Wigilijne spotkanie w Gminie Łomża

Foto nr 42945
Fotogaleria
Przy wigilijnym stole spotkały się władze Gminy Łomża – Wójt i Radni, sołtysi, pracownicy urzędu i jednostek podległych, mieszkańcy i zaproszeni goście. - Życzę  błogosławionych świąt - powiedział biskup Janusz Stepnowski, ordynariusz  łomżyński, który wraz z biskupem Tadeuszem Bronakowskim łamał się opłatkiem z uczestnikami świątecznego spotkania.

Wigilia to czas szczególny, w którym jesteśmy z naszymi bliskimi. Zanim zasiądziemy do stołu z tradycyjnymi postnymi potrawami, łamiemy się opłatkiem składając najlepsze życzenia… To także czas wybaczania sobie nawzajem, podsumowania kończącego się roku i dzielenia się planami na ten nadchodzący. Podobnie było podczas spotkania wigilijnego Gminy Łomża, które odbyło się 16 grudnia 2022 r. w filii biblioteki w Starych Kupiskach.

- Przez dwa ostatnie trudne lata pandemiczne nie mieliśmy okazji do takiego spotkania jak teraz. Cieszę się, że jest nas tak dużo przy tym gminnym wigilijnym stole. Cieszę się z obecności mieszkańców, radnych i sołtysów, pracowników i zacnych gości – mówił Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys witając serdecznie wszystkich obecnych. - Za nami kolejny trudny rok. Rok, w którym znowu przeżyliśmy wiele zaskoczeń, wiele doświadczyliśmy po raz pierwszy w życiu – mówił do zgromadzonych Wójt Piotr Kłys. - Na początku 2022 roku wychodziliśmy z Covida, doświadczeni pandemią, izolacją, osłabieniem relacji międzyludzkich. Nie mieliśmy pojęcia o nadciagającej burzy. Nie wiedzieliśmy, że znowu będziemy musieli pod presją czasu działać szybko, sprawnie, efektywnie i odpowiedzialnie. Nagle 24 lutego wojska rosyjskie z pełną siłą zaatakowały Ukrainę. Już dwa dni później w naszej gminie byli pierwsi uchodźcy wojenni – trzy kobiety z piątką dzieci.

Wójt podkreślał, jak ważne w tym czasie były gesty solidarności i sprawność administracyjna. Pracownicy urzędu, mieszkańcy, strażacy i lokalni przedsiębiorcy zorganizowali ogromną pomoc humanitarną w postaci ciężarówki z trzydziestoma trzema paletami darów, które zostały  wysłane niemalże na pierwszą linię frontu - do Mikołajowa i Berezanki.

Niespodziewanym zadaniem stała się wypłata dodatków węglowych i osłonowych dla mieszkańców i konieczna weryfikacje tysięcy deklaracji o źródle ciepła, a ostatnio także sprzedaż węgla.  Gmina podejmuje się nieobowiązkowych zadań, aby w mieszkańcy mogli w tych trudnych czasach kupić węgiel w preferencyjnej cenie.

- Wszystkich dotknęła dawno niewidziana w Polsce wysoka inflacja, która także negatywnie wpływa na budżet gminy – mówił Wójt Piotr Kłys.  - Wzrastają koszty utrzymania takie jak ogrzewanie, energia elektryczna, paliwo. Wzrastają ceny towarów i usług, co spowodowało duży wzrost kosztów  realizowanych inwestycji. Także nasze plany rozwojowe musimy weryfikować, gdyż kilka planowanych inwestycji należało zatrzymać i odłożyć na lepsze czasy. Jest ciężko, ale udało nam się utrzymać stabilizację finansową mimo ekonomicznego kryzysu, który bardzo doświadcza samorządy. Dziś mamy bezpieczną sytuację budżetową, głównie za sprawą zaangażowanie pracowników, dobrej współpracy z Radą Gminy, twardej polityki finansowej i rozsądnej polityki kredytowej w poprzednich latach.

