Strona główna » Senior+

Projekt p.n. „Utworzenie Klubu Senior+” realizowany w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020, edycja 2018

12
cze
2019

Aktywny maj w Klubach Seniora

Autor treści: Anna Gawrych
Miesiąc maj 2019 r. w Klubach Seniora w Gminie Łomża upłynął pod znakiem wzmożonej pracy intelektualnej i fizycznej.

Dużo frajdy i zabawy w Klubie Seniora w Pniewie wniosły zajęcia rehabilitacyjne z elementami tańca. Seniorzy poznawali arkana tańca zoomba, oczywiście dostosowanego do możliwości klubowiczów. Każdy ruch jest dobry, a szczególnie ten, który nie tylko poprawia sprawność fizyczną, ale pełni też zadanie terapeutyczne.

W Klubie Seniora w Podgórzu, niesłabnącym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty pod nazwą „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Aktywność fizyczna seniorów to prewencja wielu schorzeń, a także faktyczna poprawa jakości życia. Ruch daje osobom starszym poczucie niezależności, pozwala im zachować samodzielność na długie lata. Wigoru, zapału i energii w tańcu można im tylko pozazdrościć.

W obu Klubach w miesiącu maju 2019r. seniorzy kontynuowali swoją przygodę z nauką języka angielskiego. Mimo, że przyswajanie nowych słów i połączeń wyrazowych może wydawać się mozolnym i żmudnym zajęciem, jest to jednak doskonały trening dla mózgu. Nauka języka obcego sprawia, że Seniorzy posiadają większa zdolność koncentracji oraz lepszą pamięć i każdy kolejny zestaw słówek przyswajają szybciej. To działanie udowadnia, że na naukę nigdy nie jest za późno. Powtarzane zwroty utrwalają się w naszej pamięci, podnoszą znacząco samoocenę, ale są też polem do zabawy w domach rodzinnych, szczególnie z wnukami.

Podczas spotkania z dietetykiem, nasi seniorzy z Podgórza zapoznali się z zasadami prawidłowego żywienia i jego wpływu na funkcjonowanie organizmu. Każdy z uczestników otrzymał sporo cennych wskazówek, które ułatwią im wprowadzenie prawidłowych zasad żywienia do swojego jadłospisu. Pozostając w temacie zdrowia Seniorzy spotkali się z pielęgniarką. która poruszyła problem niepokojących objawów fizjologii osób starszych związanych z ich trybem życia oraz przedstawione zostały proste sposoby radzenia sobie z cukrzycą, nadciśnieniem i depresją.

Dodatkową atrakcją w Klubie Seniora w Pniewie byłu zajęcia z „Fitness umysłu”. Postrzeganie świata w sposób nieszablonowy, wychodzenie poza schematyczne formy zachowania, to sposoby na pobudzenie szarych komórek do lepszej i wydajniejszej pracy, a tym samym do szybszego
i dokładniejszego zapamiętywania.

„Wróć do domu inną drogą niż zwykle.

Ubierz się z zamkniętymi oczami.

Odwróć zegar do góry nogami”.

To niektóre ze sposobów na skuteczny fitness umysłu, do zastosowania w codzienności. Poprawa pamięci – gwarantowana.

Kolejną aktywnością, którą oferujemy klubowiczom, są warsztaty pracy twórczej. W ich ramach seniorzy z Podgórza poznali technikę haftu krzyżykowego Jest to ścieg ozdobny cieszący się wielką popularnością. Wzory wyszywane tą techniką są łatwe dla początkujących hafciarek i dają piękne efekty. Seniorzy poznali też technikę filcowania – jedną z technik w rękodziele, dzięki której można stworzyć wiele pięknych dzieł własnymi rękami. Możliwości zabaw z filcem jest naprawdę wiele. Nasi seniorzy stworzyli piękne kwiatowe broszki.

Natomiast w Pniewie na warsztatach pracy twórczej królowała „masa solna” i wykonane z niej kurki. Rękodzieła wymagały dużo zaangażowania czasowego, ale teraz cieszą oko i „leżakują” w oczekiwaniu na pomalowanie. Po zakończeniu prac powstaną piękne dzieła, którymi Seniorzy będę mogli się pochwalić zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Poza tym w ramach spotkań integracyjnych, klubowicze podjęli się wspólnego pieczenia tradycyjnej babki ziemniaczanej. Babka udała się znakomicie, co zgodnie potwierdzili wszyscy degustatorzy. Posiłki zbliżają, więc najprawdopodobniej, to nie ostatnie takie spotkanie przy stole, tym bardziej, że integracji towarzyszy wspólne granie i śpiewanie.

Udział w zajęciach w Klubach Seniora zaspokaja naturalną potrzebę socjalizacji, sprzyja zawieraniu nowych znajomości i przyjaźni, dzięki czemu pozwala skutecznie walczyć z poczuciem samotności oraz depresją. Dzięki aktywności ruchowej seniorzy mogą też przełamywać własne słabości, samorealizować się i mimo swojego wieku pełnić aktywną w społeczeństwie. 

O dalszych działaniach będziemy Państwa na bieżąco informować.

 • Aktywny maj w Klubach Seniora
 • Aktywny maj w Klubach Seniora
 • Aktywny maj w Klubach Seniora
 • Aktywny maj w Klubach Seniora
 • Aktywny maj w Klubach Seniora
 • Aktywny maj w Klubach Seniora
 • Aktywny maj w Klubach Seniora
 • Aktywny maj w Klubach Seniora
 • Aktywny maj w Klubach Seniora
 • Aktywny maj w Klubach Seniora
 • Aktywny maj w Klubach Seniora
 • Aktywny maj w Klubach Seniora
 • Aktywny maj w Klubach Seniora
 • Aktywny maj w Klubach Seniora
Wiadomość opublikowana przez: Administrator
Tematy pokrewne (tagi): kluby seniora, ops, pniewo, podgórze, senior,

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

 • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
 • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
 • Korzystamy z Google Maps
 • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.