Strona główna » Jednostki » Ochotnicze Straże Pożarne
24
maj
2019

DUŻE ZNISZCZENIA PO ULEWNYCH DESZCZACH W GMINIE ŁOMŻA!

Autor treści: Ewelina Żebrowska
Wczoraj, późnym wieczorem 23 maja 2019 roku przez miejscowości należące do Gminy przeszła nawałnica. Dziesiątki litrów wody, które spadły na każdy metr kwadratowy powierzchni ziemi w Siemieniu Nadrzecznym, Siemieniu Rowach, Pniewie, Rybnie i Podgórzu, sprawiły, że woda szybko zaczęła się przelewać przez drogi, przepusty, wdzierać się na posesje i do budynków. Spływająca z pagórków woda niosła ziemię, gałęzie, a nawet ważące wiele kilogramów bele sianokiszonki.

- Ogrom wody, praktycznie dwie godziny lało bez przerwy – opowiada Mieczysław Kaliściak (sołtys wsi Rybno). - Nie było widać nawet lasu, który jest 100 metrów dalej. 

Brygadier Grzegorz Wilczyński, zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej podał, że w związku ulewnym deszczem strażacy podjęli 47 interwencji. Dotyczyły one przede wszystkim wypompowania wody z zalanych budynków oraz zabudowań gospodarczych, udrażniania przepustów czy też przywracania przejezdności drogom. Zaangażowani byli strażacy zawodowi i ochotnicy. W sumie – według statystyk strażaków – w zdarzeniach brało udział 63 zastępy i 311 strażaków, przy czym jak zaznacza komendant Wilczyński niektóre jednostki były kierowane do więcej niż jednego zdarzenia, dlatego są liczone podwójnie, albo i potrójnie. W samym Siemieniu, Podgórzu, Pniewie i Rybnie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej wyjeżdżały 12 razy pracując do późnych godzin wieczornych.

Na miejscu był także Wójt Gminy Piotr Kłys, który kierował zespołem zarządzania kryzysowego. „Woda przelewa się przez drogi, posesje, wlewa się do budynków. Na razie trudno mówić o wielkości strat, ale na pewno będą duże. Póki co trwa akcja ratownicza. Strażacy starają się udrożnić przepływ wody, aby nie zalewała kolejnych domostw” – mówi Piotr Kłys. „Powołuję sztab kryzysowy, który z dniem 24 maja 2019 roku rozpocznie objazd zalanych terenów, będą szacowane straty, będziemy starać się pomóc jak najszybciej, wszystkim bez wyjątku” – dodaje.

Mieszkańcy mogą liczyć na pomoc Gminy. W tym też celu w dniu dzisiejszym pojechały komisje, które przeprowadzają wstępne oględziny, oceniają ogrom strat w gospodarstwach, domostwach, na polach oraz infrastrukturze. Pracownicy Urzędu Gminy dostarczają mieszkańcom wnioski o oszacowanie szkód w gospodarstwie rolnym, powstałym w wyniku niekorzystnego zjawiska atmosferycznego (wniosek również w załączeniu).

Współczujemy i wspieramy mieszkańców naszej Gminy w walce ze skutkami żywiołu.

 • DUŻE ZNISZCZENIA PO ULEWNYCH DESZCZACH W GMINIE ŁOMŻA!
 • DUŻE ZNISZCZENIA PO ULEWNYCH DESZCZACH W GMINIE ŁOMŻA!
 • DUŻE ZNISZCZENIA PO ULEWNYCH DESZCZACH W GMINIE ŁOMŻA!
 • DUŻE ZNISZCZENIA PO ULEWNYCH DESZCZACH W GMINIE ŁOMŻA!
 • DUŻE ZNISZCZENIA PO ULEWNYCH DESZCZACH W GMINIE ŁOMŻA!
 • DUŻE ZNISZCZENIA PO ULEWNYCH DESZCZACH W GMINIE ŁOMŻA!
 • DUŻE ZNISZCZENIA PO ULEWNYCH DESZCZACH W GMINIE ŁOMŻA!
Wiadomość opublikowana przez: Administrator

Załączniki

 1. Wniosek
Tematy pokrewne (tagi): klęska, powódz, sztab kryzysowy, ulewa, zniszczenia,

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

 • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
 • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
 • Korzystamy z Google Maps
 • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.