W tym roku ponownie znalazła się w ogólnopolskim „Rankingu Bibliotek 2016” organizowanym przez Instytut Książki i „Rzeczpospolitą”, plasując się na wysokim, czwartym miejscu. W roku 2015 była na miejscu trzecim.
Biblioteka sukces zawdzięcza przede wszystkim ambitnej Pani dyrektor Wiesławie Kłosińskiej, pracownikom, ale także nowoczesnej siedzibie. Przed rokiem odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku biblioteki, którego budowa współfinansowana była z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pracownicy stale aplikują o zewnętrzne środki na rozwój ośrodka kultury, dzięki czemu pozyskali pieniądze m.in. na wydanie pierwszej w historii monografii wsi Podgórze, jednej z najstarszych w Polsce. Kolejnym przedsięwzięciem podjętym przez dyrektor jest wybudowania pomnika Pamięci Sybirakom, którego uroczyste odsłonięcie planowane jest w lutym 2017 roku.
W bibliotece w Podgórzu i jej filiach odbywają się coroczne uroczystości i konkursy tj. Wielkie Czerwcowe Czytanie w Gminie Łomża, Konkurs Religijny, Mistrz Głośnego Czytania, Narodowe Czytanie czy Noc Bibliotek.
Ważną rolę w dbaniu o rozwój kulturalny gminy Łomża pełni także Gminny Ośrodek Kultury w Pniewie. Dyrektor Jerzy Sęk pomimo kadry liczącej 2-3 osoby, ale dzięki pomocy radnych i sołtysów, organizuje liczne festyny okolicznościowe, konkursy plastyczne czy spotkania seniorów w świetlicach wiejskich. Wspólnie z Marzanną Gawrych – aktorką Teatru Lalki i Aktora w Łomży - prowadzi także warsztaty teatralne dla dzieci, których efekty pracy można oglądać m.in. podczas jasełek.
Pod kierunkiem Jerzego Sęka fukcjonuje Kapela Kurpiowska Gminy Łomża, która uświetnia swoją muzyką wszelkie przedsięwzięcia kulturalne tj. wiejskie festyny czy uroczystości gminne i nie tylko. W tym roku kapela była jedną z atrakcji ubiegłorocznej Nocy Muzeów w Warszawie. Zespół w składzie: Janina Nasiadko, Ryszard Motulewicz, Jerzy Sęk i Sylwester Bednarczyk, zaprezentował się w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Przy Gminnym Ośrodku Kultury działa także Zespół „Łomżyniacy”.