Mimo tych trudności wiele udało się w gminie zrobić. Wartość tylko inwestycji drogowych na terenie naszej gminy w ostatnim roku to przeszło 15 milionów złotych. Gmina Łomża rozwija się dynamicznie, co obrazuje coroczny, ogólnopolski ranking Serwisu Samorządowego PAP pod nazwą „Gmina dobra do życia”. Zestawienie, w którym zbadano jakość życia w każdej z polskich opracował prof. Przemysław Śleszyński z Polskiej Akademii Nauk.

- W tym rankingu nasza gmina plasuje się w połowie ogólnopolskiej stawki, ale aż na 22 miejscu w województwie i pierwszym w subregionie. Mieszkańcy oczekują coraz więcej, lepiej… Dlatego samorząd czeka wiele wyzwań – mówił Wójt Piotr Kłys zapowiadając, że w przyszłorocznym budżecie gminy na inwestycje zaplanowano rekordową kwotę ponad 27 milionów m. in.: na drogi, wodociągi, rozbudowę szkoły w Konarzycach i świetlic, a także wymianę oświetlenia uliczne na energooszczędne.

- Po doświadczeniach tego roku wiemy już dziś, że spotkają nas nowe wyzwania, o których jeszcze nie mamy pojęcia. Czuję jednak spokój, gdyż wiem, że będziemy gotowi, bo stanowimy zjednoczoną wspólnotę, bo każdy z nas mówi „Gmina Łomża - tu jest mój dom”. To dom, który w jedności budujemy – dodał Wójt. - Umocniony tą jednością wkraczam razem z Państwem, razem z Wami w 2023 rok. Rok szczególny, gdyż będziemy obchodzić złoty jubileusz 50-lecia istnienia naszego samorządu.

W imieniu władz Gminy Łomża życzenia uczestnikom spotkania i wszystkim mieszkańcom składał Sławomir Zacharczyk, Przewodniczący Rady Gminy Łomża. 

Po nim głos zabrał Marek Adam Komorowski Senator RP Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, oraz Lech Marek Szabłowski Starosta Łomżyński.

– Bardzo lubię być w takich chwilach wśród samorządowców, a zwłaszcza tych, którzy tak wspaniale sobie radzą jak w gminie Łomża. W naszym imieniu chciałbym złożyć Państwu od samorządu województwa jak najpiękniejsze życzenia kolejnego roku dobrej pracy i dobrych wydarzeń. Możecie liczyć na wsparcie zarządu i sejmiku – przekazał Wicemarszałek Marek Olbryś. 

– Życzę  błogosławionych świąt - powiedział biskup Janusz Stepnowski, ordynariusz  łomżyński. – Polacy mają to w naturze, że Boże Narodzenie spędzają w domu, lubią też ponarzekać, a przecież tak dobrego czasu w naszej ojczyźnie może jeszcze nigdy nie było. Powinniśmy to docenić. Życzę spełnienia planów i marzeń, aby żyło się lepiej w sensie fizycznym i duchowym – dodał biskup.

W uroczystej Wigilii wzięli udział także m.in.: Biskup Pomocniczy Łomżyński Tadeusz Bronakowski, Radny Sejmiku Piotr Modzelewski, Wicestarosta Maria Dziekońska, Komendant Miejski Policji w Łomży insp. Krzysztof Woźniewski, przedstawiciel Nadleśnictwa Łomża, przedstawiciele służb mundurowych, były wójt Gminy Łomża Kazimierz Dąbkowski, dyrektorzy szkół, prezesi OSP, sołtysi oraz pracownicy urzędu i jednostek podległych.

W świąteczny nastrój przybyłych gości wprowadziła laureatka Festiwalu Piosenki Świątecznej Adrianna Modzelewska, a podczas życzeń tradycyjne polskie kolędy i pastorałki grała i śpiewała Kapela Kurpiowska Gminy Łomża.

Fotogaleria