 zł – czyli tylko o 5 groszy więcej niż płacili przez ostatnie cztery lata. Naliczana będzie także stawka opłaty abonamentowej, od licznika, w wysokości 2,86 zł miesięcznie.

Natomiast za 1 m3 ścieków mieszkańcy zapłacą – 9,53 zł, czyli o 1,07 zł więcej niż przez ostatnie cztery lata. To podwyżka o niespełna 13%, a jej skala została ograniczona w 2022 r. dzięki decyzji władz Gminy Łomża o zastosowaniu wysokiej dopłaty do ceny ścieków. Zatwierdzona przez PGW Wody Polskie stawka opłaty wynosi aż 15,37 zł/m3, ale gmina Łomża w 2022 r. dopłaci do każdego m3 kwotę 5,84 zł. Tylko dzięki temu udało się ograniczyć znaczny wzrost opłat dla mieszkańców po drastycznej, ponad 30% podwyżce opłat jakie do MPWiK Łomża za ścieki musi wnosić ZUK Gminy Łomża. Od nowego roku mieszkańcy będą uiszczać także opłatę abonamentową za ścieki, która przez Wody Polskie została zatwierdzona na poziomie 6,67 zł miesięcznie. Dotychczas ta opłata wynosiła aż 10,24 zł, ale w całości opłacano ją z budżetu Gminy Łomża. 

Opłata abonamentowa służy do rozliczenia pomiędzy użytkowników sieci na rzecz usług świadczonych przez Zakład Usług Komunalnych Gminy Łomża w sposób ciągły i niezawodny. Ponadto ZUK utrzymuje w stałej gotowości możliwość usuwania awarii wodociągowych i kanalizacyjnych, naprawy czy wymiany pomp w studniach głębinowych oraz zabezpiecza ciągłość pracy urządzeń przepompowni i oczyszczalni ścieków.

 

Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.